Total War: Three Kingdoms’ta Sun Jian

Sun-Jian1.jpg

Gözüpek Sun Jian

  • Kahraman Sınıfı: Sentinel (Koruyucu)
  • Lakabı: Jiangdong’un Kaplanı

Sun Jian milattan sonra 155 senesinde Çin’in güneyinde ikamet eden fakir bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Dönemin diğer savaş lordlarından farklı olarak bu durum kendisinin soylu veya zengin bir aile geçmişine sahip olmadığı anlamına geliyor. Sun Jian’ın babası basit bir tüccardı ve bu durum Sun Jian için sürekli bir kendini kanıtlama güdüsü oluşturdu.

Sun Jian risk almayı seven cesur ve yetenekli bir savaşçı. Asıl potansiyelini baskı altındayken gösteriyor ve kendisinden en çok korkulması gereken zaman işlerin Sun Jian’ın aleyhine olduğunu düşündüğünüz zaman. Sun Jian tüm Çin’i kaos sarana kadar savaşmayı göze alabilir, kendisi hayatını ülkenin iyiliği için bir değil birden fazla kere riske atmıştır. Bunlardan en meşhuru Wancheng Kuşatmasında haydutlarla savaşırken Sun Jian’ın ordunun başına bizzat geçip şehrin surlarını tek başına tırmanması ve ordusu şehre girmeden evvel 20 kişiyi öldürmesidir.

Sun Jian fırsatları değerlendirmeyi bilen bir karakter, her ne kadar tahta sonuna kadar sadık kalmış olsa da sarayın düşüşü beraberinde büyük fırsatları getiriyor. Sun Jian çocukluğundan babasından gördükleri itibariyle şansın ona denk gelmesi için beklenmemesi gerektiğini, şansı “elde eden taraf” olması gerektiğinin farkında.

Oyunun başlangıcında Sun Jian imparatorluk mührünü Luoyang yıkıntılarında buldu. Hanedandan hanedana geçen bu mühre sadece tüm Çin’e hükmetme hakkını elinde tutan hanedanın sahip olabileceği söyleniyor ve Dong Zhuo’nun tiranlığı sona ererken Sun Jian imparatorluk mührünü eşinin ve ailesinin bulunduğu Changsha şehrine, memleketine götürme niyetinde.

Oynanış

Sun Jian her zaman saldıran tarafta olmayı seven, ordusunun limitlerini zorlayan yetenekli bir savaşçı. Eğer cesaretini kanıtlamayı başarırsa oyun içerisinde düşman bölgelerinde yenilenme bonusu elde ediyor, paralı askerleri daha ucuza satın alıyor ve kendisine sadık karakterlerin tatminlik seviyesini arttırıyor. Düşman topraklarında tüm birimleri gerilla pozisyonunda yer alıyorlar, bu da onun agresif oyun tarzını destekliyor.

Bu seferleri finanse edebilmesi için Sun Jian tüccar aile geçmişini kullanıyor, bu da tüm liman şehirlerinin ülke gelirini arttırmasıyla sonuçlanıyor. Sun Jian ile oynarken – özellikle sayıca dezavantaj içerisinde olduğunuz – muharebeleri başlatan taraf olmak çeşitli ödüller edinmenizi sağlayacak. Sun Jian’ın tüm ordusu gerilla pozisyonunda yer aldığı için, herhangi bir diğer ülkeyle savaşa girme süresi çok daha kısa – bu da düşmanı takviye kuvvetlerini toplayamadan ortadan kaldırabileceği anlamına geliyor.

Ancak bu yaklaşım oldukça riskli bir yaklaşım – rakibin avantajlı olduğu muharebeler işler ters gittiğinde pahalıya patlayabilir ve büyük kayıplar verebilirsiniz. Sun Jian’ın yenilenme bonusu bu raddede düşünüldüğünden çok daha işlevli bir hal alabilir.

Family-Tree.jpg

Aile Ağacı

Sun Jian Lady Wu ile evli, birlikte Sun Ce, Sun Quan ve Sun Ren isminde 3 çocukları var. Doğru yetiştirildiklerinde bu 3 çocuk ünleri babalarını bile geçen figürlere dönüşebilirler. Sun Jian’ın ailesi Çin’in güneyinde yer alan bir kasabada yaşıyor, müttefikleri her geçen gün daha şüpheli hareketler sergilerken Sun Jian Çin tarihinin en önemli dönemlerinden birinde evine, ailesinin yanına gitmeyi tercih etti.

Ancak yolculuğu esnasında Sun Jian’ın önü Liu Biao’nun askerleri tarafından kesildi, kendisi bu pusuda ordusunun yarıya yakınını kaybetti. Her ne kadar sonraları Liu Biao’ya karşı Xiangyang şehrinin dışında bazı zaferler kazansa da risk almayı seven doğası yenilginin neredeyse kesin olduğu zamanlarda Sun Jian’ın geri çekilmeyi reddetmesiyle sonuçlandı ve tekrardan büyük bir yenilgi aldı – kaybedilen bu muharebede Sun Jian kendisine isabet eden çok sayıda ok neticesinde ciddi bir şekilde yaralandı.

Sun Jian ila oyuna başladığınızda öncelikli amacınız ailenize güvenli bir şekilde dönmeyi başarıp tarihi kendi lehinize olacak şekilde tekrardan yazmak olacak.

Start-Postion.jpg

Başlangıç Pozisyonu

Oyunun başlangıcında Sun Jian Jiangling’teki Yangtze nehrinin kuzeyinde yer alıyor, bu bölge düşman hakimiyetinde bir bölge ancak Sun Jian bu duruma alışkın. Sun Jian’ın güneye olan yolculuğuna devam edip Changsha’ya ulaşarak orada tekrardan güç toplaması ve güneydeki Han İmparatorluğuna karşı savaşması gerekecek. Tüm bunlar senaryonun ilk ikilemiyle değişebilir.

Inital-dilemma.jpg

Başlangıç İkilemi

Her oyununuzda oynanabilir savaş lordunun bir başlangıç ikilemi mevcut, bu ikilemler belli önkoşulların tamamlanması durumunda gerçekleşiyor ve o savaş lordunun hikayesinin şekillenişinde önemli bir role sahip. Bu ikilemlerdeki tercihlerden birisi tarihsel bir tercih, bunu seçtiğinizde olaylar tarihi bir şekilde ilerliyor. Diğer seçenekte ise biraz daha alternatif tarihe kayıyoruz. Total War oyunları oyunculara kendi hikayelerini yaratma şansı tanıyan bir formüle sahip ve bu ikilem mekaniği bunun bir göstergesi.

Sun Jian’ın karşılaştığı ilk ikilem Liu Biao’nun sizden imparatorluk mührünü talep etmesiyle gerçekleşiyor, dilerseniz bu talebi kabul edebilir – mührü Liu Biao’ya verip onla ilişkinizi güçlendirebilirsiniz veya reddedip Yuan Shu ile yakınlaşabilir, onla müttefik olup Liu Biao’yu düşman belirleyebilirsiniz. Bu ikilemde verdiğiniz karar tüm oyununuzu şekillendirecek, eğer Liu Biao’nun suyuna giderseniz kuzey sınırınızı güvenceye almış olacaksınız ve güneye odaklanabileceksiniz, eğer Liu Biao’ya zıt giderseniz kuzey sınırında Liu Biao ve onun vassallarıyla savaşmanız gerekecek.  Hangi kararı verirseniz verin oyununuzun orta dönemi verdiğiniz kararla şekillenecek.

Nihai amacınız Çin’in merkezi/güney bölgelerinde hakimiyet sağlayıp Wu Krallığını kurmak ve ardından tüm çin’i birleştirmek, bu ikilemle oluşturduğunuz dostlar ve düşmanlar bu amaca giden serüveninizde önemli rollere sahip.

Sun Jian nasıl oyuncular için önerilir?

Sun Jian risk almayı seven, güvenli oynamaktan sıkılmış, oyunda gerilim ve heyecan arayan oyuncular için birebir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te Operasyonlar #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/C33FFVO6nc https://t.co/lKvdUhrRXo
Hearthstone'da 19 Kasım Yaması #hearthstone #battlegrounds https://t.co/dcWhZEVdEg https://t.co/eVOjeIVW9k

Strategyturk Flickr