Yeni Başlayanlar İçin Total War : Warhammer İpuçları

warhammer_Banner

Daha önce herhangi bir Total War oyunu oynamadıysanız, ancak Warhammer dünyası ilginizi çektiyse öğrenmeniz gereken bazı şeyler var. Total War serisi asla bir Crusader Kings II kadar komplike bir oynanışa sahip olmasa da, yıllar içerisinde biriktirdiği kendi stiline sahip bir seri.
Daha önce Total War oyunları oynadıysanız Total War : Warhammer’da bazı şeylerin daha basit olduğunu farkedebilirsiniz, genel bir vergi seviyesi ayarlamak yerine artık her şehir için vergi alımını açıp kapatabiliyorsunuz, zaman yavaş aktığı için hükümdarlarınız yaşlanmıyor, ordularınız kış şartlarında büyük hasarlar almıyor.

Total War : Warhammer tüm bunların yerine kendi derinliğini başka kısımlarda yansıtıyor, bu unsurlara örnek olarak birim çeşitliliği ve oynanabilir ülkelerin özellikleri gösterilebilir. Strategyturk’te yayınladığımız diğer yazılarda da bahsedildiği gibi kuşatma savaşları tamamen yenilenmiş durumda ve oyunun kendisine has büyüleri ve uçan birimleri ciddi fark yaratır nitelikte. Bu iki kesimden hangi tarafta olursanız olun bu rehberde işinize yarayacak bilgiler bulabilirsiniz.

İşleri Yavaştan Alın
Oyuna girmenizle birlikte vermeniz gereken ilk karar oyun içerisindeki dört ırktan hangisiyle oynayacağınız. Her ne kadar bu dört başlangıç pozisyonlarına göre çeşitli zorluk seviyelerine denk gelse de bunu çok kaale almayın, size hangi ırk ilginç geliyorsa onla başlayın. Eğer Total War oyunlarına aşina değilseniz veya birçoğumuz gibi büyük bir ara verdiyseniz zorluk seviyesini Kolay’a alın.
Görsel

Başlangıç Düşmanı
Oyundaki her ırk başlangıçta bir komşusuyla savaşta oluyor. Vampir Kontları Templehof ile, İmparatorluk Ayrılıkçılar ile, Yeşilderililer Red Fang ile ve Cüceler Bloody Spearz ile. Onlarla ilk savaşınız basit olacak ancak yenildiklerinde geri çekilip kaçacaklar, eğer bir kere yenilgiye uğrattıktan sonra yakalayıp tekrar saldırabiliyorsanız saldırın – eğer bunu yapamazsanız kale kurup tekrardan güç kazanmaya çalışabilir, sahip oldukları başka orduyla size karşı saldırı düzenleyebilirler.

Eğer düşman ordusunu yakalayamazsınız marching stance’a geçip kendi sınırınıza geri dönün, kendi sınırlarınızdayken birimleriniz tur geçtikçe yenilenecektir ve düşmanınızdan bir diğer saldırı aldığınız vakit daha hazır olacaksınız.

Birkaç tur sonra düşmanınızı yenilgiye uğrattığınızda çeşitli diplomatik tekliflerle, para önerisiyle vs. karşılaşabilirsiniz – reddedin. Eğer onlarla barış imzalarsanız bu sefer garip bir şekilde onların etrafından genişlemeniz gerekecek ve muhtemelen ileride bir tarihte size savaş açacaklar, dolayısıyla arkanızda iz bırakmadığınızdan emin olun.

Savaşa Hazırlık
Total War : Warhammer’da savaş öncesi orduların konumu büyük önem taşıyor, piyadelerinizin okçuların yanında olup olası bir saldırıya karşı onları koruduğundan emin olun, atlı birliklerinizi kanatlarda tutun. Generaller daha merkezi konumlarda bulunmalı ki komutan özellikleri daha çok birime etki edebilsin, gerektiği an gerektiği bölgeye erişebilsin. Cüce Madenciler veya Orman Örümcekleri gibi birlikler ormanda gizlenip oradan geçmekte olan birliğe ani saldırılar düzenleyebilir.

Oyun içerisinde uçan birimler olduğundan arkada bulunan topçu birliklerini koruma babında bir birim bırakmanız faydalı olur. Vampir Kontlarının sahip olduğu yarasalar kimi zaman can sıkıcı bir etken olabilir ancak onlar bile bir birim piyade ile püskürtülebilirler.
Görsel
Çok Hızlı Genişlemeyin
İlk fetihlerinizi tamamlamanızla birlikte danışmanınızdan 12 şehir daha fethetmeniz için görev alacaksınız, fethetmeyin. Bu görev uzun vadede yapılması gereken bir görev ve görevi aldığınız gibi fetihlere başlarsanız oyunun orta döneminde çeşitli problemlerle yüzleşirsiniz. Total War : Warhammer’daki ekonomi dengesi oyunun başlangıcında ancak tek bir güçlü orduya sahip olabilmenizi sağlıyor, eğer Yeşilderililerle oynuyorsanız Waagh! özelliği ile ucuza asker edinebilirsiniz. Tek bir büyük ordunuzun olması tek bir cephede savaşmanızın sağlıklı olduğu anlamına gelir, dolayısıyla çok hızlı bir şekilde genişlerseniz bir yerden sonra geride kalan topraklarınızı koruyamayacak hale gelirsiniz.

Her ırk, halkını neredeyse köleleştirmiş Vampir Kontları bile – şehirlerindeki huzursuzluk seviyesi ile ilgilenmek zorunda. Bir şehri ele geçirirseniz o şehrin mutsuz olduğunu göreceksiniz ve eğer doğru binaları inşa edip şehirde bir miktar ordu veya doğru özelliklere sahip bir karakter bulundurmazsanız yeni fethettiğiniz şehri bir süre sonra tekrar fethetmeniz gerekebilir.

Genişlerken Aklınızda Bulunması Gerekenler
Kime saldıracağınıza karar verirken sahip olduğunuz şehirlerle bütünlük oluşturan toprakları seçmeye özen gösterin, bir eyaletin tamamını kontrol etmeniz halinde o eyaletin yönetiminde çeşitli kararlar alabilirsiniz ve bu kararlardan bir tanesi şehrin isyan etme riskini azaltıyor. Şehrin yeni ele geçirilmiş olmasından kaynaklı huzursuzluk dindikten sonra başka bir karara geçip bu sefer şehrin büyümesini sağlayabilirsiniz.

Bu esnada etraftaki şehirleri ele geçirmektense yağmalamayı tercih edin ve kasanızı doldurun. İleri bir tarihte o şehri ele geçirmek istediğiniz vakit düşmanınız büyük ihtimalle sizin yağmanızdan kaynaklanan hasarı onarmış olacaktır ve yağmadan kaynaklı mutsuzluk şehir ele geçirildiğinde resetlendiği için herhangi bir sıkıntı ile karşılaşmayacaksınız. Bu esnada ele geçirmenizin imkansız olduğu şehirleri de yağmalayabilirsiniz, oyun içerisinde cüceler ve yeşilderililer birbirlerinin topraklarını ele geçirebilirken insanlar ve vampirler de birbirlerinin topraklarına genişleyebiliyor.

Doğru Bina Doğru Yere
Her eyaletin bir merkezi bulunuyor ve bu merkez 5. seviyeye kadar yükseltilebiliyor. Daha elit birimlere sahip olma peşindeyseniz bunu yapacağınız yer tam olarak burası çünkü binalarınızı yerleşim yerinizin seviyesi kadar geliştirebiliyorsunuz. Küçük yerleşim yerlerinde askeri binalar yapmanın bir anlamı yok çünkü ileri seviye birimlere asla erişemeyeceksiniz. Eğer yanlış binalara sahip olduğunu düşündüğünüz bir yerleşimi ele geçirirseniz binaları yıkıp doğru binaları inşa edin.

Bu binalar için yegane istisna kamu düzenini arttıran türdeki binalar, bu binaları her yerde yapmak mantıklı bir tercih olacaktır.
Görsel
En İyi Kuşatma En Kısa Süren Kuşatmadır
Eski Total War oyunlarına aşina iseniz kuşatmalarda önce şehrin kapısını kırmaya yönelik birimlerinizi gönderip ardından tüm ordunuzu şehre sokmayı deneyeceksinizdir, Total War : Warhammer’da işler bu kadar basit değil. Her kuşatma savaşında saldıran, savunanın savunma kalelerinin menzilinde bulunuyor. Dolayısıyla tam bir taarruz halinde olmalısınız, direkt olarak surlara hücum edip surların üstüne çıkmalısınız. Oyunda her piyadede merdiven bulunuyor -bu merdivenleri nerelerinde sakladığını sormayın- dolayısıyla hızlıca surların kontrolünü ele geçirmeye oynamalısınız. Yine de surlara çeşitli yerlerden ateş açmak mantıklı bir seçenek, ancak sadece bunla şehri ele geçiremeyeceksiniz.

Eğer savunan taraf sizseniz en öndeki kuşatma kulesini hedef alın, büyük ihtimalle surlara erişmeden o kuleyi kullanılamaz hale getirebileceksiniz. Diğer kuleler erişecektir, düşman sura dayandıktan sonra okçularınızı geri çekmeyi unutmayın ve piyadelerinizi sürün.

Total War ve Diplomasi
Oyun içerisinde size dostça yaklaşan farklı ülkeler düşmanlarına savaş açmanız durumunda size para teklif edebilir, siz bu antlaşmayı kabul ettikten sonra bu sefer düşmanları gelip savaştan çıkmanız için para önerebilir. Ardından tekrar dostunuz kötü durumda olduğu için savaşa tekrar girmeniz karşılığında para önerebilir. Bedava sirke baldan tatlıdır anlayışından yola çıkarak bunları iyi değerlendirin. Acil paraya mı ihtiyacınız var? Savaş açın ve bekleyin.

Bu diplomasi açığı yakın bir süre içerisinde gelecek yamalarla giderilebilir gibi duruyor.
Forumda yorumlayın.
 

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Sözleşme ve Müzakere #ck3 https://t.co/Sch2nMe3gB
Total War Saga: TROY'da Agamemnon #totalwar https://t.co/0uBsowgxes

Strategyturk Arşiv