Total War: Three Kingdoms’ta Yuan Shu

Blog-header-image2.jpg

Yuan Shu, Hak İddiacısı

Kahraman Sınıfı: Komutan
Lakabı:Güç Delisi

Soyu nüfuz sahibi önemli ailelere dayanan Yuan Shu zaman içerisinde kendisini güçlü bir savaş lordu konumuna getirdi. Özünde cesareti ve prensipleriyle tanınan Yuan Shu gençliğinde yetenekli bir avcı ve doğancıydı. Yuan Shu hızlı bir biçimde bürokrasinin merdivenlerini çıkıp bu esnada “bir kaplan kadar hızlı” birliğinin komutanlığına dahi geldi. Zaman ilerledikçe Yuan Shu’nun çehresi de değişti ve daha çok gösterişe olan düşkünlüğüyle bilinmeye başlandı. Çok iyi bir komutan değildi, dolayısıyla ordusuna komutanlık etmesi için Sun Jian gibi komutanları kullanmayı uygun gördü.

Yuan Shu Han hanedanının yozlaşmışlığına karşı verilen savaşın önemli bir parçası, kendisi Dong Zhuo tarafından önemli konumlara getirilse de, Dong Zhuo’nun başkenti ele geçirmesi sonrasında ona karşı çıkan bir grup savaş lorduyla birlikte olmayı tercih etmiştir. Bu ihanet sonrasında Dong Zhuo Yuan Shu’nun babasını öldürüp, aileye kimin önderlik edeceği konusundaki anlaşmazlık sonrası Yuan Shu’nun üvey kardeşi olan Yuan Shao ile zıt düşmesine sebep olmuştur.

Nanyang’ı fethettikten sonra Yuan Shu Sun Jian’ı ordunun başına geçirmiş, Sun Jian Dong Zhuo’nun güçlerini yenilgiye uğratmaya devam etmiştir. Bu esnada Yuan Shu Nanyang’ta hükümdarlık marifetlerini göstermiş, bu marifetleri halk tarafından antipati toplamasına sebep olmuştur. Tüm başarılarına rağmen Dong Zhuo’nun başkentten çekilmesi sonrasında Yuan Shu dikkatini üvey kardeşi Yuan Shao’ya çevirmiş, müttefiği Gongsun Zan ile birlikte kardeşiyle savaştıktan sonra yenilgiye uğramıştır.

Elçisi Han Yin’in Lü Bu’nun emriyle öldürülmesi sornasında Yuan Shu Xu eyaletine büyük çapta bir saldırı düzenlemiş, ancak bu saldırının felaketle sonuçlanması sonrasında dezavantajlı bir duruma düşmüştür. Cao Cao bunu fırsat bilerek Yuan Shu’ya saldırmış, bu saldırı sonrası Yuan Shu küçük bir köye kaçarak bir süre sonra hastalıktan dolayı hayatını kaybetmiştir.

Oyun Stili

Yuan Shu’nun oyun stili meşruluğunu kanıtlama ve imparatorlukta hak iddia etme üzerine şekilleniyor.

Kendisi diğer savaş lordları gibi zaman içerisinde ünvan kademelerinde yükselebilse de, meşruluk etrafında şekillenen bazı özelliklere sahip. Bu durum bir başka savaş lordunun Yuan Shu’nun hak iddiasını kabul etmesi durumunda Yuan Shu’nun meşruluğunun artması anlamına geliyor.

Yüksek seviye meşruluk sadece Yuan Shu’nun gelirini arttırmıyor, aynı zamanda ekstradan prestij sağlayıp Yuan Shu’nun kademelerde daha hızlı yükselmesini sağlıyor. Bu meşruluk seviyesinde harcamalar yaparak Yuan Shu’nun ülkesine yeni karakterlerin katılmasını sağlayabiliyorsunuz, eğer kimse Yuan Shu’nun hak iddiasını kabul etmiyorsa, dolayısıyla Yuan Shu düşük meşruluğa sahipse – bu onun çok daha zorlu bir oyun geçireceği anlamına geliyor.

Meşruluğun yanı sıra Yuan Shu’nun bir diğer odaklandığı nokta ticaret ve sanayi. Ülke lideri olarak Yuan Shu bu gelir kalemlerine çeşitli bonuslar sağlıyor, dolayısıyla ülkenin başında o varken topraklarınızda odaklanacağınız alanlar bu yönde olabilir. Yuan Shu’nun ülkesindeki karakterler aynı zamanda bazı ekonomik yatırımlar gerektiren çeşitli özel görevlendirmelere sahip olabilirler, kendilerine bu kaynakları sağlamanız zaman içerisinde yararlanacağınız çeşitli bonusların aktifleşmesini sağlayabilir.

GUANXI-2.png

Guanxi

Yuan Shu etrafındakilerle düşmancıl ilişkilere sahip olamıyor, buna karısı Leydi Feng de dahil.

Yuan Shu’nun kardeşi Yuan Shao ile olan rekabeti sürekli aklında. Yuan Shu kendisini ailenin gerçek lideri görüyor ve Yuan Shao’nun onun hakkını elinden aldığını iddia ediyor. Bu kapsamda Yuan Shu üstünlüğünü üvey kardeşine kanıtlamaya niyetli.

Start-Postion2.png

Başlangıç Durumu

Yuan Shu’nun başlangıç durumu fırsatlarla dolu olduğu kadar şüphesiz ki risklerle de dolu. Yuan Shu oyunda en zorlu başlangıçlardan birine sahip.

Liu Biao’nun yanında yer alan Yuan Shu’nun toprakları Dong Zhuo tarafından saldırı alabilecek bir konumda bulunuyor. Dong Zhuo bu kapsamda kendisine ilk hedef olarak Yuan Shu’yu seçebilir. Doğuda ise sıkıntı yaşaması gayet olası bir başka rakip olan Cao Cao bulunuyor.

Etrafı güçlü ve hırslı savaş lordlarıyla dolu olan Yuan Shu’nun bu bölgede dikkat etmesi, ancak fırsatlar göründüğünde de cesur hamleler yapmaktan kaçınmaması gerekiyor.

Inital-dilemma3.png

Başlangıç İkilemi

Yuan Shu’nun başlangıç ikilemi Sun Jian tarafından kendisine gönderilen elçiyle başlıyor. Bu elçi Yuan Shu’nun tahttaki hak iddiası için savaşmakta olan Sun Jian’ın çevresinin Liu Biao tarafından sarıldığının haberini veriyor. Bu kapsamda dilerseniz Sun Jian’a yardım edebilir ve Liu Biao’ya savaş açabilirsiniz, ya da Sun Jian’ın kendi başının çaresine bakması gerektiğini belirtip Liu Biao ile cephe açmaktan kaçınabilirsiniz.

Senaryo İlerlemesi

Yuan Shu’nun nihai amacı imparator olmak, ancak ilk olarak Dong Zhuo ve Liu Biao’ya karşı kendi topraklarını koruması ve Yuan Shao’ya karşı bir ittifak kurması gerekiyor. Yuan Shu’nun güneyde kontrolü ele geçirmesi (Sun Jian’a karşı), doğuya dönmesi (Cao Cao’ya karşı) veya batıya dönmesi (Dong Zhuo ve Liu Biao’ya karşı) gerekecek. Ve emin olun, bu seçeneklerin hiçbiri kolay seçenekler değil.

Öte yandan Yuan Shu’nun etrafındaki bölgeler başlangıç itibariyle çok zengin bölgeler olmasa da, doğru ekonomik hamlelerin yapılması durumunda önemli potansiyele sahip bölgeler, hem sanayi kaynakları hem de tarım bölgeleri bu bölgeyi çekici kılıyor.

Yuan Shu nasıl oyunculara önerilir?

Yuan Shu başlangıçtan oyunun sonuna kadar zorlayıcı bir oyun deneyimi hedefleyen oyuncular için birebir. Yuan Shu ile oynarken diğer karakterlere üstünlüğünüzü ve hak iddianızı kabul ettirmek zorundasınız. İmparator olma amacında etrafı düşmanlarla çevrili olan Yuan Shu ile oynarken dikkatli oynamakla ihtiyaç duyulduğunda keskin ve cesur hamleler yapmayı dengelemeyi bilmeniz gerek.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

USGamer'da Henrik Fahraeus ile Crusader Kings III Üzerine #crusaderkings3 https://t.co/4kF1tHNw74 https://t.co/FExXb9CaCg
Stellaris: Federations Duyuruldu #stellaris https://t.co/9WHUetyyft https://t.co/JMjL5u2DaJ

Strategyturk Flickr