Europa Universalis IV’te Gelişmişlik Toplama ve Başkent Talan Etme

https://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2016/08/bannar.jpg

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Gelişmişlik Toplama ve Başkent Talan Etme özellikleri tanıtılıyor.

Herkese merhaba, Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Benim (Johan) tarafımdan kaleme alınması beklediğinizden daha kısa bir günlük olacağı anlamına gelse de, umuyorum ki bahsedeceklerim ilginizi çekecektir.

Leviathan’da odaklanmak istediğimiz alanlardan birisi “tall” oynanışı güçlendirmekti, yani oyuncunun genişlemeden de güçlenebilmesini sağlamaktı. Daha önceki bir geliştirici günlüğünde tall oynayışa dair oluşturduğumuz 3 mekanikten ilkini sizlere tanıtmıştık. Expand Infrastructure (Altyapıyı Genişlet) ismindeki bu mekanik tek bir bölgeye birden fazla fabrika inşa edebilmenizi sağlıyordu.

Şimdi Leviathan’ın tall oynanışı güçlendiren ikinci mekaniğini tanıtacağım, bu mekaniğin adı Concentrate Development (Gelişmişliği Bir Noktada Topla)

Bu mekaniği eyalet (state) haline dönüştürülmemiş topraklarınızda veya vasallarınızın topraklarında uygulayabiliyorsunuz. Uyguladığınızda tıpkı Hordalardaki Yıkım (Raze) mekaniği gibi toprakların gelişmişlik değeri azalıyor, ancak onlardan farklı olarak bu azalan gelişmişlik ülkenize bölüştürülüyor.

Bölüştürülen gelişmişliğin yarısı başkentinize ekleniyor, yüzde 30’u eyalet haline dönüştürülmüş diğer topraklara bölüştürülüyor. Geri kalan yüzde 20’lik kısım ise kaybediliyor.

Bunu aynı bölgede tekrar kullanabilmek için 50 yıl beklemeniz gerekiyor.

Vasallarınız üzerinde bu etkileşimi kullanmanız onların size karşı olan görüşünü zedeliyor ve bağımsızlık isteklerini arttırıyor.

Oyunda bu kaybı hafifleten 2 hükümet reformu bulunuyor, bu reformlardan birine sahipseniz %20’lik kısım kaybedilmek yerine başkentinize dahil ediliyor.

  • Mandala Reformu – Çinli teknoloji grubunda olup, Dharma, Doğulu veya Müslüman dinlerindeki ülkelerce erişilebiliyor.
  • Siyam Mutlakiyetçiliği – Bazı görevler aracılığıyla edinilebiliyor.

Mandala Reformu birinci kademe bir reform, ücretsiz gelişmişlik toplama mekaniği vermesinin yanı sıra aşağıdakileri sağlıyor:

  • +%15 Vasal Geliri
  • +1 Vasal Ordu Limtii Bonusu
  • -%33 Yönetim Kapasitesi

eu4_21.png

Bununla bağlantılı olarak, Pillage Capital (Başkenti Talan Et) isminde yeni bir barış antlaşmasına daha sahibiz.

Kimi zaman güçlenmek, düşmanı da zayıflatmak istersiniz fakat bunu düşmandan toprak alarak yapmak istemiyorsunuzdur, işte tam olarak bu durumlarda yeni “Pillage Capital” (™) seçeneği derdinize derman olacaktır. Bu barış antlaşması geçirildiğinde düşmanın başkentine Concentrate Development uygulamış oluyorsunuz.

Önümüzdeki hafta tall oynanıştan bahsetmeye devam edeceğiz, kim bilir belki kanallardan da söz ederiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv