Total War : Warhammer’da Oyunun İlk Aşamaları

Oyunun İlk Aşamaları
Bu geliştirici günlüğünde Eva Jobse oyun içerisindeki ülkelerin oyunun ilk aşamalarında odaklanması gereken hususlardan bahsetmiş.

Oyunun önceki oyunlara nazaran daha kolay anlaşılabilir olması üzerinde çaba sarfetmişler ve bu kapsamda tecrübeli Total War oyuncularının farkedebileceği çeşitli şeyleri oyuna dahil etmemişler, örneğin oyun içerisindeki şehirlerde temizlik gibi bir mekanik bulunmuyor. Senaryo haritasında zaman ilerlemiyor dolayısıyla generalleriniz yaşlanıp ölmüyorlar, yozlaşma ve Imperium mekanikleri bulunmuyor.

Tüm bunları yaparken oyunu basitleştirmek istememişler dolayısıyla yeni bir takım mekanikler eklenmiş, Total War : Warhammer’da bu zamana kadarki Total War oyunlarındaki en derin karakter özellikleri olduğu vurgulanıyor, karakterlerin sahip olabileceği çok sayıda yetenek, çok sayıda eşya ve takipçi bulunuyor. Aynı zamanda farklı ırklardaki karakterlerin tamamen farklı yapıda olduklarından, bu farkın sadece karakterlerle sınırlı olmayıp teknoloji ağaçlarından birimlere, birimlerden binalara kadar bu zamana kadar görmediğiniz bir şekilde birbirine benzemeyen ülkeler olduğundan bahsedilmiş.

Total War : Warhammer’in üzerinde geçtiği Eski Dünya kendi içerisinde bolca farklılığa sahip bir dünya. Her ırk kendine ayrılan bölgesinde bulunuyor ve oyunun ilk aşamalarında çeşitli zorluklarla yüzleşiyor, yazının devamında oynanabilir dört ırk ile oyunun ilk aşamalarında nelerin beklenebileceği açıklanmış.

İmparatorluk
İmparatorluk oyun içerisinde her alanda ortalama durumda. State Troopları savaşlarda gücünü gösterior. Oyunun başlangıcında özellikle diplomasi alanında yapılabilecek çok şey var, başlangıç bölgesi olan Reikland’ın etrafı yine insanlar tarafından kontrol edilen çeşitli şehirlerle kaplı. Diğer şehirlerle ticaret antlaşmaları yapmak oyunun ilk aşamasında çok önemli ve unutmayın ticaret antlaşmaları ne kadar uzun süredir geçerliyse o kadar kârlı oluyorlar.

Oyunun başında hangi bölgeye ilerleyeceğinizi belirleyip ona yönelik de müttefikler edinmelisiniz. İmparatorluk etrafında çok az sayıda doğal sınıra sahip, dolayısıyla oyuncu çiğneyebileceğinden fazlasını ısırmaya kalkarsa başı belaya girebilir.

Cüceler
Cüceler fazlasıyla defansif bir ırk. Piyadeleriyle ve üstün topçularıyla biliniyorlar. Oyunun ilk aşamasında başkentleri Karaz-a-Karak’ı savunmaya odaklanıp öncelikle ekonomilerini güçlendirmeliler. Etraflarında birkaç küçük cüce yerleşimi ve çok sayıda düşman Yeşilderili yerleşimi mevcut. Müttefiklikler kurarak diğer cüce yerleşim yerlerini konfederasyonları altına almaları durumunda Yeşilderililere karşı büyük avantaj elde ederler.

Genel olarak Cücelerle oynayan oyuncular oyunun yavaş ilerlemesini tercih etmeli, düşmanın zayıf anını kollamalı. Gerekirse önce düşmanın saldırmasını bekleyip büyük defans gücüyle düşmanı püskürttükten sonra düşmanı yerleşim yerine kadar kovalamalı.

Yeşilderililer
Yeşilderililer gayet basit bir ırk. Sahip oldukları birimler ucuz ve bol, dolayısıyla oyunun erken döneminde diğer ırklar gelişmeden büyük hasarlar verebilirler. Yeşilderililer oyun içerisinde pek iyi ekonomiye sahip değiller, dolayısıyla sahip oldukları yerleşim yerlerinden pek vergi almayacaklardır. Onun yerine Yeşilderililer diğer yerleşim yerlerini yağmalayarak çok yüksek miktarda altın elde edebilirler. Yeşilderililer aynı zamanda başkentleri olan Black Crag’da bir altın madenine sahiptir. Etraflarında bolca daha zayıf Yeşilderili yerleşim yeri bulunur.

Ordunuza iyi bakıp bol bol zafer almanız halinde daha çok asker elde edersiniz. Yeşilderililerle oynayanlar daha saldırgan bir oyun sergilemeli, askerlerini sürekli savaş alanına sürüp zaferler elde ederek mutlu tutmalıdır.

Vampir Kontları
Vampir Kontları çok sayıda ucuz birime sahip olsa da asıl önemli özelliklerini oyunun geç döneminde elde ederler. Ölüleri Diriltme özelliği ile sürekli yeni askerler kazanabilirler. Vampir Kontlarıyla oynayan oyuncu belli bölgelere yatırım yapmalıdır, böylelikle üst seviye binaları açıp diğer ırklara üstünlük sağlayabilirler. Ekonomik olarak da bunu yapmaları uygun olur çünkü ‘gelirleri’ni ana binalarından elde ederler.

Vampir Kontları İmparatorluk topraklarının köşesinde oyuna başlıyor, güney ve doğuda Cücelerle komşular. Kimi hedef aldıklarına dikkat etmeliler çünkü İmparatorlukla da Cücelerle de savaşa girdiğinde bir anda çok sayıda kişiyle savaşa girme olasılıkları yüksek.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Warhammer 2'ye Yeni Oyun Modu: Laboratuvar https://t.co/zmpYNUzt1m https://t.co/Z8kKWHffhx
Civilization VI'da Hollanda ve Kraliçe Wilhelmina Tanıtıldı https://t.co/2pW7BbvsOf https://t.co/RrvE7PeiKC

Strategyturk Flickr