Crusader Kings III’te Kış ve İrlanda ile İtalya’daki Harita Değişiklikleri

https://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2020/06/ck3banner.jpg

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Kış mekaniklerinden ve İrlanda ile İtalya’daki harita değişikliklerinden bahsediliyor.

Herkese merhabalar.

Soğukta beklemeyin, gelin içeri biraz ısınırsınız.

Şimdi, lafı uzatmadan asıl meseleye gelelim. Hepinizin önümüzdeki eklentiye dair bilgi açlığı çektiği ortada, ancak henüz bu konuda bilgi paylaşmamız mümkün değli. Fakat meraklanmayın, çok beklemeniz gerekmeyecek. Sabır bir erdemdir demişler, hem şunun şurasında kaç gün kaldı ki?

Önümüzdeki haftalarda sizlere 1.3 yamasının içeriklerini tanıtıyor olacağız, 1.3 yaması beraberinde bir eklentiyle çıkış gerçekleştirecek. Şimdi hep birlikte bugünün konusuna başlayalım.

Kış Geliyor

Crusader Kings III’e kış geliyor. Kış, Orta Çağ’ın zaten zorlu dünyasını bir tık daha katlanılmaz hale getirecek. Kış yaklaşırken haritanın karla kaplandığını göreceksiniz, bu şekilde soğuk iklimin nerede etkili olduğunu görebileceksiniz. Bu sistem oldukça esnek bir sistem, hangi toprakların kış yaşayıp, hangilerinin yaşamaması gerektiğini ayarlayabiliyoruz. Kış sadece haritanın kuzey kısmında değil, aynı zamanda İran’daki dağlardan Tibet platosuna kadar birçok yeri karlara kaplanmış bir şekilde görebileceksiniz.

winter_dd_01_tibet.png

Elbette kışın oynanışa da bazı etkileri söz konusu. Kış toplamda 3 farklı şekilde topraklara yansıyabiliyor: hafif, normal ve sert. Hafif ve normal kışlar orta ve güney Avrupa’da oldukça sıklıkla görülen bir durumken, nadiren de olsa sert bir kış yaşayabiliyorsunuz. Öte yandan Sapmi, Moğolistan veya Himalaya dağlarında neredeyse her zaman sert bir kış yaşanıyor.

Farklı kış seviyelerini tek bakışta ayırt edebilmenizi istedik, bunun için harita üzerinde kış ne kadar sertse, o kadar çok kar bulunuyor. Hafif kışları kolaylıkla fark edebilirsiniz, aralarda yeşil alanlar hala görülebilir halde. Öte yandan sert bir kış yaşanıyorsa toprak parçası neredeyse tamamen kar altında görünüyor. Bazı bölgelerde bulutlar ve kar yağışı dahi görebilirsiniz.

Kışın sertliğine göre, ordularınız kademeli bir biçimde ikmal kaybı yaşıyorlar. Sert kış daha fazla ikmal kaybına sebep oluyor, bu da kışın sefere çıkmayı daha zorlu hale getiriyor. Sert kışlar aynı zamanda orduların muharebelerde daha fazla kayıp vermesine sebep oluyorlar.

Kış aynı zamanda Profesyonel Askerleriniz üzerinde de etki sahibi. En önemli etkileri süvarilerin normal ve sert kışlarda normalden daha kötü performans sergilemeleri. Özellikle Ağır Süvariler ciddi eksiler alıyorlar. Kış mevsiminde hele ki dağlık bir arazide savaşıyorsanız ağır süvari kullanmanızı pek önermiyorum. Öte yandan bazı Profesyonel Askerler kış mevsiminde savaşmayı bir avantaj haline çevirebilir. Bunlardan birisi Tibet kültürüne has Dağcılar. Soğuğa alışkın bu birimler bu durumu kendileri için hasar bonusu haline getirebiliyor.

winter_dd_02_maa.png

Kış avantajları veya dezavantajları hazırlamak arazi modlamasıyla aynı şekilde yapılıyor, dolayısıyla modcular bu sistemi kendilerine uyarlamakta en ufak bir sıkıntı çekmeyecektir.

Kış ve kar göze güzel gelse de, her şey görüntüden ibaret değil. Şimdi sözü ses tasarımcımız Gustav’a bırakıyorum.

Ses

Bir İsveçli için kış, kızartılmış ekmek üzerindeki tereyağı gibi, bayılıyoruz (baharın gelmesi için gün sayıyorum). Bu kapsamda oyunun 2 yönünde ses geliştirmelerinde bulunduk.

Yerleşimler

Gerçek zamanlı bir şekilde yerleşimleriniz kışın etkisi altına girdiğinde ses efekti de buna uyum gösterecek. İnsanlar evlerine kapanacaklar, kuşlar güneye göç etmiş olacak, hayvanlar ise ahıra çekilecek.

Bunu haritayı karla kaplayan shader’in bir parametre oluşturup, ardından bu parametrenin Audio Middleware Engine Fmod ile etkileşime girmesi sayesinde uyguluyoruz. Bu parametre ekolayzer ve yankı gibi katmanlar sayesinde orijinal sesi kış sesine dönüştürüyor.

VFX

Normal ve sert kışlar harita üzerinde kar fırtınalarının oluşmasına sebep oluyor. Eğer aşağıdaki sesi duyuyorsanız, bu bölgelerde savaşmanın kötü bir fikir olacağını anlayabilirsiniz.

Kar fırtınaları haritada parçacık sistemiyle oluşuyor, bu da ses efektlerini hafif kar fırtınası, sert bir kar fırtınasına dönüşürken X-Y-Z koordinatlarıyla yansıtabilmemizi sağlıyor. Aşağıda kış esnasında Fmod’un çalışma biçimini inceleyebilirsiniz.

Harita Değişiklikleri

Crusader Kings II oyuncuları ve CK3 günlüklerini takip edenler haritalara olan düşkünlüğümüzün farkındadır. Oyunun çıkışından bu yana geliştirmelerde bulunabileceğimiz bazı alanlar tespit ettik, 1.3 ile bu alanlardan birkaçında geliştirmelerimiz olacak. İlk olarak, İrlanda:

İrlanda’daki baronluklar fazla büyüktü, bu da İngiltere ve İskoçya gibi komşularından daha az yerleşime sahip olmasıyla sonuçlanıyordu. İrlanda’nın özellikle batı kısmında çok büyük baronluklar vardı. Bunun için bu bölgeye yeni baronluklar ve bazı yeni kontluklar ekledik.

winter_dd_03_ireland.png

İtalya baronlukların boyutu üzerinde bir sıkıntı yaşamasa da, özellikle toplam yerleşim sayısında Avrupa’daki diğer bölgelerin gerisinde kalıyordu. Buna sebep olan şey kontluk başı yerleşim sayısının azlığıydı. Bunun için yarımadanın farklı kısımlarına yeni baronluklar ekledik. Özellikle güney yarısında önemli çalışmalarımız oldu. Yeni haritada sadece iki baronluğa sahip kontluk bulmakta zorlanacaksınız. Örnek vermek gerekirse Veneto kontluğuna yeni Malamacco yerleşimi eklendi. Lanciano kontluğunda Agnone yerleşimi var, Lecce ise aynı isimdeki kontlukta yeni bir yerleşim olarak yer alıyor. Bu durum İtalya’nın tarihteki önemini yansıtmanın yanı sıra, bu bölgede oynamayı daha eğlenceli hale getiriyor.

winter_dd_04_italy.png

winter_dd_05_sicily.png

Bugünlük bu kadar, haritada değişiklikler yaptığımız farklı bölgeler de var ama onlar için beklemeniz gerekecek. Hoşça kalın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın
  1. ZiyuAmca Şubat 24, 2021 | Cevapla

    İlk defa eklenti/genişleme paketi bekliyorum. Serbest piyasa ekonomisi ve reklamcılık gerçekten korkutucu hal aldı.

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv