Total War: Three Kingdoms’ta Zhang Yan

Fırsatçı Asker Zhang Yan

  • Kahraman Sınıfı: Şampiyon
  • Lakabı: Kara Dağın Kralı

Zhang Yan’ın önceki hayatına dair bilinen pek bir şey yoktur. Chu Yan ismiyle Changshan Eyaletinde doğmuştur. Hızı, çevikliği ve cesareti sebebiyle “Uçan Kırlangıç” olarak anılmıştır.

185 yılında Chu Yan, yoldaş haydut lideri Zhang Niujue ile birlikte Yingtao kasabasını yağmalamıştı. Zhang Niujue saldırı sırasında öldürülmüştü fakat öldürülmeden önce adamlarına Chu Yan’ı yeni liderleri olarak görmelerini emretmişti. Bu olay sonrasında Chu Yan Zhang Niujue’yi onurlandırmak adına soyadını Zhang olarak değiştirdi.

Her ne kadar haydutluk geçmişi onu “devlet düşmanı” bir konuma getirmiş olsa da, Zhang Yan’ın yegane amacı kişisel servetini arttırıp Han İmparatorluğunun elit tabakasında kendine yer edinmekti. Bu sebeple Zhang Yan’ın ülkesinin sadakati her zaman müzakereye açık bir durumda. Koşulların bunu gerektirmesi durumunda Zhang Yan en yüksek teklifi yapanın tarafına geçiş yapabilir, eğer bu geçiş onun Kuzey Çin’deki hakimiyetini güçlendirecekse ne ala. Tek derdi daha fazla güç ve varlık edinmek olan bu adam için onur ve görev gibi kavramlar kendi becerilerine sahip olmayan kişilerin kullandığı safsatalardan ibaret.

Han’ın ışığıyla fırsatçı haydutluğun kaosluğu arasında Zhang Yan iki arada bir derede kalmış durumda. Dong Zhuo’nun ülkeye verdiği zararları görüyor ancak bunu “iyilik” adına durdurmaktansa, bundan “nasıl bir fayda sağlarım” diye düşünüyor. Haydut Dağı haydutlarına saldırmak bu zamana kadar eşi benzeri görülmemiş bir düşmanla karşılaşmak demek. Her şeye rağmen Zhang Yan gerek soylu tabakasından gerekse alt kesimden müttefikler edinip kendi çıkarları için faydalar sağlayacak dostluklar edinmekten çekinmeyecek.

Oyun Stili

Zhang Yan’ın gerilla savaşındaki geçmişi ve vurkaç taktikleri onu hile ve pusu konusunda öne çıkarır. Ayrıca o, ülkesine sadık askerlerine ormanlarda ilerlerken hız bonusu sağlar bu yüzden zor şartlardan kendisini ve ordusunu kurtarma konusunda uzmandır.

Her şeyin ötesinde Zhang Yang bazı ilgi çekici oynanışlara sahip ve oynanması en zor lordlardan biri. Zorluğunun sebeplerinin başında savunmaya müsait olsa da özellikle Yuan Shao ve Gongsun Zan gibi güçlü lordlarla etrafının sarılması sebebiyle genişlemesi zor olan coğrafi pozisyonu gelmekte. Eşi ve çocukları olmaması sebebiyle de Zhang Yan’ın hanedanını devam ettirmek ayrıca zor. Bu yüzden başarının yolu doğru müttefikleri bulmaktan geçiyor.

Bunun anlamı Zhang Yan, oyunun erken ve orta döneminde daha çok diğer güçlü lordlara tahtı ele geçirme yolunda yardım ederken bir yandan da kendi gücünü artırarak, yardımcı karakter olarak iş görüyor. Sonra doğru zaman geldiğinde lordun zayıflığını kendi lehine kullanarak gücü kendisi için ele geçirebilir. Oyunun başlangıcında henüz bir ittifakınız olmaması nedeniyle, hangi lordun tahttaki iddiasını destekleyeceğiniz konusunda özgürlüğe sahipsiniz.

Bu değişken bağlılık anlayışı ayrıca Zhang Yan’ın devletinin, Kara Dağ Saklanma Yeri sayesinde sağladığı bağlantılar sayesinde Sarı Sarıklarla diplomasi yapabilen tek devlet olması anlamına da geliyor. Fakat Han İmparatorluğu’na da kolayca bağlanabilir ya da kendi yolunu kendi çizmeyi de seçebilir. Zhang Yan’ın ittifakları değişkendir ve tarafı zamana ve kendi amaçlarına göre kolaylıkla değişebilir.

Zhang2.jpg

Guanxi

Zhang Yan oyun başında haydut yoldaşlarından Li Damu ve Yu Du’nun desteğine sahip. Onlar Kara Dağ haydutlarının kilometre taşlarından ve Zhang Yan’ın yanında Kuzey Çin’de etki alanlarını genişletmek için savaşmaya hazırlar.

Zhang3.jpg

Başlangıç Durumu

Oyunun başında Zhang Yan, Yanmen Dağ Eyaletinin en kuzeylerinde konumlanmış durumda. Güçlü lordlar tarafından etrafı sarılmış Zhang Yan, ilerideki zorlu savaşlara kadar gücünü arttırmak için etrafındaki kuzey bölgelerini yağmalamak zorunda.

Zhang4.jpg

Başlangıç İkilemi

Zhang Yan’ın ilk büyük ikilemi yakınındaki hangi lorda saldırmanın ona daha çok fayda sağlayacağı üzerine. Gongsun Zan ve Yuan Shao, Zhan Yan’ın Güney Batısındaki topraklarda savaşmaktalar ve eğer seçim tarihsel olarak yapılırsa, Yuan Shao’dan toprak koparmak için mükemmel bir fırsat.

Alternatif olarak Zhang Yan dağlarda üstünlük sağlama yolunda savaşmaya odaklanabilir ve topraklarına göz dikmiş olan Kuzeydeki rakip haydutlara savaş açabilir. Dağlar güvenli bir merkez sağlarken Zhang Yan her yönde yağma girişimlerine başlayabilir.

Senaryo İlerlemesi

Zhang Yan’ın dağdaki konumu ona farklı yollarda sefer yapabilme olanağı sağlıyor. Seçilebilecek en bariz yol olan Güneydeki alanlara inmek için Yuan Shao ile çatışmaya girmesi kaçınılmaz durumda.

Ayrıca, Kuzey Batı Çin’in çorak topraklarının bulunduğu Batı taraflarına ilerlemeyi de seçebilir. Bu seçenek ona diğerlerine göre daha güvenli bir yol sağlasa da (Dağdaki konumunun engel teşkil etmesi sebebiyle) tiran Dong Zhuo ile komşu olacağı için daha fazla ilerlemek zor olabilir.

Son olarak Zhang Yan dağlarda kalmayı seçip bölgedeki komutanlar arasında üstün gelip barışı sağlayabilir. Aksi takdirde Güneye doğru inmeyi seçmek Luoyang’ın yanıp kül olmasına sebep olabilir.

Bu ilerlemenin kilit noktası, bağlanmak için doğru lordu seçerek karşılığında koruma ve destek almaktır. Tarihsel olarak güçlü seçeneklerden olan Cao Cao ve Gongsun Zan seçilebilir fakat başlangıç noktasından ne tarafa doğru genişleyeceğinize bağlı olarak bir çok seçeneğiniz var. Tabi ayrıca kendi başınıza hareket edip tek başınıza impartorluğunuzun genişlemesini de seçebilirsiniz. Fakat erken dönemde güçlü bir destek olmadan bunu yapmak kolay olmayacaktır.

Zhang Yan nasıl oyuncular için önerilir?

Zhang Yan fırsatların adamıdır. Soyluluk ve Haydutluk arasında gezinip kendisine en işe yarayan yolu seçer. Statü ve arkasında teminat olmadan çağın en ikonik kahramanları arasında tanınmaya çalışıyor. Zhang Yan’ın oynanışı daha üstünlere karşı galip gelmek isteyen ve kendi faydalarına bir takım hileler yapmaktan kaçınmayan oyuncular için iyi bir seçenektir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr