Europa Universalis IV’te Savaş Kanoları ve Birim Modellemeleri

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna yeni eklenen Savaş Kanosu birimi ve Leviathan ile birlikte gelen birim modellemeleri tanıtılıyor.

Selam! Yazıya başlamadan önce kendimi tanıtmak istiyorum. İsmim David Horler ve Barselona’da bulunan Paradox Tinto ofisinin Sanat Yönetmenliğini yapıyorum.

Firmada, EU4 birimlerini modellemeye 2013 yılında başlamıştım. O zamandan bu yana Imperator: Rome ve Crusader Kings 3 gibi başka PDS oyunlarında da çevresel teknik sanat işlerini yaptım. Bundan sonra ise başladığım yere dönüp tamamen EU4 eklentilerine odaklanacağım.

Eğer duymamış olanlar varsa diye söylüyorum, oldukça kısa bir süre önce 27 Nisan’da, ücretsiz bir yama ile eş zamanlı olarak çıkış yapacak olan Leviathan eklentisini duyurduk. Şimdi çıkış yaptığında keyfini çıkarabileceğiniz birkaç özelliğe birlikte göz atalım.

Savaş Kanoları

Dünyadaki birçok kültür savaşçılarını ve malzemelerini karşı sahillere taşımak için su üzerinde hareket edebilen basit araçlar geliştirdi. Bazen rakiplerin kontrolünde olan bu araçlar menzilli silahlar ve bordalayan birliklerin aracılığıyla birbirleriyle kafa kafaya da çarpıştı.

Amerika ve Okyanusya bölgelerini yenilerken kabile devletlerinin gemi hareket kabiliyetlerini tekrar ele almak için elimize iyi bir fırsatın geçtiğini hissettik. Uzun lafın kısası ücretsiz yama ile birlikte oyuna Savaş Kanolarını ekliyoruz, “Cog” birimleri teknolojisini açamamış her devletin kullanabileceği bir birim türü. Bu da düşük teknolojili ülkelerin deniz savaşı yapabilmesine ve kara birliklerini deniz aşırı topraklara ulaştırabilmesine imkan sağlıyor.

Suları aşıp başka yerlere ulaşabilmek Amerika veya Avusturya’da oynayan oyuncular için erken oyun döneminde oldukça heyecan verici fırsatlar sağlayacak. Yine de denizciliği daha gelişmiş ülkelerle karşılaştığınız zamanlarda, Savaş Kanolarının “Cog” birimlerinin ⅓ oranında olan kötü savaş kabiliyetine güvenmemenizde fayda var.

Birim Modellemeleri

Leviathan ile birlikte Güney Doğu Asya ve ötesi için hazırlanmış göz zevkinizi tatmin etmeye yönelik, ağzına kadar dolu bir birim paketi de geliyor!Şimdilik bu kadar ama lafı bitirmeden önce şunu da söyleyeyim, başarı hedefi yükseklerde olanlar bence gelecek haftanın geliştirici günlüğünü kaçırmasın.

İyi haftalar, gelecek ay yapılacak olan PDXCON Remixed etkinliğinde görüşürüz!

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv