Total War : Warhammer’da Vampir Etkisi

Camp_sc_10_vampirifcation_02.png

 

Vampirler tabiatları itibariyle yozlaşmış yaratıklar ve ölüme karşı koyabilen bedenleri kurbanlarının kanıyla ve karabüyü ile ayakta kalabiliyor. Başkalarının kendine çekmesi karabüyünün en önemli özelliklerinden bir tanesi ve bu karabüyüler belli bir bölgeyi hakimiyetleri altına aldıklarında gözle görülebilir etkilere sahip oluyorlar. Gökyüzü karanlık bir hal alıyor, etrafta hayaletler belirmeye başlıyor ve bu hayaletler bu yozlaşmış topraklara adımını atma gafletine düşmüş her ölümlüye nasıl bir hata yaptıklarını gösteriyorlar.

Ölümlülere bir kötü haber daha, Vampir Etkisi adını verdiğimiz bu husus sadece Sylvania ve Mousillon ile kısıtlı değil. Vampirler topraklarını genişlettikçe onların etki alanları da büyüyor. Necromancer ve Banshee birlikleri özellikle karanlıklar altında insanların bölgelerine sızıp çeşitli ritüeller gerçekleştirerek bir zamanlar barış dolu olan ormanları karanlığın ve ölümün yuvası haline getirebiliyorlar. Geceleri köylüler kaybolmaya başlıyor, duyanların dehşete kapılmalarına sebep olan çığlıklar yükseliyor ve etki altına alınan toprak adeta bir kabusa dönüşüyor.

Kısacası, Vampir Etkisi bulunan bölgelerde kamudüzeni ciddi yara alıyor, bu etki alanındaki bölgelerde seyahat eden ölümlü askerler ciddi tahribata maruz kalıyorlar. Yüksek yozlaşmaya sahip olan bölgelerde vampir ayaklanmaları meydana gelebiliyor ve bu topraklarda ölüleri diriltip ölümlülerin üstüne sürmek üzere Necromancerlar belirebiliyor.

Vampirler tarafından kontrol edilen bölgelerde ise yüksek Vampir Etkisi ciddi bir zorunluluk. Vampirlerin kendilerine has ‘Vampirlere Sadakat’ isminde bir özelliği bulunuyor, bölgede bulunan her %10 Vampir Etkisi için bölgedeki şehirler +1 kamudüzenine sahip oluyor. Bu durum hem iyi hem de kötü, çünkü Vampirler tarafından kontrol edilen bir şehir bir şekilde Vampir Etkisinden çıkartılırsa bu şehri kontrol etmek imkansız hale gelebilir. Ölümlülerin sahip olduğu özellikle Witch Hunter karakterler bölgedeki Vampir Etkisini azaltmak için kullanılabilir.

Etkilerini yükseltmek için Vampirler çeşitli araçlara sahip. İlk olarak ordularını ve kahramanlarını kullanabilirler, bu ordular ve kahramanlar bulunukları bölgelerdeki etkilerini zaman içerisinde yükselteceklerdir. Bazı yetenekler, özellikler ve eşyalar elinde bulundukları karakterin Vampir Etkisine olan hakimiyetini arttırabilir. Bunlara ek olarak Vampir Kontları Balefire adı verilen binaları inşa edebilirler, bu binalar Vampir Etkisini sadece bulundukları bölgede değil, çevrelerindeki bölgelerde dahi arttıracaktır. Son olarak Necromantic büyüleri araştırarak Vampir Kontları etkilerini yükseltmenin yeni yollarını keşfedebilir.

Ölümlülerin de Vampir Etkisine karşı koymak için bazı silahları bulunuyor, onlar da sunaklar inşa edebilirler, tapınaklar kurup karanlığın topraklarına girmemesini sağlayabilirler. Ölümlülerin de kahramanları bulundukları bölgedeki Vampir Etkisini azaltır.

Oyun içerisinde aynı zamanda bölgelerdeki Vampir Etkisini arttıran veya azaltan çeşitli olay zincirleri bulunmaktadır.

Tüm bu etkenlerin toplamıyla bölgedeki yozlaşma ve Vampir Etkisinin ne yönde olduğu belirlenir. Bir bölgedeki Vampir kahraman bölgedeki Vampir Etkisini 3 arttırırken bu bölgede Sigmar’ın Sunağı bulunuyorsa bu sunak 4 düşürebilir,  bu esnada 1 puanlık Kaos eventi gerçekleşirse toplamda 8 puan var demektir ve bu 8 puan içerisindeki dağılıma göre bölgedeki yüzdeler %12.5 Kaos Yozlaşması, %37.5 Vampir Etkisi şeklinde belirlenir.

Bir bölgedeki yozlaşma seviyesini yükseltmek oraya bir ordu gönderip fethetmekten çok daha uzun zaman aldığı için zekice kullanılmalıdır. Yozlaşmanın en önemli kısmı, herhangi bir diplomatik sonucunun olmamasıdır. Yani tarafsız olduğunuz ülkelerin topraklarında yozlaşmayı arttırarak onların kuyusunu savaşa girmeden çok önceden kazmaya başlayabilirsiniz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Civilization VI'da Osmanlı'ya Kanuni Sultan Süleyman Liderlik Ediyor #civ6 #civilizationvi https://t.co/QQQbj9vAVs
Europa Universalis IV'te Topluluktan Gelen Öneriler #2 #eu4 #europauniversalis4 https://t.co/PjjTI7shCg

Strategyturk Flickr