Crusader Kings III’te Düzenli Asker Toplama ve Ön Ayarlar

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Azure güncellemesindeki yaşam kalitesi geliştirmeleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar,

Her şeyin istediğiniz gibi gitmesi ne kadar güzel bir duygu değil mi? Eğer siz de böyle düşünüyorsanız bu geliştirici günlüğünü beğeneceksiniz demektir. CK3 üzerinde çalışan UX tasarımcılarından birisiyim ve bu hafta sizlere ücretsiz Azure güncellemesinde yaptığımız yaşam kalitesi geliştirmelerini tanıtacağım.

Bu güncellemede topluluğun taleplerine de odaklanmak istedik, her ne kadar tüm talepleri yerine getirmemiz mümkün olmasa da, orta çağ hükümdarı olarak oyunda geçirdiğiniz vakti daha keyifli geçirmenizi sağlayacak bazı değişikliklerde bulunduk.

Bugün Düzenli Asker Toplama, Oyun Kuralları Ön Ayarı ve Karakter Arama Ön Ayarı özelliklerini tanıtacağız.

Sadece Düzenli Asker Toplama

Daha önceki bir geliştirici günlüğünde artık hükümdarların oyuna Düzenli Askerlere sahip bir şekilde başlayabileceğinden bahsetmiştik. Artık bununla beraber sadece Düzenli Asker birliklerinizi toplayabileceksiniz. Maceraya tek başına atılmak tehlikeli olabilir, bu sebeple Düzenli Asker topladığınızda Şövalyeleriniz de onlara katılacak, böylelikle farklı zorlukların üstesinden gelebilecek elit bir orduya sahip olabileceksiniz.

Askeriye menüsünde “Tüm Düzenli Askerleri Topla” şeklinde bir buton bulunacak, bunu Toplanma Noktaları belirlerken de kullanabileceksiniz.

MAA-button.jpg

Oyun Kuralları Ön Ayarları

Hepimiz farklı oynanış stillerine sahibiz ve kimi zaman oyun kuralları işleri biraz daha ilginç hale getirmemizi sağlayabiliyor. İsterseniz Moğol İstilasının yaşanmayacağı bir oyun başlatabilirsiniz, isterseniz Nors İstilalarının daha sık yaşandığı bir oyun deneyebilirsiniz. Farklı kurallar arasında daha hızlı geçiş yapabilmeniz için bu arayüze ön ayar özelliği ekliyoruz.

Oyun Kurallarında ön ayar oluşturmak için ilk olarak istediğiniz ayarları belirliyorsunuz, ardından ekranın sağ üst kısmından kaydete tıklıyorsunuz. Kaydete tıkladığınızda sağda yeni bir pencere beliriyor, burada oluşturduğunuz ön ayar için bir isim belirleyebiliyorsunuz. Kaydedilmiş ön ayarlarını kullanmak da oldukça kolay, tek yapmanız gereken şey ekranın üst kısmında bulunan farklı ön ayarlar arasında tercih yapmak.

Game-Rules-presets.jpg

Karakter Arama Ön Ayarları

Azure güncellemesiyle birlikte artık karakterleri daha kolay bir şekilde takip edebileceksiniz. Bunu sağlayan en önemli unsur Karakter Arama arayüzünde ön ayarlar oluşturabilmeniz. Tıpkı Oyun Kuralları gibi farklı kombinasyonlarla ön ayarlar oluşturabiliyorsunuz.

Karakter Arama ekranının üst kısmında göreceğiniz 2 yeni butonla bu ön ayarları kaydedip yükleyebiliyorsunuz. Sıkça aynı özelliklerdeki karakterleri arıyorsanız, bu şekilde bunu daha kolay bir biçimde yapabileceksiniz.

Search-Presets.jpg

Bu özellik her ne kadar belli başlı aramaları kolaylaştırsa da, kendi içerisinde bazı kısıtlamalara sahip. Filtredeki dinamik objeleri (hanedan, hane, özel mezhep) kaydedemiyorsunuz.

Bugünlük bizden bu kadar, umuyoruz ki bu yenilikler daha keyifli ve daha akıcı bir oyun tecrübesi edinmenizi sağlayacaktır. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Binalar https://t.co/FdU0gz5IJe
Stellaris'te Tür Paketleri ve Denge Değişiklikleri https://t.co/Jp2EvKU7Op

Strategyturk Arşiv