Fields of History’de Deniz Savaşları

Fields of History geliştirici günlüklerinin yirmi ikinci sayısında deniz savaşlarının nasıl işlediğinden bahsediliyor.

Herkese merhabalar!

Önceki geliştirici günlüklerinden birinde sizleri Kara Savaşları ile tanıştırmıştık. Bugün aynısını Deniz Savaşları için yapacağız.

Deniz Savaşlarını tasarlarken birkaç yaklaşımı değerlendirdik. Çoğu Kara Savaşının aksine Deniz Savaşları genel olarak çok uzun sürmez. (Siper Savaşlarını bir düşünün)

1905’teki Tsushima Muharebesi veya 1916’daki Jutland Muharebesi gibi devasa sayılabilecek Deniz Savaşları 2 günden fazla sürmedi ve denizdeki diğer savaşların çoğu genellikle birkaç saatle sınırlıydı.

Ancak böyle düşünmek, denizde iki filonun karşılaşmasından önce gelen farklı yaklaşımları unutmak olacaktır. Çok sık olarak, bir Filoya bağlı hızlı keşif gemileri, durum hakkında önemli bilgiler sağladığı gibi, donanmadan sorumlu Amiral’in düşmanı durdurmak için bir eylem planına karar vermesine ve harekete geçmesine izin verirdi.

Dahası, birkaç faktörden dolayı (düşmanın rotasını değiştirmesi, bazı eksik bilgiler, meteoroloji vb.) bir müdahale fırsatını kaçırmak alışılmadık bir durum değildi ve yapılan tüm çalışmaların tekrarlanması gerekecekti.

Bu durumu FoH’a yansıtabilmek için, denizdeki temasın sistematik ve otomatik olmayacağından emin olduk (bunun anlamı, bir demiz savaşının hemen gerçekleşmesi için düşmanla aynı deniz alanına bir filo yerleştirmek tek başına yeterli olmayacaktır).

Ayrıca angajman süresini de hesaba kattık, çünkü tüm gemiler emirlere hızlı tepki veremedi (o sırada bazı gemiler henüz belirli radyo mesajlarını alamadı ve/veya henüz çözemedi) ve rotayı değiştirip uyum sağlayabilecekleri yeni emirler çok fazlaydı.

Deniz Savaşlarının oyunda nasıl çalıştığını göstermek için, 1 Kasım 1914’te Şili açıklarında gerçekleşen Coronel Muharebesi örneği üstünden gideceğiz.

Savaş gerçekleştiğinde, Almanlar 2 Zırhlı Kruvazör (SMS Scharnhorst ve SMS Gneisenau) ve 3 Hafif Kruvazör (SMS Dresden, SMS Leipzig ve SMS Nürnberg) sıralarken, Kraliyet Donanması tarafında 2 Zırhlı Kruvazör (HMS Good Hope ve HMS Monmouth), 1 Hafif Kruvazör (HMS Glasgow) ve 1 Silahlı Ticaret Gemisi (HMS Otranto) bulunuyordu.

Ekran görüntüsünde İngiliz tarafına bir de Ön Dretnot (HMS Canopus) koyduğumuzu görebilirsiniz ve bu oldukça basit bir şekilde açıklanmıştır. Gerçekte HMS Canopus o kadar yavaştı ki, tüm gemileri yavaşlatmadan grubun geri kalanını takip edemiyordu ve bu yüzden Amiral Cradock HMS Canopus’u beklemeye almaya karar verdi. Bu nedenle savaşta düzgün bir şekilde yer almadı ancak savaştan sonra hasarlı HMS Glasgow’un geri çekilmesi sırasında gemiyi korumak için acilen savaş alanına geri çağrıldı.

Çoğu eski geminin yavaşlığı (Ön Dretnot gibi) oyun içinde düşük bir hızla temsil edilecektir. Sadece Dünya Haritası üzerinde ilerlemek için bile modern gemilerden daha fazla zaman harcayacakları gibi, aynı zamanda bir Deniz Savaşı sırasında tam olarak faaliyete geçmeleri için daha fazla zamana ihtiyaçları olacak ve aynı zamanda emirlere tepki vermeleri daha uzun sürecek.

Savaşın Merkezi, oyun içinde dikey ve merkezi olarak kullanıcı arayüzünde kırmızıyla taralı alan ile temsil edilir. Bu, hangi geminin şu anda savaştığını ve düşmanla çatıştığını, aynı zamanda hangi geminin bölgeden kaçtığını veya çatışmaya doğru ilerlediğini görmeyi kolaylaştırır.

Bu nedenle Temasa Geçmiş Gemiler, menzilleri bir düşmanla çatışmalarına izin verene kadar, kendilerini gereksiz yere ifşa etmeden Savaşın Merkezine yaklaşmaya çalışacaklar. Filotillalarınızı ve Filolarınızı dengelemeye dikkat etmeniz gerekecek çünkü tek başına bir Dretnot, Denizaltıların varlığından yeterince hızlı haberdar olamayabilir ve Muhripler veya Hafif Kruvazörler gibi Gözcü Gemilerinin yokluğunda gereğinden fazla ileri gidebilir. Bir gemi, Savaşın Merkezine çok yakın olduğunda, düşman Torpidolarına karşı çok daha savunmasız olacaktır.

Gemileriniz, çok fazla hasar görürlerse veya cephaneleri biterse geri çekilebilirler. Cephane stokları sınırlı olduğu gibi, Kömür ve Petrol de sınırlıdır. Bu ek kaynak stoklarının taşınması, Yardımcı Gemilerin ana görevi olacaktır.

Bir Savaşın başlangıcında, Gemilerinizin ilk amacı düşman gemilerini tespit etmek olacaktır. Daha sonra, Amiraliniz için belirlediğiniz Taktiğe bağlı olarak, belirli türdeki gemileri hedeflemeye ve menzil içindeyse onlara ateş etmeye çalışacaklar.

Ayrıca Amiraliniz aracılığıyla kayıpları destekleme eğiliminizi tanımlayabilir, mesafelerini korumalarını emrederek veya gemilerinizin az çok hasar seviyesine bağlı olarak hızlı geri çekilmeleri için zorlayarak ihtiyatlı olmayı tercih edebilirsiniz.

Tersine, bir Filo’nun en azından ağır zırhlı bir Gemisi bile yoksa ve bunun da ötesinde, Hava Durumu sizin tarafınızda değilse, bir Dretnotun veya Savaş Kruvazörünün ağır silahları tarafından hızla ezilebilirsiniz.

Kara Savaşları için uyguladığımız sistem gibi, çevre şartları da sizin lehinize veya aleyhinize olabilir. Çeşitli Hava Koşulları ekledik. Örneğin, gemilerin Hassasiyeti hafif bir sisten etkilenecektir ancak yoğun bir sis onları kör edebilir.

Elbette tüm Deniz Savaşları, karşı tarafın tamamen yok edilmesiyle bitmez. Gemilerin kaybedilmesi, adamlarınızın moralini etkileyecek ve eğer moralleri çok fazla düşerse geri çekilmeye başlayabilirler.

Her Batık Gemi, Savaşın penceresinin altında görünecek ve bir fareyle üzerine gelindiğinde adını ve battığı zamanı görebileceksiniz.

Ağır silahlar ve zırhlardan bahsettik ama çoğunuzun bildiği gibi, 1.Dünya Savaşı öncesinde ve sırasında kullanılan ekipman ve malzemeler arasında dev bir boşluk var.

Bu nedenle, gelecek geliştirici günlüğünde dikkate alınan farklı Deniz İstatistiklerini gösterecek ve açıklayacağız ve ayrıca gemilerinizi en son teknolojilerle nasıl güncel tutabileceğinizi ve eskileri nasıl güçlendirebileceğinizi açıklayacağız.

Bu geliştirici günlüğünü bitirmeden önce, COVID-19 konusunda dikkatli olmanızı bir kez daha söylemek istiyoruz. Birimiz yılın başında bu virüse yakalanma talihsizliğini yaşadı ve son birkaç hafta pek hoş geçmedi. Bugün işler çok daha iyi olsa da, güvende kalın ve sevdiklerinize iyi bakın.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv