Hearts of Iron IV’te Bulgaristan Odak Ağacı

Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Bulgaristan odak ağacı tanıtılıyor.

Здравейте всички – Herkese merhabalar! Hearts of Iron IV için kaleme alınmış bir başka geliştirici günlüğüne daha hoş geldiniz.

Bugün önümüzdeki eklentide odak ağacı edinecek ikinci ülkeyi tanıtacağız. Bu ülke üzerinde çalışmaya La Resistance’ın çıkışıyla birlikte başladım. Esasen Death or Dishonor’a ekleme gibi bir planımız vardı fakat ekip bu ülkenin yaşadığı hem iç hem de dış sorunları yansıtmak için yeterli araçlara sahip olmadığımıza kanaat getirmişti. Tahmin edeceğiniz üzere Bulgaristan’dan bahsediyorum.

Bookmark.png

Birinci Dünya Savaşı’nın kaybedenlerinden olan Bulgaristan, savaş sonrası çeşitli toprak kayıpları, askeri kısıtlamalar ve ekonomik yaptırımlarla mücadele ediyor. Tüm bunlar ülkede istikrarsızlık ve bunalım ortamının oluşmasına sebep oldu. 1934 senesinin Mayıs ayında Zveno ismindeki askeri yapılanma bir darbe düzenledi ve başında Kimon Georgiev olan yeni bir hükümet kurdu. Bu hükümet meclisi feshedip siyasi partileri kapattı, aynı zamanda Makedon Devrimci Organizasyonu IMRO’ya büyük bir darbe vurdu.

Çar 1935 senesinin Ocak ayında Georgiev’i istifa etmeye zorlayıp atadığı kukla başbakanlarla ülkedeki kontrolü tamamen ele geçirdi. Bu yeni otoriter yönetim Zveno önderliğindeki hükümetin getirdiği baskıcı yönetim biçiminden önemli derecede faydalandı.

1936 senesinde Bulgarlar, Zveno ve Çar sağolsun birçoğu yasadışı olmak üzere siyasi, askeri ve sosyal hareketler arasında bölünmüş haldeydi.

Bulgaristan’ın dış ilişkileri de pek iyi durumda değildi. En önemli Makedon devrimci organizasyonlarından olan IMRO, 1920’lerde hem Yugoslavya hem de Yunanistan topraklarında terör eylemleri gerçekleştiriyordu ve bu örgütün üssü Bulgaristan’daydı. 1930 senesinde, aralarında Yugoslavya Kralı 1. Alexander ve Fransız Dışişleri Bakanı Louis Barthou’nun da hedef olduğu suikast eylemleri dikkatin iyice bu örgütün üzerine çekilmesine sebep oldu. Zveno’nun IMRO’ya karşı hamleleri Bulgaristan’ın itibarını güçlendirse de, komşuları ve Balkan Antantı ile olan ilişkileri bir hayli soğuk kalmaya devam etti.

Tamamen zıt bir şekilde Üçüncü Reich Bulgaristan’a ekonomik anlamda yardımcı olmaya sıcak bakıyordu.

Şimdi gelin HOI4’te Bulgaristan ile başladığınızda sizi nelerin beklediğinden bahsedelim.

02_Tsar_Boris_Trait.png

Bulgaristan oyuna başladığında ülkenin başında Çar Boris bulunuyor, kendisi tarafsız ideoloji için iyi bir bonusa sahipken, savaş desteğini düşürüyor (kendisi savaşa katılmaya pek sıcak bakmıyordu, Müttefiklere karşı savaşa 1941 senesinde katıldı, muhtemelen sembolik bir hareket olduğunu düşünüyordu ama feci bir şekilde yanılmıştı)

Birleştirici Çar ismi Bulgaristan’ın kaybettiği Yunanistan, Yugoslavya ve Romanya topraklarını işgal etmesi sonrası üretilmiş bir isim fakat Boris’in etkilerine baktığınızda bu ismin uyduğunu düşünüyorum. Şimdi gelin Bulgar ulusal spiritlerine bakalım:

03_Bulgarian_National_Spirits.png 04_Second_National_Catastrophe.png

Birinci Dünya Savaşı sonrasında imzaladıkları Neuilly-sur-Seine Antlaşması Bulgaristan’ın devasa miktarlarda savaş tazminatı ödemesinin yanı sıra Batı Trakya dahil olmak üzere bazı topraklardan çekilmesine sebep oldu. Batı Trakya’dan çekilmeleri Ege’ye olan kıyılarını kaybetmeleri anlamına geliyordu. Bu antlaşma Bulgaristan’da İkinci Ulusal Felaket ismiyle biliniyor.

05_Army_Restrictions.png

Yukarıdaki yaptırımların yanı sıra, Neuilly Antlaşması Bulgaristan’ın askeri kapasitesini kısıtlamakla kalmadı, aynı zamanda modern ekipman elde etmesine yasaklar koyup, Bulgar güvenlik güçlerinin toplamda kaç sayıda tüfek sahibi olabileceğine dahi kısıtlamalar getirdi.

06_IMRO.png

Zveno 1934 senesinde IMRO’ya büyük bir darbe vursa da, kendisini Bulgar Makedonu olarak gören ciddi bir kitle varlığını sürdürmeye devam ediyor. Oyun içerisinde bu gerilimi kendi lehinize olacak şekilde tekrardan tırmandırmaya çalışabilirsiniz veya komşularınızla ve Avrupa demokrasileriyle iyi ilişkilere sahip olmak adına bu örgütün Bulgaristan’daki hücrelerini temizleyebilirsiniz.

Bu spiritlerde bir hayli kırmızı sayı olduğunun farkındayım, göze pek hoş gelmiyor açıkçası. Ancak merak etmeyin, odak ağacında ilerleyerek tüm bu spiritleri kaldırabiliyorsunuz, günlüğün ileri bölümlerinde bu spiritlerden tekrar bahsedeceğiz.

Aranızda yukarıdaki resimde siyasi danışman rolündeki arkadaşı fark edenler olmuştur. Bulgaristan ile açtığınız her oyunda kendisini göreceğiniz için kendisini tanıtmamda fayda var. Georgi Kyoseivanov, 1936 senesinde Bulgaristan başbakanı, kendisi pek yetenekli bir lider değildi, hatta Çar Boris’in kuklası olduğunu söylemek yanlış olmaz. Çar’ın rejimine karşı koyamayıp istifa etmek zorunda kaldı ve 1940 senesinde İsviçre büyükelçisi oldu. Almanlar bile (tarihte olduğu üzere) kendisini daha uygun biriyle değiştirmenizi isteyecek.

07_Georgi_Kyoseivanov.png

Etkilerine bakarsanız oldukça zayıf bir siyasi güç bonusu ve nispeten zayıf bir istikrar bonusu verdiğini görüyorsunuz. IMRO’dan kaynaklanan -%0.30 istikrarı hatırladınız mı? Çar’a zıt gitmediğiniz müddetçe bu arkadaş IMRO’nun siyasi istikrar eksisini dengeliyor. Eğer Bulgar monarşisine zıt gidecekseniz, bu istikrar kaybını hele ki IMRO halen aktifse göz önünde bulundurarak hareket etmeniz gerekiyor.

Şimdi gelin Bulgar odak ağacından bahsedelim.

08_Bulgarian_Focus_Tree.png

Gördüğünüz üzere 2 ana kısım var, soldaki kısım sanayi ve askeriye ile alakalı, sağdaki ise siyasi kısım. Siyasi kısımda da sanayi, askeriye ve araştırma ile ilgili bonuslar edinebileceğinizi unutmayın.

İlk olarak en soldaki sanayi odaklarından bahsedelim.

09_Industrial_Branch.png

Bulgaristan ile oynarken vermeniz gereken önemli kararlardan biri sanayinizi nasıl geliştireceğinize yönelik olacak. Yabancı yatırımcılar üzerinden hareket etmek daha hızlı sanayileşmenizi sağlıyor, bu seçenekte belli başlı büyük ülkeler Bulgaristan’da fabrika inşa ediyor. Biz bize yeteriz diyorsanız daha yavaş bir sanayileşmeye sahip olacaksınız, Tüketici Ürünlerinden feda etmek karşılığında zaman içerisinde daha iyi üretim ve inşaat bonusu kazanacak, bir süre sonra Tüketici Ürünleri eksisini dengeleyecek, oyunun orta ve son döneminde ise güçlü bir spirite sahip olacaksınız.

Yaptığınız tercihe göre farklı sanayi şirketlerine erişim kazanacaksınız. Ulusal firmalar başlangıçta daha zayıf olsalar da, Utmost Optimization ismindeki odak ile geliştirilebilecekler.

10_Industrial_Designers.png

Sağdaki alt kısım Bulgaristan’ın ihtiyaç duyduğu ek kaynakları elde etmesini sağlayabiliyor. “Uranium Prospecting mi? Ne alaka?” dediğinizi duyar gibiyim ama merak etmeyin, eğer Bulgaristan’ın bu odaktan faydalanamayacağını düşünüyorsanız, her zaman müttefik büyük bir ülkeyle antlaşma imzalayıp tüketici ürünleri bonusu karşılığında onlara bir spirit sağlayabilirsiniz.

11_Uranium_Prospecting.png

Askeri kısımda sadece askeri fabrikalar ve araştırma bonusları değil, aynı zamanda güçlü ulusal spiritler, XP ve yeni tasarım şirketleri edinebileceksiniz.

12_Military_Branch.png

Tüm bunlara geçmeden evvel Neuilly sur Seine Antlaşması ile ordunuza getirilen kısıtlamalardan kurtulmanız gerekiyor. Peki bunu nasıl yapacaksınız? Tam olarak şöyle:

13_Negotiate_Rearmament.png

Tarihte Bulgaristan 30’lu yıllarda bazı ekipmanlar elde etmiş olsa da, diğerlerinden farklı bir şekilde Neuilly sur Seine Antlaşmasına sadık kalmayua devam etti. Bulgar hükümeti (daha doğrusu, hükümetleri) belli aralıklarla bu kısıtlamaların kaldırılması için girişimlerde bulundular, bu girişimlerde öne sürdükleri argüman Milletler Cemiyeti’nin Bulgaristan’ı koruyamayacağı şeklindeydi. Ancak ve ancak Bulgaristan komşularıyla ilişkilerini geliştirip, Almanya’nın Balkanlardaki nüfuzunun yükselmesiyle birlikte Büyük Britanya Fransa ve Balkan Antantına Bulgaristan’ın tekrardan silahlanmasına izin verilmesi için baskıda bulundu.

Oyun içerisinde bu odak Britanya’ya kısıtlamaları kaldırmak için baskı yapmanızı sağlayan çeşitli kararları aktifleştirecek. Eğer komşularınıza nazik davranırsanız, bunu kabul etmeye daha meyilli olacaklar. Eğer Britanya tatlı dilden anlamıyorsa, her zaman başka dostlar edinebilir ve bu antlaşmayı yok sayabilirsiniz.

13_Negotiate_Rearmament_Decisions.png

Ulusal spiritten kurtulduktan sonra askeri sanayi üzerinde gerçek anlamda çalışmalara başlayabileceksiniz. Sanayi odakları gibi burada da önünüze 2 seçenek çıkacak, yurtdışı ve yerli şirketler, ve aynı şekilde yerli şirketler başta zayıf olup “Prussia of the Balkans” odağıyla birlikte güçlenecekler. Bu odak aynı zamanda size güçlü bir spirit sağlayacak:

15_Prussia_of_the_Balkans.png

İlk bakışta çok güçlü bir spirit gibi görünebilir fakat Bulgaristan’ın vaktinin (ve siyasi gücünün) önemli bir kısmını ordu kısıtlamalarını kaldırmaya harcayacağını unutmayın.

Şimdi gelelim donanma odaklarına:

16_Naval_Branch.png

Eğer deniz savaşlarında ben de varım diyorsanız, ilk olarak tersane sanayisine odaklanmanız gerek. Bunu iki aşamada gerçekleştiriyorsunuz, ilki altyapı ve küçük savaş gemileriyle Bulgaristan’ın Karadeniz kıyısını savunmaya odaklanırken, ikincisi Ege’ye açılıp daha güçlü büyük gemiler inşa edebilmenize odaklanıyor.

17_Dominance_in_the_Seas.png

Donanma odaklarındaki son kısım aslında benim yaptığım bir deney gibi. Bulgaristan askeri sanayisini kurup Bosporus’ta üstünlüğü sağladıktan sonra yüzyıllar önce Bulgar İmparatorluğu tarafından yönetilmiş denizlere tekrardan dönebilir.

Şimdi siyasi odaklara geliyoruz, ilk olarak en yukarıdaki odaklardan bahsedelim.

18_Political_Branch.png

Power to the Tsar veya Oppose the Royal Dictatorship odaklarından birini tamamladıktan sonra, oyun içerisindeki farklı Bulgar gruplarıyla etkileşime girmenizi sağlayacak kararlar edineceksiniz. Bu örgütler 1936’da siyasi partiler değillerdi, çünkü birçoğu (Sosyalistler ve Halk Çiftçi Birliği) yasaklanmıştı, aşırı sağcı paramiliter gruplardı (Ulusal Sosyalist Hareketi) veya yakında dağıtılacak siyasi ve askeri örgütlerdi (Zveno)

jym9e2.png

Bu örgütlerle 2 şekilde etkileşime girebiliyorsunuz: iş birliği yaparak ve baskı yaparak. Attığınız her adım örgütün bütünleştirilmesi veya yok edilmesi yolunda farklı bir kararı açılabilir hale getiriyor. Eğer bir örgüt düşük sadakate sahipse negatif olaylarla karşılaşmanıza sebep olabiliyor, bu olaylar grev yapmaktan eylemler düzenlemeye, hükümet karşıtı komplolar kurup darbe düzenlemeye kadar değişim gösterebiliyor. Eğer bu örgütlerden herhangi biriyle iyi geçinmek gibi bir düşünceniz yoksa, sıkıntı çıkartmaya başlamadan evvel onları ezmeniz gerek. Baskı kararları daha kısa sürüyor fakat mevzubahis örgütten kurtulmak dışında size herhangi bir fayda sağlamıyorlar.

Öte yandan iş birliği kararları daha pahalı ve daha çok zaman isteyen kararlar olsalar da, tamamlandıklarında danışmanlar üzerinden size çeşitli bonuslar sağlıyorlar. Her örgütün onları bütünleştirdiğinizde açılan bir danışmanı var. Bunlara ek olarak Zveno’yu bütünleştirmeniz askeri danışmanlar elde etmenizi sağlıyor.

20_Advisors.png

Bu örgütleri seçtiğiniz odaklara göre bütünleştirebiliyor veya ortadan kaldırabiliyorsunuz, bazı istisnalar dışında (örneğin komünistler ulusal sosyal hareketiyle oturup konuşmaya pek sıcak bakmıyor) tüm örgütlerle nasıl baş edeceğinize kendiniz karar vereceksiniz. Siyasi ağacın üst kısmı (farklı etkilerin yanı sıra) bu örgütleri yakından ilgilendirecek ve kararlar için kullanabileceğiniz siyasi gücü elde edebilmenizi sağlayacak.

Farklı ideolojilere geçmeden evvel IMRO’dan bahsedelim, çünkü ideolojiniz ne olursa olsun onlarla baş etmek durumunda olacaksınz:

21_IMRO_Focus.png

IMRO’yu kamuoyu önünde kınamak ve Bulgaristan’daki hücrelerini temizlemeye çalışmak komşularınız ve Müttefikler ile olan ilişkilerinizi güçlendirecek. Birkaç karar üzerinden IMRO spiritinin eksilerini hafifletebilecek ve zaman içerisinde tamamen kaldırabileceksiniz. Eğer tam tersi bir yol izlemek isterseniz, yani IMRO’yu desteklerseniz yine IMRO’nun bazı eksilerini hafifletebiliyorsunuz fakat tamamen kaldıramıyorsunuz. IMRO ile iş birliği yapmanız Makedonya eyaletinde Bulgar nüfuzunun artmasını sağlıyor, bu eyaleti ele geçirdiğinizde kullanabileceğiniz kullanışlı bazı etkiler sağlayıp, diğer ülkelerin kontrolündeki Makedon eyaletlerine direniş etkisi veriyor.

22_IMRO_Decisions.png 23_IMRO_State_Modifier.png

Şimdi siyasi odaklara geçebiliriz. Gelin ilk olarak komünistlerden başlayalım.

24_Communist_Branch_Top.png

Daha önce de bahsettiğim gibi siyasi ağacın üst kısmında bulunan odaklar örgütler üzerinde küçük etkilere sahip ve size siyasi güç gibi bonuslar sağlıyorlar. Overthrow the Tsar odağı (diğer ideolojilerdeki türevi gibi) oldukça erken bir şekilde elde edilebiliyor fakat istikrarınız yeterince yüksek değilse bu odağı tamamlamanız iç savaş tehlikesi yaratabiliyor. Monarşiyi barışçıl bir şekilde devirmeniz durumunda beceriksiz Georgi Kyoseivanov ülkenin başına geçiyor, bunun üzerine Bulgaristan Halk Cumhuriyeti’ni ilan ederek komünist bir hükümete sahip olabiliyorsunuz.

Bunun ardından dilerseniz Sovyetlere, dilerseniz Yugoslavya’ya, dilerseniz her ikisine birden yanaşıp onlarla antlaşma imzalamaya çalışabilirsiniz. Diğer ideolojilerde buna benzer farklı ülkelere yanaşma odakları yre alıyor ve bir pakta katılmadığınız müddetçe, her iki ülkeye de yanaşabiliyorsunuz. Büyük ülkelere yanaşmanız onlardan askeri ekipman satın almanızı sağlayan belli kararlara erişebilmenizi sağlıyor.

25_Purchase_Equipment.png

Şimdi komünist odaklarına geri dönelim:

26_Communist_Branch_Bot.png

Gördünüğüz üzere her ülke farklı alt odaklara erişebilmenizi sağlıyor. Solda Stalinist odakları, Sovyetlere yanaştığınız senaryoda ordunuzu ve askeri sanayinizi güçlendirmeye odaklanıyor. Bu odak sayesinde Balkanlarda Stalinist doktrini yayabiliyorsunuz.

Sağda ise Balkan Sosyalist Cumhuriyetler Federasyonunu kurmanızı sağlayan odaklar bulunuyor (hiçbir zaman gerçeğe dönüşmemiş eski bir proje), buradaki odaklar diğer Balkan ülkelerini sizin paktınıza katılmaya teşvik ediyor.

27_Balkan_Federation_Decisions.png

Balkan Trade Union Secretariat ve United, We Shall Prevail! odakları sadece Bulgaristan’a değil, paktınızda olan diğer Balkan devletlerine de askeri ve ekonomik bonuslar sağlıyor. Unification of the Balkans odağı Balkan Federasyonu rüyanızın son adımı, tüm Balkan halklarını tek bir merkezi hükümetin çatısı altında birleştiriyor, dilerseniz bu devletleri ilhak edebiliyorsunuz veya (oyuncuysanız) kukla haline getirebiliyorsunuz.

28_United_Balkan_Federation.png

Eğer demokratik odakları takip ederseniz, bu sefer daha sosyalist bir yaklaşım benimseyerek Bulgar monarşisini devirip halkçı bir cephe kurabilirsiniz, veya Çar ile iş birliği yaparak nispeten daha liberal politikalar izleyebileceksiniz.

29_Democratic_Branch_Top.png

Gördüğünüz üzere eğer Çar ile iş birliği yapsanız dahi ileride Plot Against Boris odağıyla devirebiliyorsunuz, bu odak Çar’ın suikaste uğramasını öngören çeşitli kararları aktifleştiriyor. Bu husustan biraz ileride daha ayrıntılı bir şekilde söz edeceğiz.

Legislative Elections odağını tamamlayıp demokratik bir ülke haline geldikten sonra Yunanistan ve Britanya ile ilişkilerinizi geliştirmeye başlayabiliyorsunuz.

30_Democratic_Branch_Bot.png

Komünist odakları gibi büyük ülkelere yanaşmanız genellikle o ülkelerin paktına katılmanızı beraberinde getiriyor, bu odaklar üzerinden komünist ve faşist ülkelere karşı çeşitli askeri bonuslar kazanabiliyorsunuz. Assert our Claims isimli odak tarihte kontrol ettiğiniz eyaletler üzerinde core kazanmanızı sağlıyor (1910’larda kaybedilen Bulgar toprakları) ve komşu düşman eyaletler üzerinde hak iddiası kazanabilmenizi sağlıyor. Tıpkı komünist odakları gibi bir Balkan ülkesine (yani Yunanistan’a) yanaşmanız Balkan paktını kurabilmenizi sağlıyor ve gördüğünüz üzere kuracağınız bu Balkan Konfederasyonu, komünist versiyonuyla aynı odaklara erişebilmenizi sağlıyor. Buradaki en önemli fark komşularınızı nasıl nüfuz altına alacağınız. Organize a Balkan Summit kararı tüm Balkan ülkelerdeki demokratik desteğini arttıran geçici bir ulusal spirit sağlıyor. Industrial Investments ve Capital Injection kararları ise hedef ülkedeki demokratik desteği arttırıp onlara çeşitli bonuslar sağlıyor.

31_Balkan_Confederation_Decisions.png

Son olarak her iki demokratik seçenekle de erişebildiğiniz Free Balkan States odağı Birleşik Balkan Federasyonuna bir alternatif sunuyor, bu seçenekte tüm bağımsız, demokratik ve herhangi bir paktta yer almayan Balkan devletlerin garantörü haline geliyorsunuz, bu şartları sağlamayan devletlere karşı ise savaş sebebi elde ediyor, garanti altına aldığınız devlet sayısına göre güçlenen bir spirit kazanıyorsunuz.

32_Free_Balkan_States.png

Şimdi monarşist ve faşist odaklarına gelelim, bu iki kısım birbiriyle iç içe olduğu için birlikte bahsetmek daha makul.

Fascist_Monarchist_Top.png

Kısa vadeli hedeflerinizden birisi “Bulgarian Irredentism” odağını tamamlamak olacak. Bu odak sayesinde “İkinci Ulusal Felaket” spiriti kalkacak, haftalık istikrar eksisi veren bonus yerine haftalık savaş desteği veren yeni bir spirit edinmenizi sağlayacak.

34_Bulgarian_Irredentism.png

Faşist Bulgaristan Çar’ı devirmekle faşist yanlısı (fakat yine de monarşist) bir genç örgütü kurmak arasında tercih yapabilir. Uluslararası ilişkiler Almanya ve İtalya’ya odaklanıyor, monarşitler ek olarak Britanya’ya yanaşıp Müttefik odaklarına erişebiliyor.

Almanya ile ilişkilerinizi güçlendirmeniz Almanya ile Balkanlardaki Bulgar hak iddiaları için müzakere başlatmanızı sağlayan çeşitli kararlara erişebilmenizi sağlıyor. (bunu yapabilmeniz için bir taraf seçmeniz gerekmiyor.)

Negotiate_our_Claims.png

Eğer Almanya Bulgaristan’ın hakkını tanırsa, mevzubahis eyaletlerde bir eyalet etkisi devreye giriyor.

36_Negotiate_Claims_Event.png 37_Negotiate_Claims_State_Modifier.png

Bu etkiyi IMRO’dan edindiğiniz etkiyle birlikte kullanabiliyorsunuz, dolayısıyla Makedon toprakları Bulgaristan’a devredildiğinde bazı direniş ve iş birliği bonuslarından faydalanabiliyorsunuz.

Demokratik ve monarşist odaklarla da erişilebilen Plot Against Boris odağı, Boris’in doğal sebeplerden hayatını kaybetmesi durumunda da tamamlanmış sayılıyor, ismi ve tanımı değişiyor ve bu odaklarda ilerleyebilmenizi mümkün kılıyor.

38_Plot_Branch.png 39_Death_of_Boris.png

Boris öldükten sonra Naiplik Konseyi kurmayı tercih edebiliyorsunuz ve kurabileceğiniz farklı türlerde konseyler var. İlk olarak ideolojinize göre müttefikler yanlısı (demokrat), mihver yanlısı (faşist) ve bağımsızlıkçı (tarafsız) bir konsey kurma şansınız var. Bunların yanı sıra eski liderinizi konseyin lideri haline getirebiliyorsunuz, bu da Naiplik Konseyinin bonuslarıyla kendisinin bonuslarını bir arada elde edebileceğiniz anlamına geliyor.

40_Hristo_Lukov.png 41_Regency_Council.png

Belki de Bulgaristan’ı yönetmek için en ideal aday Boris’in babası I. Ferdinand’dır. Ferdinand tıpkı oğlu gibi Bizans takıntılı bir liderdi ve “Yeni Bizans” kurmak gibi bir hayali vardı. Bulgar topraklarını genişletme sevdası 1910’larda ülkesini birkaç kez savaşa sokmasıyla sonuçlandı (ve bu girişimleri ülkesi adına pek iyi sonuçlanmadı), Birinci Dünya Savaşı’nı kaybettikten sonra tahttan çekilmeye zorlandı ve yerine oğlu geçti.

42_Ferdinand_I.png

Şimdi gelin Mihver odaklarına bakalım:

43_Tripartite_Branch.png

Mihver Paktını imzaladıktan sonra agresif Total War odağını seçebilirsiniz, bu odak pakt liderinizin tüm düşmanlarına karşı savaşa girmenizi sağlar. Ya da tam tersi Peaceful Development odağını seçerseniz müttefikiniz tarafından işgal edilmiş Balkan eyaletlerinin kontrolünü elde edebilirsiniz.

Tüm bunlara ek olarak Bulgarisation of the Balkans odağı Bulgaristan tarafından kontrol edilmesi durumunda bazı tarihsel hak iddiaları edinmenizi ve kararlar aracılığıyla işgal edilmiş Balkan eyaletlerinde core kazanmanızı sağlayacak.

44_Bulgarisation.png

Tahmin edeceğiniz üzere bu Bulgaristan’ın tarihsel odakları. Mihver Paktını imzaladıktan sonra Bulgaristan Yugoslavya ve Yunanistan ile savaşa girmedi, bunun yerine arabulucu rolü oynayıp Mihver’den bazı toprakların kontrolünü aldı, birkaç ay sonra sembolik bir savaş ilanında bulundu. Ardından işgal edilen bölgelerde Bulgarlaştırma politikası izlediler ve Mihver zaferi sonrasında bu bölgelerde sahip oldukları hak iddialarını güçlendirmeye odaklandılar.

Restore the Bulgarian Patriarchate odağı size iş birliği, istikrar ve siyasi güç bonusu sağlarken, Third Bulgarian Empire odağı bunların yanı sıra yeni bir tag elde etmenizi sağlıyor.

45_Third_Bulgarian_Empire.png

Son olarak Fate of the Balkans odakları, sadece faşist ve monarşistler tarafından değil aynı zamanda demokratlar tarafından da erişilebiliyor (eğer monarşiyi feshetmediyseniz.)

46_Fate_of_the_Balkans_Branch.png

The Fate of the Balkans odağı bir Bulgar paktı kurmanızı ve etrafınızdaki ülkeleri bu pakta katılmaları için teşvik etmenizi sağlıyor. Bir ülke bu pakta katıldıktan sonra boyun eğmelerini talep edebiliyorsunuz, bu da onları kukla devlete dönüştürüyor. Bir ülkeyi ne kadar nüfuz altına alırsanız kabul etme ihtimalleri o kadar yüksek oluyor.

47_Fate_of_the_Balkans_Decisions.png

Toppling Giant odağı Avrupalı büyük komşularınıza karşı savaş sebebi ve askeri bonuslar sağlarken, Guardians of the Balkans odağı sadece size değil aynı zamanda Balkan kuklalarınız için de core topraklarda muharebe bonusu ve askeri binalar için hız bonusu sağlıyor.

Gördüğünüz üzere bu Balkanları ele geçirmenin oldukça tarafsız ve zor bir yolu, dolayısıyla işiniz pek de kolay olmayacak.

Bulgaristan ile oynarken dostlarınızı ve düşmanlarınızı iyi seçmelisiniz, paktınızda işler iyi gitmediği vakit 1944 Eylül’ünde Bogdan Filov’un başına gelenler sizin de başınıza gelebilir.

48_Fatherland_Front_Event.png

Bugünlük bizden bu kadar, umuyorum bu geliştirici günlüğünden keyif almışsınızdır. Önümüzdeki hafta görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv