Europa Universalis IV’te Yeni Favor Etkileşimleri

https://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2016/08/bannar.jpg

Europa Universalis IV geliştirici günlüklerinde bu hafta oyuna yeni eklenen Favor etkileşimleri tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, Europa Universalis IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz. Bu günlük nispeten kısa olacak, oyun içerisindeki Favorları nasıl kullanabileceğinizden bahsedeceğim.

Ekim 2020’de Favor sisteminde yaptığımız değişikliklerden bahsetmiş, Favor elde etmenin yeni bir yolu olduğunu anlatmıştık. Eğer daha önce okumadıysanız, ilk olarak bu günlüğü okumanızı öneririm.

O günlükte anlatılanlar kendi içerisinde ilgi çekiciydi, Favorlar genellikle saldırı savaşlarında müttefiklerinizin size yardım etmesini sağlayan bir faktör olarak kullanılıyordu. Oyun içerisinde Favorları kullanabileceğiniz daha çok aktivite olmasının oyunu zenginleştireceğini düşünüyoruz, bu sebeple oyuna hedef ülkeyle Favor sahibi olmanızı gerektiren yeni diplomatik eylemler ekledik.

Bu diplomatik eylemlerin her biri hedef ülkeyle 50 üstü görüşe sahip olmanızı gerektiriyor, ateşkese sahip olduğunuz bir ülkeye karşı Favor kullanamıyorsunuz. Şartlar sağlanmışsa, yapay zeka bu teklifleri genellikle kabul ediyor fakat oyuncu olarak siz bu teklifleri reddedebiliyorsunuz ve bu istikrarınızı 1 düşürüyor.

Oyun içerisinde Favor ile çalışan 7 yeni diplomatik eylem var, bunların yanı sıra eski 2 mekanik artık Favor üzerinden çalışıyor.

  1. Favor Karşılığında Altın İste: 10 Favor harcıyorsunuz, hedef ülkenin 6 aylık gelirini elde ediyorsunuz.
  2. Favor Karşılığında Asker İste: 10 Favor harcıyorsunuz, hedef ülkenin 6 aylık insan gücünü elde ediyorsunuz.
  3. Favor Karşılığında Denizci İste: 10 Favor harcıyorsunuz, hedef ülkenin 6 aylık denizci kazancını elde ediyorsunuz.
  4. Görüş Azalt: 10 Favor karşılığında, bir başka ülkeye olan görüşlerini 100 azaltabiliyorsunuz.
  5. Core Talep Et: 50 Favor karşılığında, Core’unuz olan bir toprağı size iade etmelerini isteyebiliyorsunuz.
  6. İttifak Bozdur: 50 Favor karşılığında, bir başka ülkeyle olan ittifaklarını bozdurabiliyorsunuz. Bunu kullanmak için hedef ülkeyle müttefik olmanız gerekiyor, 10 yıl boyunca o ülkeyle tekrar müttefik olamıyorlar.
  7. Akrabayı Varis Yap: 90 Favor karşılığında, eğer iki ülke de Monarşi ise ve hedef ülkenin varisi yoksa, kendi hanedanınızdan bir varis elde etmelerini sağlayabiliyorsunuz.

Değişen eski etkileşimler ise şunlar:

  • Favor Karşılığında Trust İste: 10 Favor karşılığında hedef ülkeyle 5 Trust kazanırsınız.
  • Savaşa Hazırlanmasını İste: 10 Favor karşılığında, hedef ülke 1 yıl boyunca kendi savaş planlarını durdurur, savaş çağrınıza olumlu yanıt verme ihtimalleri artar.

favors_eu4.png

Genel hatlarıyla, oyunun diplomatik yönünü geliştirmeye yönelik bazı adımlar attık. Yüksek diplomatik saygınlığa sahip olmanız, Favor kazanımınızı arttıracak, daha fazla diplomata sahip olmanız 1.31 ile birlikte çok daha avantajlı bir durum teşkil edecek.

Önümüzdeki hafta daha görsel ağırlıklı bir günlükle karşınızda olacak, bazılarınızın şimdiden tahmin ettiği bir şeyi paylaşacağız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv