Total War: Three Kingdoms’ta Yuan Shao

İttifak Lideri Yuan Shao

  • Kahraman Sınıfı: Komutan
  • Lakabı: Yuan Ejderhası

Yakışıklı ve karizmatik bir Lord olan Yuan Shao, He Jin’in sağ koluydu ve ‘On Haremağası’nın yenilmesinde rol oynamıştı.

Dong Zhuo’nun tahttaki çocuk imparatoru indirip daha küçük yaşta ve daha kontrol edilebilir bir imparator tahta geçirme planlarına onu da dahil etmeye çalışma girişimlerine karşı direnmişti. Bu sebeple ikili arasındaki ilişkiler gerilmişti.

Yuan Shao daha sonra Cao Cao tarafından, tirana karşı olan koalisyonda bulunması ve Dong Zhuo’nun, başkente yaptığı askeri darbeye karşı çıkmak üzere onun yanında savaşması için tüm eli silah tutan erkekleri harekete geçirmesi konusunda baskıya uğramıştı. Yuan Shao ve müttefikleri Dong Zhuo’ya karşı savaşmak üzere ordularını hazırladığında, tiran Dong Zhuo onunla barış yapma girişiminde bulunmuştu. Yalnızca Yuan Shao’nun ona selamlarını sunmak üzere gelen elçilerimden birkaçını katletmesini beklediği için bunu yapmıştı.

İmparator Xian’ın Dong Zhuo’nun kuklası olması sebebiyle Yuan Shao ve Han Fu onun yerine Liu Yu’yu imparator ilan etmeye çalıştılar. Fakat teklifin bizzat Liu Yu tarafından reddedilmesi sebebiyle bu hamleden geri dönmüşlerdi.

Yuan Shao güçlü ve prestijli bir mirasa sahip. Büyük Dedesi Yuan An, büyük Yuan hanedanını kurulması ile tanınmış bir kişiydi ve dedesi Yuan Tang ise Han hanedanının üst düzey bakanlarından biri idi. Fakat babası Yuan Feng bunların aksine bir yapıda idi. Hatta bazı söylentilere göre Yuan Shao onun gerçek oğlu bile olmayabilirdi.

Oyun Stili

Yuan Shao karizmatik ve aynı askerî kitleye hitap eden küçümsenemeyecek kişilere rağmen soylu bir liderdi. Kendine özel yeteneği ile askeri kaptan tarafından yönetilen askerler yetiştirerek generale ihtiyaç duymadan ordular yönetebilir ve bu sayede ordularını daha hızlı kullanma fırsat bulabilir. Ülkenin lideri olarak kaldığı sürece de yetiştirilen askerler için bir yapım ücreti düşüşü de sağlar.

Yuan Shao’yu diğer lordlara nazaran daha fazla olan karizmasının ve nüfuzunun başlıca sebebi ‘lineage’dir. Yuan Shao, bir ittifakın veya koalisyonun içinde bulunduğunda ve ülke lideri olarak savaşta ordusunu bizzat yönettiğinde ‘lineage’ kazanır. Bunun sonucunda ülkesine yeni karakterler kazandırır. Yani Yuan Shao, soyluluğunu kullanarak bazı vaatlerde bulunabilir ve bu ‘lineage’i bazı karakterlere torpil yaparak efektif bir şekilde kullanabilir. Yuan Shao ayrıca bu ‘lineage’i ele geçirilen yerleri mutlu tutmak için de kullanabilir. Yuan Shao oyunun hemen başlarında ittifak kurabilecek iki lordlardan biridir. Diğeri kardeşi Yuan Shu’dur

Tüm bunlar Yuan Shao’nun ittifak odaklı oynanışa en uygun lord olduğu anlamına gelmektedir. Bu sebeple diplomatik ilişkilerinize yeteri kadar önem verdiğinizden emin olun. Mümkün olduğunca çok ülke ile ilişkiler kurmanın yanında askeri kaptanları kullanarak büyük ordular kurmak akıllıca olabilir.

YuanShao2.jpg

Guanxi

Yuan Shao, askerleri için karizmatik bir lider olsa da eşit düzeydeki yoldaşlarının desteğini sağlama yönünde bazı sıkıntılara sahiptir.

Yine de Yuan Shao’nun en iyi generalleri olan büyük savaşçılar; Wen Chou ve Yan Liang iyi bir ekip haline gelip en başından beri Yuan Shao’nun yanında olmuşlardır.

Ayrıca üvey kardeşi Yuan Shu ile de göz ardı edilmemesi gereken bir rakiplik meselesi vardır.

Yuan Shu, kendinin hanedanın gerçek varisi olduğuna ve Yuan Shao’nun, onun doğuştan gelen hakkını gasp ettiğine inanmaktadır. Bu ikili, çekişmeli durumdadır. Bu sebeple Yuan Shao kendini haklı varis olarak kanıtlamalıdır.

YuanShao3.jpg

Başlangıç Durumu

Dong Zhuo’ya karşı koalisyonun dağılmış olması Yuan Shao’ya daha avantajlı yeni ittifaklar kurmasına fırsat tanımaktadır.

Ayrıca Yuan Shao’nun diğer Lordlara göre daha güvenli olan başlangıç konumu ona Wei Eyaletini birleştirme şansı vermektedir.

Bunun yanında elde edilmesi kolay tarım arazileri ve tarıma elverişli topraklar Yuan Shao’ya güçlü ülke kurma yolunda ilişkiler kurarken kullanılabilecek önemli kaynaklar sunmaktadır.

Yuan Shao4.jpg

Başlangıç İkilemi

Yuan Shao’nun başlangıç ikilemi Han Fun ile Gongsun Zan arasındaki çekişme hakkındadır.

Gongsun Zan’ı, Han Fu’ya saldırması için ikna etmiş durumdasınız, bu yüzden Gongsun Zan sizden saldırırken sizden destek bekleyecektir. Aynı zamanda Han Fu da ülkenize sığınacaktır ve destek vermeniz karşılığında tüm topraklarını size devretmeyi kabul edecektir.

Sözünüzü tutarak Gongsun Zan’ın yanında Han Fu’ya savaş ilan edebilirsiniz(Bu durum Gongsun Zan ile ilişkilerinizi geliştirecektir) ya da Han Fu’ya destek vererek onun topraklarını ülkenize katarak topraklarınızı genişletme şansını elde edebilirsiniz. (Bu durum Gongsun Zan’ı kızdıracaktır)

Senaryo İlerlemesi

Yuan Shao, oyunun başlangıcında çok sayıda verimli eyaletlere yakın olması sebebiyle iyi bir konumda. Bu durum ona bu topraklarda güçlü bir krallık kurmasını sağlamaktadır.

Başlangıçtaki komşularının çoğu ona göre daha küçük ülkeler ve Yuan Shao’nun gücünü artırma yolunda kolayca fethedilebilir yerler durumundalar.

Sağlam bir ülke merkezininin temellerini attığında Yuan Shao, Sarı Nehrin Kuzeyindeki yerleri fethederek güç alanını genişletmek durumunda olacaktır.

Yuan Shao için işler, oyunun orta dönemlerinde küçük ülkelerin yutulmasından sonra daha zorlaşmakta. Yuan Shao kendini, Gongsun Zan, Cao Cao, Dong Zhuo ve üvey kardeşi Yuan Shu gibi güçlü Lordların arasında sıkışmış bir durumda bulabilir.

Yuan Shao’nun nihai hedefi imparator olmaktır. Bu sebeple tüm gücünü ve ustalığını kullanması gerekmekte.

Yuan Shao nasıl oyuncular için önerilir?

Koalisyon’un lideri, karizmatik Yuan Shao, diplomatik kabiliyetini kullanarak ittifaklara ve politik manevralara odaklanan oyuncular için iyi bir seçenek. Ayrıca askeri kaptanları orduların başında kullanabilmesi ona generallerinin tatminliği ve sadakati gerekli olmadan güçlü ordular kurabilmesini sağlıyor.

Güçlü ve Azametli Yuan Shao, kendinden mükemmel bir imparator olacağını bilenler için iyi bir seçenek.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Baştan Çıkarma, İşkence ve Entrika #ck3 #crusaderkings3 https://t.co/gK5MXHJPOS https://t.co/45LisgPaaD
Europa Universalis IV'te 1.30 Yamasındaki Ufak Değişiklikler #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/0mUIprwooY https://t.co/CUhL3SZQrV

Strategyturk Flickr