Hearts of Iron IV’te Polonya Odak Ağacındaki Değişiklikler 2/2


Hearts of Iron IV geliştirici günlüklerinde bu hafta Polonya odak ağacının 2. kısmı tanıtılıyor.

Herkese merhabalar, bir başka Polonya günlüğü ile karşınızdayız. Bu hafta 1.11 Barbarossa ve beraberinde çıkacak olan duyurulmamış eklentiye dair bilgiler vermeye devam edeceğiz, geçtiğimiz hafta Polonya’nın ücretsiz yamanın parçası olan odaklarını tanıtmıştık, bu hafta odak ağacının eklentiyle erişilen bölümünü tanıtacağız.

Görsel

Birçoğunuzun geçtiğimiz hafta tahmin ettiği bir bilgiyle başlayacağım. Evet, Köylü İsyanı olarak oynayabiliyorsunuz. Polonya ile oynarken demokrasi veya komünizmi benimsemek istiyorsanız, ilk olarak düzensiz çiftçilerden oluşan bir milis kuvveti kurmanız gerekiyor.

Görsel

İsyana kaç eyalet katılırsa katılsın, isyancı devlet demokrasiyle komünizm arasında hassas bir dengede bulunuyor. Devrime giden yolda ilk olarak Front Morges’i yanınıza çekmeniz gerek. Morges, Sikorski başta olmak üzere bazı Polonyalı generallerin desteğine sahip, siyasi partilerin bir araya gelerek oluşturduğu bir ittifak.

Görsel

Bu kısımda seçtiğiniz her odak, komünizm veya demokrasiye olan desteği 5 etkiliyor, her iki taraftan biri %50 veya daha fazlasına sahip olması durumunda hükümetin kontrolünü ele alıyor.

Görsel

Tıpkı İspanya İç Savaşı gibi, Köylü İsyanı da oldukça sıkışık bir takvime sahip ve devrim yaşanmadan evvel en fazla 1 yıl sürebiliyor. Polonya ilk olarak tarımla ilgilenen kırsal eyaletleri isyana katabiliyor, ardından fabrika işçileri aracılığıyla sanayisini de devrime dahil edebiliyor.

Görsel

Halkın desteğinin yanı sıra, askeriyeden destek almak da büyük önem sarfediyor. Kararlar aracılığıyla bazı mareşalleri ve generalleri kendi tarafınıza çekebiliyorsunuz, bu durum yaşandığında generaller “Köylü Yanlısı” özelliği ediniyor, bu özellik savaş başladığında sizin tarafınıza geçecekleri anlamına geliyor.

Görsel

Polonya sosyalist siyasetçi Stanislaw Mikolajczyk ile başlıyor, Wincenty Witos’u ülkenin başında görmek isteyenler bir olay aracılığıyla bunu gerçekleştirebiliyor.

Görsel

İç savaşı kazandıktan sonra Polonya oldukça savunmasız bir konumda yer alacak. İç savaş sebebiyle eriyen insan gücü ve kaynaklar, Polonya’yı bazı tavizler vererek yabancı desteği edinmeye itebilir.

Görsel

Komünist Polonya’nın önünde 2 seçenek var: cesur bir şekilde Stalin karşıtı bir adayı seçebilir veya Sovyet yanlısı Wladyslaw Gomulka’yı seçebilirsiniz. Eğer Sovyet yanlısı bir politika izlerseniz Doğu Polonya’yı kaybedeceksiniz, öte yandan Sovyetlerle ilişkilerinize dair bazı yeni odaklara erişeceksiniz.

Görsel

Demokraside ise Polonya Front Morges’in hayalini gerçeğe dönüştürerek Fransa ile “Morges Paktını” kurabilecek. Bu rotayı izlemeniz halinde geçtiğimiz hafta da bilgiler verdiğimiz Between the Seas odaklarına erişebileceksiniz.

Görsel

Sovyet karşıtı komünistler hem kapitalizme hem de faşizme karşı bir duruş sergileyip, cinsi fark etmeksizin dünyadaki tüm imparatorluklara karşı yeni genişleme seçenekleri ve askeri bonuslar elde edebilecek. Bu şekilde büyük güçlere karşı ciddi bir saldırı ve savunma bonusu elde edebileceksiniz.

Görsel

Hem demokratlar hem de Sovyet karşıtları faşizmin yok edilmesini her şeyin üstünde tutup, Britanya ile birlikte hareket edebilirler. Bu durumda Polonya koloni sahnesine geri dönerek Müttefik devletlerden Madagaskar ve Filistin gibi koloniler satın alabilir. Eğer satın alma girişimlerinizden herhangi biri başarılı olursa, Avrupa’daki topraklarınızı kaybetmeniz durumunda sürgündeki hükümetiniz için alternatif topraklar edinmiş olacaksınız.

Görsel

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, Baltık Devletlerini ittifak veya fetih yoluyla ele geçirmeniz yeni bir Commonwealth kurabilmenizi sağlayacak: Sosyalist Cumhuriyetler Commonwealth’i.

Görsel

Bir sonraki kısımda Naiplik Konseyine sahibiz. 5 Kasım kararında İttifak Devletleri ele geçirilen Rus Çarlığı topraklarında Polonya Krallığını yeniden kurmaya çalışmıştı fakat Naiplik Konseyi bir kral seçemeden, Jozef Pilsudski İkinci Polonya Cumhuriyeti’ni ilan etmişti.

Görsel

Naiplik Konseyini kurduktan sonra, Polonya’nın ülkenin başına geçirebileceği 3 monark adayı bulunacak. Bunların her biri kendi siyasi odaklarına sahip. Polonya tahtı için sayısız hak iddiası ve hak sahibi vardı, bu sebeple bunlardan sadece 3 tanesini seçtik, bunlar Hohenzollern adayı, Commonwealth adayı ve Kazak-Kralı.

Görsel

Commonwealth adayı en bariz seçenek, Polonya’nın kral tercini Friedrich Christian’dı. Polonya’nın Saxony haneleriyle olan geçmişi kendisini öne çıkaran faktörlerden birisiydi. Polonyalılar tarafından desteklenen bir krala sahip olmanız durumunda, Litvanya topraklarını da savaşsız bir şekilde elde edebilirsiniz.

Görsel

Kararlar aracılığıyla, Polonya Litvanya’daki monarşist eğilimi arttırıp iç savaş veya barışçıl yollarla hükümeti ele geçirebilir. Bunlardan herhangi biri yaşandığında Polonya Litvanya Krallığını ilhak ederek iki devletin sanayisini birbirine bağlayabilir ve eski Commonwealth sınırlarına tekrar ulaşmak adına Sovyetler ve Almanya ile savaşmak için hazırlanmaya başlayabilir.

Görsel

Polonya ve Romanya HoI’ın konu aldığı dönemde oldukça yakın ilişkilere sahipti, Polonya’nın tahtının boş olması tahta Romanya’dan bir kral geçirebileceğiniz anlamına geliyor.

Görsel

Kral Michael’in Polonya’nın tahtına geçmesi durumunda iki krallık birleşebiliyor. Bunun için Polonya’nın müdahalesi veya Romanya’nın “King Michael’s Coup” odağını tamamlaması gerekiyor. Bu durum yaşanırsa Romanya ve Polonya birleşerek Mihver ile Sovyetler arasında güçlü bir duvar haline geliyor.

Görsel

Denizlerarası bu ülke Balkanları domine ederek Polonya-Macaristan’ı tekrar kurabilir veya (Commonwealth’teki gibi) Müttefiklerden yana tutum sergileyebilir.

Son olarak, karşınızda adaylar arasında şansı en az olanı, Pavel Bermondt-Avalov.

Görsel

Bir savaş lordu, Kazak ve Gürcü Prensi olan Pavel fetihlerle dolu enteresan bir hayat sürdü. İki dünya savaşı arasındaki dönemde Pavel ve Bermontlu askerleri, tarihçilerin bile emin olamadığı sebeplerden Litvanya ve Letonya topraklarına saldırılar düzenlediler. Baltık topraklarına olan düşkünlüğü bu bölgede genişleme niyetinde olan Polonya için kendisini ideal bir aday haline getiriyor.

Görsel

Baltığı fethettikten sonra Pavel askerileşmiş krallığıyla gözünü Almanya’ya dikebilir, Silezya ve Pomeranya topraklarını ele geçirmeye çalışabilir. Bunun yanı sıra, Nasyonel Sosyalist olarak Pavel Almanların yanında yer alıp faşizm yanlısı bir yol izleyebilir.

Görsel

Polonya çok sayıda faşist ve milliyetçi gruplara ev sahipliği yapıyordu, bunlardan en öne çıkanları Endecja (Ulusal Demokrasi) ve Falanga idi. İyileşme hükümeti bu iki grubu da bastırmaya çalıştı, ancak Endecja veya Falanga’nın ülkenin kontrolünü ele geçirmesini dilerseniz bunu yapabiliyorsunuz. İkisinden biri hükümeti ele geçirdiğinde Polonya milliyetçiliği ve Almanlara tavizler verip onlarla ittifak olmak arasında bir tercih yapmaları gerekecek.

Görsel

Almanlara yanaşma girişiminiz onların dengi olabileceğiniz anlamına gelmiyor. Almanya, Danzig ve Poznan topraklarının iade edilmesini ve Polonya’nın Almanya’ya bağlanmasını talep ediyor. Öte yandan Çekoslovakya’dan farklı olarak Polonya zincirlerinden kurtulup Reich’i içeriden çökertebilecek.

Ülkenin başında Pavel, Piasecki veya Dmowski’nin olması durumunda Polonya Almanya’dan çeşitli bonuslar elde edebiliyor veya Yeraltı Devleti ile birlikte hareket ederek sahiplerini devirebiliyor.

Görsel

Bağımsızlığı hedeflerseniz, Polonya taraf değiştirerek Almanya’ya ihanet edebilir. Öte yandan sadık kalmanız durumunda Polonya Sovyetler üzerinde bazı corelar edinerek tersten bir Yalta Konferansı yapılmasını sağlayabilir.

Görsel

Eğer Falanga veya Endecja Almanlara boyun eğmezse, Polonya Katolik kimliğini ön plana çıkararak Falangist ideallerin ön planda olduğu bir paktın temelini atabilir.

Görsel

İspanya İç Savaşı sona erdiğinde Karlistler, Milliyetçiler veya Falangistlerden birinin kazanması durumunda, Polonya onları bu yeni pakta davet edebilecek. Ardından Meksika ve Hollanda gibi Falangist ideolojinin bulunduğu devletleri de çağırabileceksiniz.

Görsel

İyileştirme odakları gibi, Polonya faşistleri Litvanya ile müttefik olmak veya Commonwealth’in mirasını hedeflemek arasında bir tercih yapacak. Ancak dikkatli olmalısınız, Litvanya ile müttefik olmamanız durumunda Between the Seas odaklarında ilerleyemeyeceksiniz, bu da bu paktın genişlemesini büyük ölçüde kısıtlayacak.

Siyasi odaklarbüyük oranda bitti, şimdi biraz Sürgündeki Hükümetlerden bahsedeceğim.

Görsel

Fransa ve Hollanda’dan farklı olarak, Polonya topraklarını kaybettiğinde kaçabileceği kolonilere sahip değil. Bu da Polonya’nın müttefiklerine ve Polonya Yeraltı Devleti’ndeki direnişçilerine muhtaç olduğu anlamına geliyor.

Görsel

Sürgündeyken Polonya hükümetinin Müttefikler memnun kalana dek birkaç kez başbakan ve başkan değiştirmesi gerekmişti. Eğer Polonya tarihsel bir yol izliyorsa ve Britanya veya Fransa gibi demokratik bir ülkede sürgündeyse, bu ülkeler İyileştirme liderlerinin istifasını talep edebiliyor. Bu noktadan sonra Polonya’nın 3 yeni liderden birini seçmesi gerekiyor, bu liderlerin her biri insan gücü kazanımını arttıran bir özelliğe sahip.

Görsel

Buna ek olarak, siyasi danışman olarak Irena Anders’a erişebiliyorsunuz, bu da sürgündeyken daha fazla meşruiyet, istikrar ve insan gücü kazanmanızı sağlıyor.

Görsel

Sürgün odakları üzerinden Polonya haritadışı fabrikalar ve limanlar edinebiliyor, özel kuvvet limitini yükseltebiliyor ve Ace kazanımını güçlendirebiliyor. Polonya hiçbir zaman sürgündeyken ordu çıkaramayacak ama bu bonuslar sayesinde küçük ama belli bir alanda uzmanlaşmış bir kuvvetle savaşmaya devam edebilecek.

Görsel

La Resistance eklentisine sahip olanlar casus kapasitesi dahil olmak üzere çok sayıda yeni teşkilat bonuslarına sahip olacaklar, odaklarla teşkilat geliştirmeleri edinebileceksiniz ve Varşova Ayaklanması operasyonunu yapabileceksiniz.

Görsel

Bu operasyonu tamamladığınızda Varşova Ayaklanması oyun mekaniklerinin izin verdiğinden daha erken bir şekilde gerçekleşebilecek. Polonya eyaletlerinde %50 veya daha yüksek direnişin olması durumunda, bu ayaklanmayı başlatabileceksiniz. Burada dikkat etmeniz gereken husus, bu ayaklanmanın iyi bir zamanlamaya sahip olması zira sadece bir kez bunu yapabiliyorsunuz. İyi planlanmış bir ayaklanma Barbarossa Harekatındaki Alman ordusunun ikmalini kesmenizi sağlayabilir.

Polonya aynı zamanda enigmanın deşifre edilmesinde önemli bir rol oynamıştı, bu sebeple danışman olarak Marian Rejewski’ye sahip olabilecekler.

Görsel

Eski Cyclometer ve Bombe odakları artık casusluk kısmında, toprağınız kalmadığında nükleer araştırma bonuslarının çok bir faydası yoktu, bu sebeple Polonya bu araştırmaları tamamladığında haritadışı bir nükleer reaktör ediniyor, buradan her yıl başına 1 atom bombası üretebiliyorsunuz. Çok üzerinde kafa yormanıza gerek yok.

Yaptığım araştırmalar esnasında Polonya için çok sayıda ilginç alternatif tarih senaryo ihtimaline denk geldim. Her ne kadar bunların hepsini oyunda yansıtamasak da (Japonya-Polonya ittifakı gibi) Polonya alternatif tarih senaryoları için oldukça ilginç bir ülke haline geldi, şimdi tek yapmanız gereken şey hayatta kalmak.

Bu haftalık bizden bu kadar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv