Total War : Warhammer : Yeşilderililer


Yeşilderililer
Yeşilderililer Eski Dünyanın en vahşi ve en becerikli yağmacılarıdır. Tek bir tür değil, birçok alt türün geneline verilmiş bir isimdir. Bu alttürlerin ortak özellikleri vahşi görünümleri, zekadan yoksun olmaları ve katliama duydukları açlık hissidir. Ork sürüleri Badland ovalarını hakimiyetleri altına alırken Gece Goblinleri ise Underway’in derin tünellerini kontrol ederler. Ne zaman kafalarına eserlerde hakimiyetleri altında bulunan bu topraklardan uzaklara gidip diğer türlerin yerleşim alanlarına saldırılar düzenlerler ve oraya yerleşip cesetlerin arasında kendilerine yeni yuva yaparlar – ta ki tekrardan katliam için açlık duymaya başlayana kadar. Yeşilderililer herhangi bir yönetim yapılanmasına sahip değildir, babadan oğula geçen bir veraset yerine en güçlü olan istediğini alır şeklinde bir anlayışa sahiplerdir. Daha güçlü ve saldırgan olan orklar üst tabaka olarak kabul edilirken kurnaz Goblinler Ork hakimiyeti altında yaşarlar. Bu türlerin yanı sıra Troller ve Devler de eğer onlara kanlı bir muharebe, kârlı bir yağmalama ve birkaç zayıf goblin vaat edilirse orkların yanında savaş meydanında bulunacaklardır. Ork birimlerinin gücü, eksik kaldıkları zeka ve diplomasi özelliklerinin yokluğunu aratmayacak seviyededir.

Hem kendi içinde hem de diğer türlerle her zaman bir çatışma peşinde olan Yeşilderililer, kendilerine denk bir düşman bulmak için Eski Dünyayı yerle bir ederler. Reislerine ‘Warboss’ denir, bu ünvana gelmenin tek bir yolu vardır o da bir önceki Warboss’u öldürmek. Böyle bir terfi sistemi olunca Warboss Orkların en güçlü orklar olduğunu söylemek mümkün. Yeşilderililer savaşmak için yaşarlar ve eğer Warbossları onların savaşma isteğini karşılayamıyorsa Warbossu takip etmeyi bırakmaya başlayabilirler. Ancak efsanevi bir Warboss’un bulunduğu söylentisi etrafa yayılırsa momentum bu sefer tersine döner ve bütün kan meraklısı orklar bu Warboss’un etrafında yer alır. Her zaferle birlikte daha çok ork bu efsanevi Ork liderinin ordusunun bir parçası olmak için ona katılır ve zafer kazanmaya devam ettikçe arkasında sayısız yıkıntı bırakan durdurulamaz bir orduya dönüşür.

Efsanevi Lordlar

Yeşilderililerle oynamayı seçmiş olan oyuncular aşağıda listelenmiş olan Efsanevi Lordlardan birini seçebilecek.

Grimgor Ironhide
Grimgor Ironhide’ın şiddete olan açlığı ölçülemez boyutta. Bir gün bile savaşsız veya kavgasız geçerse hala görebilen tek gözünü kendi ordusuna çevirir, birkaç aşağılayıcı söz ile hemen bir kavga çıkartır ve bu kavganın ona eğlence olmasını umar. Eğer iki gün boyunca savaş yapılmazsa yolda önünde bulunma gafletine düşmüş diğer orkları ezmeye başlar, belki onun kişisel korumaları olan Siyah Orklar, the Immortulz’u sakınabilir. Bu kişisel korumaları onu sayısız savaşlarda takip etti, kanla dolu muharebelere bayılıyorlar ve bu muharebelerde çok iyiler. Immortulz birliği yanında, geliştirilmiş baltası Gitsnik elinde ve kana susamış Yeşilderili ordusu arkasındayken Grimgor’un önünde durabilecek hiçbir şey yok.

Azhag the Slaughterer


Azhag Orklar arasında sıradışı özelliklere sahip biri ve bu sıradışı özellikleri onu çok daha korkunç yapıyor. Birçok Ork sadece kendi gücüne güvenir ve dümdüz bir şekilde muharebeye yürürken Azhag işin stratejisinde. Azhag’ın sahip olduğu taktiksel düşünce biçimi orklar arasında benzeri bulunmayan bir özellik. Her ne kadar birçok Yeşilderili, onları zafere ulaştıran bir Warboss’u takip etmede bir sakınca görmese de Azhag’a dair bir şeyler ters geliyor. Kimi zaman diğer Yeşilderililerin anlamadığı kelimeler kullanan Azhag’ın bazı durumlarda gözlerinin siyaha dönüştüğü de görüldü. Belli aralıklarla transa giren Azhag’ın bu trans esnasında homurdandığı ve hatta bazen kendisiyle tartıştığı da duyuldu. Söylentiye göre kaşlarının hemen üstünde görünür olan demir taç eski kutsal eşyalardan bir tanesi ve bu taç onun basit Ork aklına tahmin edilemeyecek seviyede bir öngörü ve taktik kabiliyeti veriyor.

Oynanış

Yeşilderili ordularında ana olarak Ork ve Goblinler bulunsa da yardımcı olarak Troller, Devler ve Örümcekler de görev alır.
Yeşilderililer savaşmak için yaşarlar. Oynarken her an savaşabileceğiniz rakipleriniz olduğudan emin olun, eğer uzunca bir süre zafer alamazsanız ordularınız sizi terketmeye başlar.
Kavga meraklısı Orklar için bu ihtiyacı sadece düşmanları karşılamıyor, Yeşilderili orduları aynı zamanda birbirinden de nefret ediyor. Saygı duyulan bir Warboss olarak tüm Yeşilderilileri kendi ordunuz altında birleştirip durdurulamaz bir güç oluşturabilirsiniz.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'da 1.5.3 Yaması #hoi4 https://t.co/MdZwgbcDQZ https://t.co/8s6D9YGkfD
Stellaris'te Anomali Değişiklikleri, Hyperlane ve Yıldız Geliştirmeleri #stellaris https://t.co/i7FzzLjL0Q https://t.co/AYsjnhKNCN

Strategyturk Flickr