Crusader Kings III’te “Azure” Yaması ve Multiplayer İyileştirmeleri

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Azure yamasına ve multiplayer odaklı iyileştirmelere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar.

Bu hafta bazı duyurularımız olacak. İlk olarak, geçtiğimiz haftanın geliştirici günlüğünde 1.3.x yaması demiştik. Bu, yaz mevsimi içerisinde çıkartmayı planladığımız yama, elbette çıktığında X yerine bir sayı yazacak ancak şimdilik o sayının kaç olacağını bilmiyoruz.

Bildiğiniz üzere, yamalarımıza armalarla ilişkili isimler veriyoruz. Northern Lords’un çıktığı 1.3 yamasının ismi Corvus’tu. Bu yaz mevsiminde masmavi bir gökyüzü beklediğimiz için bu yamaya Azure ismi koymak istedik.

Azure yaması ücretsiz olacak ve onla birlikte çıkış gerçekleştiren herhangi bir eklenti bulunmayacak. Oyunun istikrarını güçlendirmeye, hataları gidermeye, Yaşam Kalitesi güçlendirmeleri yapmaya, denge değişikliklerine ve topluluk tarafından talep edilen bazı ufak özelliklere odaklanacağız. Bu günlükte çok fazla ayrıntıya girmeyeceğiz, önümüzdeki haftalarda daha fazla bilgi paylaşıyor olacağız.

O zamana dek, Azure yamasında karşılaşacağınız değişikliklerden birkaçını paylaşmak istedim:

  • Savaş İlan Penceresi: Savaş ilan etme arayüzünde düşmanın gücünü daha iyi yansıtmaya, seçtiğiniz Savaş Sebebinin hedeflerini daha iyi göstermeye yönelik değişiklikler yapacağız.
  • Başlangıç Düzenli Asker Birlikleri: Hükümdarlar artık gelirlerine ve kültürlerine göre oyuna bazı düzenli askerlerle başlayabilecek. Bir karakter ilk defa toprak sahibi olduğunda otomatik olarak bazı düzenli asker birlikleri edinecek.

StartingMaA.png

Düşes Matilda’nın başlangıçtaki Düzenli Birlikleri.

Azure yamasını yaz mevsimi içerisinde, tatiller başlamadan çıkartmayı umuyoruz. Tatiller genellikle Haziran ayının son haftaları başlayıp Temmuz ayının sonlarına doğru sona eriyor. İşler değişirse, yaz mevsimlerinin sonlarına doğru da çıkartabiliriz.

Üzerinde çalıştığımız hususlardan bir diğeri Multiplayer istikrarı. Bu Azure yamasıyla bağlantılı değil. Olabildiğince çok veri toplayıp bu veriler üzerinde bazı çalışmalar yapıyoruz. Şu ana kadar yaptığımız iyileştirmeleri Azure yamasına dahil etmek istemedik.

Bunun yerine, Multiplayer istikrar iyileştirmelerinin yer aldığı bir Açık Beta sürümümüz olacak. Eğer sıklıkla Multiplayer oynuyorsanız bu Beta yamayı kullanmanızı öneriyoruz. Oyunun bu sürümünde Multiplayer kayıt sistemi aktif olacak, böylelikle hataları daha kolay bir şekilde tespit edebileceğiz. Bu kayıt sistemi sebebiyle oyun hem Multiplayerda hem de Singleplayer modlarında biraz daha yavaş çalışacak, eğer elle tutulur bir yavaşlama seziyorsanız özellikle Singleplayer oyunlarınız için Beta’dan çıkmak isteyebilirsiniz. Gelecekte daha ayrıntılı bilgiler paylaşacağız.

Açık Beta’yı yakın gelecekte Steam kullanıcılarına sunmayı planlıyoruz.

Son olarak, birçoğunuzun tahmin ettiği üzere CK3’ün ilk ana eklentisini Mayıs ayındaki PDXCon’da duyuruyor olacağız. PDXCon’un yapıldığı hafta eklentiye dair bilgiler paylaştığımız bir geliştirici günlüğü olacak. O günlükten sonra ise Azure yamasına dair bazı bilgiler paylaşıp tekrardan eklentiden bahsettiğimiz günlüklere geri döneceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv