Total War: Three Kingdoms’ta Zheng Jiang

Haydut Kraliçesi Zheng Jiang

  • Kahraman Sınıfı: Şampiyon
  • Lakabı: Haydut Kraliçesi

Hanedanlar ve soyluluk Zheng Jiang için hiç bir şey ifade etmiyor, zaferi kendi yöntemleriyle kazanmayı tercih ediyor. Han İmparatorluğu yanarken Kötü duygular beslediği bu yapının dağılışını izliyor. Açlığın ne demek olduğu hakkında ne biliyorlar ki? Yozlaşmış ve kötü niyetli yetkililerden korkmanın ne demek olduğunu bilebilirler mi? Zheng Jiang asil bir şekilde yetişmenin kolaylığı ya da “medeni” toplum beklentisi hakkında hiçbir fikre sahip değildi. Bunun yerine şan ve prestij kazanmak için amansız öfkesini ve katı gücünü kullanmıştır.

Zheng Jiang’ın gelişinin, Liu Zhen’in rüyası ve ünlü rüya tasvircisi Zhou Xuan’ın bu rüya için yaptığı tasvir sayesinde(On rüya tasvirinden dokuzunun doğru çıktığı söylenir) önceden görüldüğü iddia edilmekteydi. Tasvirinde onu kadın isyancıların yakında ortaya çıkacağı hakkında uyarmaktaydı.

Diğer haydutlardan farklı olarak Zheng Jiang büyük bir politik bir amaç uğruna savaşmakta: Han hanedanının onun elleriyle yok olduğunu görmek. Gücünü artırarak eskinin zalim kişilerini ayağı altına alıp onlara kendi yöntemleriyle karşılık verme amacıyla hareket ediyor.

Oyun Stili

Zheng Jiang güce sahip olmayı ve bu gücünü göstermekten zevk alıyor. Bunu başkalarına boyun eğdirerek onları haraç vermeye zorlayarak gerçekleştiriyor. ‘Infamy’si artarken bir yandan da popülerliği azalıyor(Şaşırtıcı olmayan bir şekilde). Bu durum zaman geçtikçe diplomasi yapmayı daha da zorlaştırıyor.

Fakat Zheng Jiang, daha yerleşik bir hale gelip gücünü artırırken gün geçtikçe yıkmak istediği rejime benzemeye başlıyor. Eski Han yapıları her yerde varlığını sürdürmeye devam ederken Zheng Jiang bunları yeni ülkesini yönetirken kullanmak zorunda kalacak. Zheng Jiang ayrıca kendi amacına sadık doğru çete başlarına da ihtiyaç duyacaktır.

Zheng Jiang için ‘infamy’ ve getirileri anahtar rol oynuyor. Savaş kazanarak ve yerleşimlere saldırarak infamy kazanabiliyor fakat çok pasif bir hale gelirse infamy düşmeye başlıyor. Zheng Jiang durmadan amacı doğrultusunda ilerlemeye devam etmeli aksi takdirde kendine has özelliğini kaybedecektir ve tabiki isyanı başarısız olacaktır.

Infamy; yerleşimler ele geçirerek, savaşlar kazanarak ve haraçgüzar devletler edinerek(Bunlar haraç ödeyerek onun gücünü kabul etmiş devletlerdir fakat savaşta onu takip etme sorumluluğuna sahip değillerdir) kazanılabilir. Fakat infamy zamanla düşmeye başlayacaktır bu yüzden Zheng Jiang durup dinlenemez. Eğer uzun süre pasif kalırsa infamy düşecektir.

Yüksek infamy, savaşlarda daha fazla ordu morali, karakter tecrübe puanı kazanma artışı ve en önemlisi prestij puanları kazanılmasını sağlar. Bu prestij puanları da Zheng Jiang’ın ülkesinin statüsünü artırması ve kendini yeni hanedanın imparatoriçesi olarak tanıtması için gereklidir.

Zheng Jiang ülke lideriyken, daha hızlı asker toplama ve haraçgüzar devletlerden gelen gelirin artışı bonuslarını sağlar. Zheng Jiang ayrıca kuşatma sonrası işgal seçeneklerinde yağma ve yok etme seçeneklerine erişim sağlar.

Zheng2.jpg

Guanxi

Zheng Jiang oyunun başında kan kardeşi ve sağ kolu Lu Zheng’e sahiptir. Yozlaşmış Han rejimini indirmek ve egemenliği yeniden halka iade etmek amacıyla birlikte savaşmaktalar.

Zheng Jiang’ın bahsetmeye değer başka dostu olmaması sebebiyle, yönetimine ve fikirlerine sadık çetebaşlarının peşine düşmeli. Muhtemelen onun en çok zorlanacağı mevzu bir veraset zinciri oluşturup hanedanlık kurmak olacaktır. Çünkü henüz açık bir aday yoktur.

Geleneğe göre çocukların, babalarının soyismini alması gerekmesine rağmen Zheng Jiang Han yasalarını uygulamayı reddetmiştir. Onun ülkesinde çocuklar annelerinin soyisimlerini alırlar.

Zheng3.jpg

Başlangıç Durumu

Zheng Jiang oyuna dağlardan oluşan zorlu bir arazide, sınırındaki Dong Zhuo ve Han imparatorluğu ile savaşta başlamakta.

Fakat başlangıç pozisyonunun uzaklığı ona iyi bir sığınak ve diğerlerine göre daha güvenli bir pozisyon sağlamakta. Fakat eninde sonunda topraklarından ayrılıp fetihler yapmaya başlamalı.

Bir haydut olması sebebiyle herhangi birine net bir şekilde bağlılığa sahip değil ve bir diplomatik gruba da dahil değil. Bu durum geleceğinin tamamen onun ellerinde olduğu anlamına geliyor.

Zheng4.jpg

Başlangıç İkilemi

Zheng Jiang’ın ikilemi, dağların hakimiyetinin sağlanması ve Yuan Shao ile Gongsun Zan arasındaki çatışmaya farklı bir yön kazandırma üzerine.

Zhang Yan bu çatışmaya dahil olurken diğer haydut liderlerini yardıma çağırmakta.

Zheng Jiang olarak iki seçeneğiniz var: Yuan Shao’ya karşı Zhang Yan’a katılabilirsiniz ya da talebini reddedip Zhang Yan’a savaş ilan edip dağlar üzerinde hakimiyet sağlamayı deneyebilirsiniz.

Senaryo İlerlemesi

Zheng Jiang’ın oyununun erken dönemlerinde yapması gereken şey iyi bir güç merkezi oluşturmak. Bölgesel gelir kaynaklarını kendisine sermaye sağlaması için sömürmek ve kendine bir sığınak kurmak durumunda. Bununla birlikte, Zheng Jiang’ın oyundaki ilerleyişi, seçilebilir bir dizi farklı yola sahip olması sebebiyle oldukça esnek yapıda.

Kuzeydeki dağlardaki konumu sebebiyle Batı, Doğu yada Güney doğrultusunda genişleyebilir. Doğuya genişlemek ise en olası seçenektir çünkü ikilemi onu bu yönde ilerlemeyi işaret etmektedir. Fakat kendine Batıda, Güneyde veya Sarı Nehir yanındaki başlangıç pozisyonunda bir güç merkezi oluşturma yolunu da seçebilir.

Oyunun orta safhalarında Zheng Jiang savaşlarla ve fetihlerle ‘infamy’ kazanmaya odaklanmalı. Ya da isterse müttefikler kazanma yolunu da seçebilir.

Nihai hedefi olarak ‘muzaffer Zheng Jiang’ olabilmesi için infamysini artırmak ve yüksek prestij seviyelerine çıkarak bunu diğer taht taliplerini devirip kendini imparatoriçe olarak ilan etmesi için kullanmalı.

Zheng Jiang nasıl oyuncular için önerilir?

Zheng Jiang kendi yasalarını kendi koyar. Bedeli ne olursa olsun Han hanedanının yıkılışından başka hiç bir şey istemeyen güçlü bir savaşçıdır.

Zheng Jiang olarak oynarken saldırgan olunması gerekmektedir. Arkaya yaslanıp dinlenmek, sefer esanasında seçilebilecek bir yol değildir.

Zheng Jiang, statükoya karşı gelip, başarılı oluncaya kadar durmadan kötü şöhretiyle krallığı parçalamak isteyen oyuncular için iyi bir seçenektir.

Yazar: Emre Aytaç

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Europa Universalis IV'te 1.30 ve Emperor Diğer Yenilikler #eu4 https://t.co/NUzl0VpVXp
Imperator'da Cumhuriyet Değişiklikleri #imperator https://t.co/aznEyvNYJO

Strategyturk Flickr