Hearts of Iron IV’te Askerî Teşkilat Arayüzü #2

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Askeri Teşkilat Arayüzü tanıtılmaya devam ediliyor.

Herkese merhabalar, bu günlükte sizlere Askerî Teşkilat Arayüzünün ikinci kısmını anlatacağım.

Geçtiğimiz hafta kuvvet gruplarını liderler ve danışmanlarla nasıl farklılaştırabileceğinizden bahsetmiştik. Bu hafta ise askerî çalışanlarınızdan ve geçtiğimiz hafta ipuçlarını verdiğimiz kuvvet grubu tecrübesinin işleyişinden bahsediyor olacağız.

Geçtiğimiz hafta içinde ikonlar bulunan kutuların ne olduğunu merak etmiş olabilirsiniz. Bu kutular yeni Subay Sınıfı Spiritleri.

Spiritler aracılığıyla askeriyenizi ve generallerinizi özelleştirebiliyor, tümen tasarımlarınızı dahi etkileyebiliyorsunuz. Her kuvvet grubunun farklı kısımlarını etkileyen birden fazla spiriti bulunabiliyor. Aşağıda tümen tasarımına ve mevcut ordulara bonuslar sağlayan spiritleri görebilirsiniz. Tahmin edeceğiniz üzere bu kategorinin hem hava hem de deniz kuvvetleri için farklı versiyonları mevcut.

0.png

Artık stratejinizi daha iyi yansıtmak adına, birimlerinizin spesifik yönlerini etkileyen muharebe spiritlerine sahibiz. Bu şekilde sipersiz büyük gemileri yağmacı olarak kullanmak gibi daha önceleri yapılması bir hayli zor olan tarihsel hamleleri gerçekleştirebiliyorsunuz. Tümen spiritlerinin sağladığı taktiğin etkisi, bu taktiği tercih edilen taktik olarak seçtiğinizde artış gösteriyor.

1.png

2.png

Son olarak kara kuvvetleri ve deniz kuvvetleri için akademi spiritlerimiz mevcut. Eskiden komutan kazanmak tamamen şansa dayalıydı. Artık akademi spiritleriyle general adaylarınızın belli özelliklere yoğunlaşmasını sağlayabiliyorsunuz. Yukarıdaki görselde yeni mühendis özelliğinin, mühendis tecrübe kazanımına olan etkisi gözüküyor. Bu mekanik geçtiğimiz hafta tanıtılan danışman terfi mekaniğiyle eşgüdümlü bir şekilde çalışıyor ve subay sınıfı şekillendirebilmeniz için size ekstradan bir araç sağlıyor.

3.png

Yeni spiritlerin bazıları siyasi ideolojinize veya doktrinlerinize göre kısıtlanabiliyor, burada vereceğiniz kararlar esnasında bunu da gözönünde bulundurmanız gerekecek.

4.png

Şimdi tercih edilen taktiklere gelelim. Bu yeni özellik sayesinde muharebede spesifik bir taktiğin tercih edilme ihtimalini arttırabiliyorsunuz, böylelikle daha avantajlı olduğunuz muharebelere girebiliyor, rakibinize karşı etkili stratejiler benimseyebiliyorsunuz.

5.png

Bu arayüzde doktrinlerle açtığınız tüm taktikleri görüntüleyebiliyor, bu taktiklerin muharebedeki etkisini inceleyebiliyorsunuz. Tercih edilen taktiğinizi tümen spirit bonusuyla beraber kullandığınızda taktik tercihinin verimliliği 2 katına çıkıyor, böylelikle ortak bir stratejik yönelime sahip olmanın avantajını kullanabiliyorsunuz.

Bu haftalık bizden bu kadar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv