Crusader Kings III – Royal Court’ta Vizyon

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Royal Court eklentisine dair bilgiler veriliyor.

Social_FB_Twitter_etc_6.png
Herkese merhabalar,

Bir orta çağ hükümdarını düşündüğünüzde aklınızda nasıl bir görüntü canlanıyor? Atıyla bir köyün yanından geçerken mi? Belki de bir kuleden ülkesini izleyen bir hükümdar? Ya da savaş alanında birliklerine liderlik eden bir komutan? Bunların hepsi güzel yanıtlar ancak orta çağı gerçek anlamıyla yansıtan bir şey varsa o da etrafında hizmetkarları ve vasalları bulunan, tahtında oturmuş bir şekilde karşısındaki kişinin şikayetini dinleyen bir hükümdarın görüntüsüdür.

Bu Crusader Kings serisi için yeni bir tecrübe ve uzun zamandır üzerinde çalışmalar yapmak istediğimiz bir alan. Arayüze baktığınız vakit hükümdarınızın portresini görüyorsunuz, harita üzerinde ülkenizi görüyorsunuz – fakat bunları birbirine bağlayan şey nedir? Artık hükümdarınızı tahtında, ülkesini yönetirken görebileceksiniz.

Krallar ve İmparatorların bir Kraliyet Sarayı bulunacak, taht odasında sadık vasallar bir araya gelebilecekler, burada ihtişamlı kalıntıları sergileyebileceksiniz. Hükümdarlar sarayı toplayarak ülkedeki sorunlar ve taleplerle ilgilenebilecek. Tıpkı orta çağ hükümdarları gibi, dünyanın en ihtişamlı sarayını oluşturmaya çalışabileceksiniz veya basitçe akranlarınızın sizlerden beklentisini gerçeğe dönüştürmeye çalışabileceksiniz, ne de olsa itibardan tasarruf olmaz.

Royal Court eklentisiyle birlikte gerçek anlamda orta çağ hükümdarı gibi hissetmenizi ve ülke yönetmeyi tecrübe etmenizi istiyoruz. Hükümdarınız aileniz ve vasallarınızla aynı alanda bulunmakla kalmayacak, aynı zamanda çok sayıda yeni etkileşimle karşılaşacaksınız. Ülkenizde farklı girişimleri destekleyebilir, lüks odaklı harcamalar yapabilir, farklı saray mensupları arasındaki tatsızlıkları giderebilir ve hatta soytarı atayabilirsiniz. Ülkenizi nasıl yöneteceğiniz tamamen size kalmış.

Vasalları ve halkı olmadan bir hükümdar neye yarar? Ne de olsa vergileri ödeyen onlar. Tıpkı farklı mezhepler gibi, kültürler de daha ilginç ve değiştirilebilir bir hale gelecek. Tüm bunlar Oyuncu Özgürlüğü ve İlerleme vizyonumuz doğrultusunda yapılan çalışmalar.

Farklı kültürlerin farklı gelenekleri, birbirlerine karşı farklı görüşleri olacak ve zaman içerisinde değişim gösterebilecekler. Artık kültürler statik ve birbirinden farksız olmayacak, oyuncu olarak kendi kültürünüzü çeşitli heyecan verici yollarla şekillendirebileceksiniz. Elbette kültürler mezheplere nazaran daha yavaş değişime uğrayacak, adım adım, gelenek gelenek değişecek. Öte yandan izole kalınması durumunda veya iki farklı kültürün kaynaşması durumunda daha hızlı değişimlerle karşılaşabileceksiniz.

Ülkenizdeki farklı kültürlerin birbirlerini kabul etmelerini sağlayabilir, yeni Değerler benimsemek suretiyle kültürünüzü ayrıştırabilir veya ülkenizdeki 2 kültürü harmanlayarak yeni bir Melez kültür ortaya çıkarabilir, bu esnada yeni bir dil, gelenek ve estetik tercihlere sahip olabilirsiniz. Bu raddede yapabileceğiniz birbirinden farklı çok şey var ve oynadığınız hiçbir oyun bir öncekisiyle aynı olmayacak.

Tüm bunlar büyük çalışmalar ve oyun açısından birçok yönden devrim niteliğinde işler, bu sebeple biraz daha beklemeniz gerekecek fakat çıkış tarihine yaklaştıkça hem burada bahsettiklerimizle ilgili, hem de eklentide yer alan diğer içeriklerle ilgili yeni bilgiler paylaşacağız. Eklentinin bu yıl içerisinde çıkmasını umuyoruz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. Nureddin A. Mayıs 23, 2021 | Cevapla

    Karakter üstüne ilerlemeleri oyunu uzun vadede çok farklı boyuta taşıyacaktır. Kültür konusundaki her gelişşmeyi ayrı ayrı beğendim. Söylediklerini oyuna düzgünce aktarabilirler umarım

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv