Europa Universalis IV’te Eyalet Merkezileştirme ve Kanal Değişiklikleri

https://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2016/08/bannar.jpg
Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Eyalet Merkezileştirme özelliği ve Kanal mekaniğinde yapılan değişiklikler tanıtılıyor.

Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Leviathan’da işler istediğimiz gibi gidiyor, şu sıralar içerikler üzerinde son dokunuşları yapmakla meşgulüz.

Geçtiğimiz geliştirici günlüklerinde tall oynanışa dair bazı mekanikler eklediğimizden bahsetmiştik, artık bir bölgede birden fazla fabrikaya sahip olabilecek, gelişmişliği toplayabileceksiniz. Bugün bu iki mekanikle uyumlu üçüncü bir mekaniği tanıtacağım.

Eyalet Merkezileştirme

Tall oynanış için oluşturduğumuz üçüncü mekanik Eyalet Merkezileştirme. Bu eylem, eyaletin idari puan maliyetini 20 gelişmişlik puanına tekabül eden miktarda azaltıyor. Eyalet Merkezileştirme 100 Reform Puanına maloluyor ve tamamlanması için 5 yıl beklemeniz gerekiyor.

Bu etkileşime hem eyalet arayüzünden hem de makroyönetim arayüzünden ulaşabiliyorsunuz.

eu4_26.png

Mothball Yapmama Ayarı

Bazı oyuncular tarafından sıklıkla dile getirilen önerilerden birisi, muhtemelen yine bazı oyuncuların hayatında kullanmayacağı bir mekanik olan kaleleri tekil bir şekilde mothball yapmamaları için ayarlayabilme özelliğiydi.

Bölge arayüzüne tik atılabilir küçük bir kutucuk ekliyoruz, bu kutucuk tikli olursa askeriye arayüzünden tüm kaleleri mothball’a alsanız dahi bu kale aktif kalmaya devam edecek. İsraftan kaçınmak için sıklıkla kaleleri mothball’a alıyorsanız, ancak tüm bunları yaparken Fransa’nın sınırında olan bir devletle oynuyorsanız oldukça kullanışlı bir mekanik.

eu4_25.png

Kanal Değişiklikleri

Yeni Anıt mekaniğinin oyuna eklenmesiyle beraber, eski Büyük Projeler de işleyiş olarak bu sisteme benzer çalışacak. Tıpkı Anıtlar gibi Büyük Projeleri de geliştirebileceksiniz. Her geliştirme 10 yıla ve yaklaşık 1000 altına malolacak. Bununla beraber kanallar artık 26. değil 22. teknolojiden itibaren inşa edilebilir olacaklar.

Eskiden kanallar, geçiş yolu açmalarının yanı sıra bulundukları bölgeye +20 ticaret gücü ekliyordu, artık aşağıdaki özellikleri ekliyor:

  • 0. Seviye: Bölgeye +10 Ticaret Gücü, sahibine +%1 Ticaret Gücü.
  • 1. Seviye: Bölgeye +20 Ticaret Gücü, sahibine +%2 Ticaret Gücü.
  • 2. Seviye: Bölgeye +30 Ticaret Gücü, sahibine +%3 Ticaret Gücü.
  • 3. Seviye: Bölgeye +50 Ticaret Gücü, sahibine +%5 Ticaret Gücü.

Önümüzdeki hafta koloni devletlerinden bahsedeceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv