Crusader Kings III’te Taht Odası ve Görkem

Crusader Kings III geliştirici günlüklerinde bu hafta Taht Odası ve Görkem mekanikleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Royal Court eklentisi için kaleme alınmış ilk geliştirici günlüğüne hoş geldiniz. Daha önceki bir geliştirici günlüğünde bahsettiğimiz üzere bu günlüğün ardından Azure güncellemesine dair bilgiler vermeye devam edeceğiz. Merak etmeyin, yaz tatili öncesinde Royal Court için kaleme alınan bazı geliştirici günlüklerimiz de olacak, bunun yanı sıra tatil sonrasında sizlerle çok daha fazla bilgi paylaşıyor olacağız.

Açıkçası nereden başlamalı diye uzun uzun düşündük ve nihayetinde eklentiye adını veren içerikten, Kraliyet Sarayından bahsetmek istedik. Royal Court çok sayıda özellik barındırıyor ve bu özelliklerin önemli bir kısmı Taht Odası verdiğimiz alanda 3 boyutlu bir biçimde yansıtılıyorlar.

Aşağıda taht odasının yapım aşamasındaki halini görebilirsiniz, bunun çok erken versiyon olduğunu özellikle vurgulamak isterim.

RoyalCourtSceneExtremelyWIP.png

Kraliyet Sarayıyla ilgili tanıtabileceğimiz çok şey var, bunların hepsini bu günlükte ele almamız mümkün değil. İlk olarak vurgulamak istediğim husus, bunun görsel bir özellik olmadığı. Oyuncuyu içine çekmenin öneminin farkındayız ancak eklenen özelliklerin fuzuli hissettirmesini istemiyoruz. Taht Odasının amacı size olanı göstermek; sahip olduğunuz eserleri, kavga eden saray mensuplarını sergilemek. Bu şekilde karakterinizi diğer karakterlerle aynı sahneye ekleyebiliyor, aslında aynı dünyanın bir parçası olduğunuzu hissetmesini sağlayabiliyoruz. Karakterler ile harita arasında bir köprü kurmak istiyoruz ve bu esnada daha önceleri ayrıntılı bir şekilde işleyemediğimiz orta çağ tarihinin yönlerini de ele alıyoruz: hükümdarın gücünü ve Görkemini yansıtmasını sağlıyoruz.

Feodal ve Aşiret yönetim biçimindeki her Kral ve İmparator bir Kraliyet Sarayına sahip oluyor. Kabile yönetim biçimine sahip hükümdarların bu mekaniğe erişimi yok zira bu mekanikte saray hayatının seremonilerini işliyoruz ve sistem büyük oranda altın harcamak üzerinden işliyor, öte yandan bildiğiniz üzere Kabileler ana kaynak olarak Prestij harcıyorlar. Eğer hükümdar bir alt kademeye düşerse (savaş, seçim veya basitçe talihsizlikler sonucu) Kraliyet Sarayınız ve içindeki her şey donduruluyor, tekrardan kademenizi yükselttiğinizde saraya tekrardan erişebiliyorsunuz.

Görkem

Bunu sağlayan ana mekaniğe Görkem adı veriyoruz. Görkem mekaniği, vasallarınızın gözündeki konumunuzu ifade ediyor. 0 ila 100 arasında değişse de bu durum basit bir mekanik olduğu anlamına gelmiyor. Görkem seviyenizi yükseltmeniz görüş artışı, evlilik kabulü gibi bazı siyasi faydaları oluyor. Yeni Konsey Görevleri açabiliyorsunuz ve bu şekilde De Jure toprakları talep edebiliyor, düşmanın Plan Başarı İhtimalini düşürüp Şövalyelerinizin Verimliliğini yükseltebiliyorsunuz. Tüm bunlar yüksek Görkem seviyesine sahip olmak için sizi motive etmeyi amaçlıyor ve doğal olarak bunu yapmak için altına ihtiyaç duymanız gerekiyor. Eserlere, lüks eşyalara ve sarayınızdaki konumlara ne kadar altın harcamayı göze alıyorsunuz? Savaş ve gelişmişlik gibi anlık ihtiyaçlarınızla siyasi ihtiyaçlarınızı dengelemeniz gerekecek. Görkem seviyenizi görmezden gelmeniz hem içeride hem de dışarıda sorunlar yaşamanıza sebep olabilir.

Görkem bir kaynak değil ve Prestij gibi onu harcayamıyorsunuz. Daha yavaş bir şekilde işliyor, yaptıklarınız zaman içerisinde onu arttırabiliyor veya azaltabiliyor. Bunların yanı sıra çeşitli olaylarda bazı şeyleri feda ederek veya kazanarak Görkem seviyenizi yükseltebiliyor veya düşürebiliyorsunuz.

Görkem Etkileri

Bir önceki kısımda bahsettiğimiz üzere, Görkem seviyesinin farklı etkileri söz konusu. Her biri kendi etkilerine sahip toplamda 10 kademede işleniyor. İlk kademede Saray Toplama etkileşimine erişebilir hale geliyorsunuz, bu etkileşim Görkem seviyenizi daha da arttırabilmenizi sağlıyor. İkinci kademede “Kraliyet Desteği Bahşet” isminde bir Konsey Görevini seçebilir hale geliyorsunuz, bunu kullandığınızda hedef vasalın size olan görüşü yükseliyor, hem ona hem de size prestij sağlıyor.

Görkem seviyesinin en önemli etkilerinden birisi İlham Almış karakterleri sarayınıza çekebilmenizi sağlamak. Komşularınıza oranla ne kadar yüksek Görkem seviyesine sahip olursanız, bu gibi karakterlerin sarayınızı ziyaret etme ihtimali o kadar yüksek oluyor (İlhamlardan gelecekteki bir geliştirici günlüğünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.)

Bu kademelerin bazıları saray mensuplarınıza bulundukları sarayın türüne göre bir karakter özelliği kazandırabiliyor. Güçlü saraylarda çok daha güçlü özelliklerle karşılaşabiliyorsunuz, bu da bazı karakterleri çeşitli işler ve Saray Pozisyonları için daha ideal hale getirebiliyor (Saray Pozisyonlarından gelecekteki bir geliştirici günlüğünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.)

Bazı Görkem kademeleri Sarayınızın Türüne göre farklı etkiler sunabiliyor, kültürel Değerlerinize göre Diplomatik ve Savaşçıl gibi farklı Saray Türlerine erişebiliyorsunuz. Her sarayın bir türü bulunuyor ve bu tür saray mensuplarının edineceği özellikleri belirliyor. Bu türlerden edinilen bonuslar belli başlı oynanış biçimlerini güçlendirme amacı güdüyor. Yapay zeka kültürel Değerlerine ve içerisinde bulunduğu vaziyete en uygun saray türünü tercih ediyor, örneğin Hindistan’daki Krallar genellikle Öğrenim Sarayına sahip oluyorlar zira kültürleri Maneviyat Değerine sahip.

Diplomatik Saray Türü vasallaştırma teklifinin kabul edilmesini kolaylaştırıyor, tiranlık kazanımını azaltıyor, görüş arttırıp Kişisel Plan bölmesi kazanmanızı sağlıyor. Savaşçı Saray Türü Düzenli Askerlerin karşılama verimliliğini, Şövalye verimliliğini, sahip olabileceğiniz Düzenli Asker birlik sayısını etkiliyor. Her kültür her Saray Türüne erişemiyor, Melez kültürler oluşturmanızın veya Kültürel Ayrışma gerçekleştirmenizin bir sebebi de bu olacak (bunlardan gelecekteki bir geliştirici günlüğünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.)

Görkem Kazanma Yolları

Görkem seviyesi ikiye ayrılıyor, ana hat ve direkt kazanım. Ana hat pasif olarak, zaman içerisinde artışı veya düşüşü belirliyor, ana hattın üstündeyse Görkem seviyeniz düşüyor, altındaysa Görkem seviyeniz yükseliyor. Görkem ana hattını belirleyen çok sayıda faktör var, sahip olduğunuz Eserler, dolu olan Saray Pozisyonları vb. Görkem seviyesinin değişim hızı Kültürel Değerler ve Gelenekler gibi çeşitli faktörler sonucu değişebiliyor ancak genel olarak bunun yavaş ilerleyen bir süreç olduğunu düşünebilirsiniz.

Görkem ana hattını yükseltmenin en basit yolu Lüks harcamalar yapmak. Bunlar isminden anlayacağınız tarzda şeyler ve ihtişamlı bir saraya sahip olmak istiyorsanız büyük önem sarf ediyorlar. Bunlar 4 farklı kategoriye ayrılıyorlar: Konaklama, Yeme, Giyinme ve Hizmetçiler. Bunların her biri kendi içerisinde 4 kademeye ayrılıyor ve her kademe daha fazla altına malolduğu gibi, Görkem ana hattınızın da daha yukarıda olmasını sağlıyor. Her birinin farklı etkileri mevcut, örneğin yemeye harcama yaparsanız saray mensuplarınız hastalıklara karşı daha dirençli oluyorlar ancak ipin ucunu kaçırırsanız saray mensuplarınız bu sefer kilo almaya başlıyor. Giyinme odaklı harcamalarınız onların prestijini arttırıyor ve daha üst sınıftan giysiler giymelerini sağlıyor (alt tabakadan olanlar düşük kademe soylular gibi giyiniyor). Eğer sarayınızda eser bulunmuyorsa, lüks harcamalar yapmak Görkem kazanmanın en ideal yolu.

Lüks harcamaların maliyetleri ülkenizin büyüklüğüne ve gelirine göre belirleniyor. Küçük bir ülkeye sahipseniz, büyük ve müreffeh bir ülke kadar harcama yapmanız gerekmiyor. Buradaki amaç küçük krallıkların da diplomaside kendi boylarını aşan işler yapabilmelerini sağlamak, genişlemekle ülkeye odaklanmak arasındaki tercihi daha ilginç hale getirmek.

Hızlandırmak için bir şeyler yapmıyorsanız ana hatta ulaşmanız epey zaman alabilir, bunun için yapabileceğiniz en basit şey Sarayı Toplamak. Karar aracılığıyla vasallarınız ve tebaanızla bir araya gelebilir, onların taleplerini, şikayetlerini ve sorularını dinleyebilirsiniz. Sarayı Toplama eylemi tek seferlik bir Görkem sağlar ancak bu toplanma esnasında yaptığınız eylemler Görkem seviyenizi arttıran veya azaltan fırsatlar sunabilir. Bu etkinlik esnasında çok farklı alanlarda hususlar dile getirilebiliyor ve bunlar büyük oranda ülkenizin içerisinde bulunduğu duruma göre belirleniyor (Saray Toplama kararından gelecekteki bir geliştirici günlüğünde daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.)

Görkem Beklentileri

Görkem çeşitli bonuslar veren farklı kademelerden ibaret değil, aynı zamanda beklentileri karşılayabilmekle de alakalı.

Ülke kademeniz ve büyüklüğünüz gibi çeşitli faktörler size karşı olan beklentileri belirleyecek. Bu beklentiler iki tarafı keskin kılıç, eğer beklentilerin altında kalırsanız insanlar size karşı olan saygılarını yitirecek ve diplomatik eksilerle karşılaşacaksınız, beklentileri aşmanız durumunda diplomatik bonuslar edinebileceksiniz.

Tüm bunlar gücünüze göre belirleniyor, beklentilerin altında kalan küçük bir Krallık çok fazla bu durumun etkisini hissetmese de, Kutsal Roma İmparatorluğu veya Bizans gibi ülkeler beklentileri karşılayamadıklarında bunu çok daha sert bir şekilde hissediyorlar.

Beklentileri karşılayamamanın farklı sonuçları olabilir, daha düşük prestij, şöhret, hem yabancı hükümdarlarla hem de vasal ve saray mensuplarıyla görüş eksisi. Büyük ülkeler hükümdarları Görkem seviyelerini arttırmadıkları müddetçe kendilerini huzursuzluk içerisinde bulabilir. Öte yandan beklentileri aşan küçük krallıklar diplomatik gücünde ve şöhret seviyesinde önemli bonuslar edinecektir.

Saray Olayları

Royal Court elbette sadece Görkemden ibaret değil. Amaçladığımız bir diğer husus sarayınızın canlılığını yansıtmak, bunu Saray Olayları aracılığıyla yapıyoruz. Bunlar sarayda yaşayanların başından geçen çeşitli hadiseleri sembolize ediyor.

Bu yeni olay türünde arkaplan görseli olarak taht odası bulunuyor, normal olaylardan farklı olarak bu olaylar oyununuzu bölmüyor, sarayınızda bir şeyler yaşandığına dair bildirim alıyorsunuz ve ne olduğunu görmek için taht odasına geçiyoruz. Taht odasında olaya müdahil kişileri görebiliyor ve olayı tetikleyebiliyorsunuz. Genellikle bu olaylar saray mensuplarınız arasında yaşanan bir tartışmaya dair oluyor ve ilgileneceğiniz daha önemli meseleler olması durumunda bunları görmezden gelebiliyorsunuz.

Rastlayabileceğiniz saray olaylarından bir diğeri, saray mensuplarının içki alışkanlıkları ve görgüsüzlükleri sebebiyle ayıplanmalarına yönelik. Bunun dışında tahtta sizden önce oturan kişiye dair dedikodular, size dair popüler veya pek de popüler olmayan şarkılar duymanız mümkün. Sarayınıza sırlarınızı açığa çıkartmak için gelmiş yabancı elçiler de saray olaylarını tetikleyebiliyor.

Elbette Royal Court’ta bunların dışında çok sayıda mekanik var, Saray Eserlerinden, arayüzden, Taht Odalarının görsel yapısından, Saray Pozisyonlarından ve daha birçok unsurdan gelecekte bahsediyor olacağız. Yaz tatilinin sona ermesiyle birlikte hem eklentide hem de ücretsiz güncellemedeki farklı içerikleri de sizlerle paylaşacağız.

Bu haftalık bizden bu kadar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv