Crusader Kings III’te Çocukluk ve Yaşam Tarzı Olayları

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Azure güncellemesiyle birlikte oyuna eklenen yeni olaylar tanıtılıyor.

Herkese merhabalar,

Umuyoruz sıcak günlerin tadını çıkarıyorsunuzdur, bu günlükte sizlere bu yaz çıkartmayı planladığımız Azure isimli ücretsiz güncellemeye dair bilgiler paylaşacağız.

Konuya girmeden evvel Azure güncellemesine dair bir bilgi paylaşmak isterim. Bu güncelleme CK3 geliştiricilerinden oluşan küçük bir grup tarafından hazırlanıyor ve ekibin tamamı bu güncelleme üzerinde çalışmıyor. Tüm talepleri karşılamamız mümkün olmasa da, sizlerden gelen yorumlar neticesinde elimizden geleni yapacağımıza emin olabilirsiniz. Bu doğrultuda yorumlarınızı bekliyoruz.

Bu geliştirici günlüğü İçerik Tasarımcısı olarak görev alanımda olan bir konuya odaklanıyor: olaylar. Daha net olmak gerekirse Azure güncellemesiyle birlikte oyuna eklenen yeni içerikleri tanıtacağız, günlükte yeni içerik tasarımcılarımızdan Isabella da bana eşlik edecek. Geliştiriciler olarak hepimizin oyunda özellikle bir şeyler yapmak istediği noktalar oluyor, bu güncellemeyle birlikte üzerinde çalışma yaptığımız hususlardan biri çocukluk ve yaşam tarzı olayları.

Çocukluk

Çocuklar bir an önce büyümek isterler, hele ki 6 yaşında tahta geçmiş bir çocuk iseniz doğal olarak bir an önce entrikalara başlamak istersiniz. Artık bu süre zarfında beklerken yapabileceğiniz daha çok şey var, bunlardan en önemlisi diğer çocuk hükümdarlarla oynamak. Azure güncellemesi çocukluk dönemini çok daha ilginç hale getiren, “Akranlarla Tanışma” isminde yeni bir aktivite içeriyor.

gathering.png

Akranlarla Tanışma aktivitesinde çocuk hükümdarlar bir araya gelerek oyun oynuyor, tüm katılımcılar stres kaybediyor, ev sahibine olan görüşleri yükseliyor, katılımcılar bu aktivite esnasında yeni şeyler öğrenebiliyorlar.

brave.png

Elbette çok sayıda çocuğun bir araya geldiği bu aktivite esnasında tatsız olaylar da yaşanabiliyor.

playing_rough.png

Eğer sosyalleşmek size göre değilse ve arkadaşların en iyi entrika yoluyla kazanıldığını (ve kaybedildiğini) düşünüyorsanız Etkileme ve Cinayet planlarının yaş limitini aşağıya indirdik. Artık daha erken bir şekilde entrikalara başlayabileceksiniz.

Yaşam Tarzı Olayları

Eğer çocuğunuz büyümek için bekleyemiyorsa, onu turnuvada yetişkin askerlerle karşılaştırarak boyunun ölçüsünü almasını sağlayabilirsiniz. Bu güncellemeyle birlikte yaşam tarzlarıyla ilişkili çok sayıda yeni olay ekleniyor, bu olaylardan biri Askeriye/Otorite yaşam tarzına sahip karakterlerin denk gelebileceği Öfke Turnuvası.

tantrumtourneyhighres.PNG

14. yüzyıl romansı “Richard Coer de Lyon”da yetişkin düklerin ve lordların, küçük çocuklar tarafından delik deşik edilmeleri işleniyordu. Aslanyürekli Richard’ın hayatına odaklanan bu romans, kendisinin hükümdarlık süresini abartmış ve onu bir çocuk kral olarak tasvir etmiştir. Bunun önemli sebeplerinden birisi, kendisini tam anlamıyla şeytani bir çocuk olarak göstermektir. Çocuk Richard tüm soyluları karşısına toplar ve onla turnuvada karşılaşmasını ister, teker teker onları döverek hizaya getirir.

Çocuğunuzun hıncını, neye uğrayacağına dair en ufak bir fikri olmayan şövalyenizden çıkartmasına razı mısınız?

Karakteriniz yaşam tarzında ilerlerken dikkatli olun, daha önceleri denk gelmediğiniz bazı yeni şeylere denk geleceksiniz. Hele ki savaş filleriniz varsa… İşin doğrusu, birkaç savaş filiniz varsa hayattan başka ne istersiniz ki?

Bu haftalık bizden bu kadar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv