Humankind’da Diplomasinin Gücü

Humankind geliştirici günlüklerinde bu yazıda oyundaki diplomasi mekaniklerine dair bilgiler veriliyor.

Son geliştirici günlüğümüzde, Humankind oyunundaki savaş sisteminin nasıl işlediğini anlatmıştık, ancak savaşlar kendiliğinden ortaya çıkmıyor. Savaşlar tarih sahnesindeki çok önemli anlar olsada aslında bizlere çok az şey anlatırlar. Ticaret, akrabalık ve ittifaklar en az rekabet, kin ve çatışmalar kadar insanlık tarihinde önemli rol oynamıştır. Yani, bu sefer bir adım geri atıyoruz ve medeniyetler arasındaki çatışmaların ve işbirliğinin daha büyük bir resmine bakıyoruz. Ticaret, antlaşmalar, bölgesel anlaşmazlıklar… ve bazen ihanet! Humankind’ın diplomasi hakkında sizlere neler sunabileceğine bir göz atın.

Bizim için bir oyuncunun haritayla ve oyundaki diğer rakiplerle etkileşimlerinden ortaya çıkan hikayeler, 4X oyun deneyiminin önemli bir parçasıdır. Bununla birlikte hikayelerin başlangıcı, ortası ve sonu sizin için sadece “Her neyse, kavga etmeye başladım” anlamına geliyorsa, çok ilginç veya tatmin edici olduğunu söylenemez. Oyuncular diğer imparatorluklarla (değişen) bir ilişki geliştirebilmeli, onları sevmek veya nefret etmek için nedenler bulabilmelidir. Rakiplerinizle biraz geçmişiniz varsa, savaşlar bile daha anlamlı bir hale gelebilir.

Humankind oyunundaki diplomasi sistemi, oyuncunun bu ilişkileri sadece zihninde canlandırması yerine doğrudan oyunla etkileşime girebilmesi için bazı seçenekler sunuyor. Hemen yanına yerleşen komşuna kızgın mısın? Derhal bölgeyi teslim etmelerini istemek için onlara güçlü bir nota gönderin. Uzun vadeli müttefikiniz tarafından sırtınızdan mı bıçaklandınız? Bu savaşı sürdürmekte zorlanacaklar. Yapay zeka, diplomasi sistemi aracılığıyla karar verirken onunla olan ilişkinizi hesaba katabilir ve hakkınızda ne düşündüğünü size söyleyerek ortaya çıkan hikayeye de katkıda bulunabilir.

FF11_Treaties.jpg

Antlaşmalar, diğer medeniyetlerle işbirliği yapmanın ve onlarla daha yakın ilişkiler kurmanın birincil yoludur. Barış zamanlarında dört farklı kategoride işbirliğinizi geliştiren anlaşmalar önerebilirsiniz: Ticaret, Bilgi Paylaşımı, Sınır Politikası ve Askeri Anlaşmalar. Örneğin, başka bir medeniyetle ilk tanıştığınızda, ordularınızın tarafsız bölgede birbirleriyle savaşa girmelerine izin verilir, bu yüzden bunu önlemek için bir ”Saldırmazlık Paktı” önermek isteyebilirsiniz. Öte yandan, böyle bir teklif aldığınızda, işbirliğiniz için bir miktar tazminat isteyip istemediğiniz size bağlıdır.

Başka bir medeniyetle aranız iyi ise ittifak bile kurabilirsiniz. İttifak içindeki iki medeniyet, barış zamanında mevcut olan tüm anlaşmaların faydalarından yararlanabilir ve daha faydalı bir işbirliği düzeyine erişebilir. Bununla birlikte ittifak kurmak belirli sorumlulukları beraberinde getirir. Müttefikiniz sizi bir savaşta onlara yardım etmeye çağırabilir. Eğer reddederseniz hiç memnun olmazlar ve bunu ittifakınızı bozmak için meşru bir sebep olarak kullanabilirler.

FF11_Trade.jpg

Humankind oyununda her medeniyet, askeri ve ekonomik ihtiyaçları için stratejik ve lüks kaynaklara ihtiyaç duymaktadır. Daha fazla bölgeye yayılıp tüm ihtiyaçlarınızı kendiniz üretmeye çalışmaktansa başka medeniyetlerden satın almak çoğu zaman daha kolay olacaktır. Uygun ticaret anlaşmalarını imzaladıktan sonra başka bir medeniyetten bir kaynak satın almak, haritadaki üretim yapan kaynak bölgesine tıklayıp ulaşım modunu seçmek (örn. kara yolu, deniz yolu) ve ödeme yapmak (satın alma ve nakliye maliyeti) kadar kolaydır.

Satın aldığınızda para derhal el değiştirir. Kaynak deposu ile en yakın şehriniz arasında bir ticaret yolu oluşturulur. Bu bölgeler bir medeniyet veya bağımsız insanlar tarafından kontrol ediliyorsa, rota şehir merkezlerinden geçecek şekilde oluşturulur ancak bölgeyi kimse kontrol etmiyorsa ”Roundhouse” gibi bir ticaret düğümü oluşturulur. Bu ticaret yollarına harita üzerinde bir varlık değeri verilir, yani ticaret kurmak kolay olsa da bozmakta bir o kadar kolaydır. Örneğin, bir ordu çok para kazanmak ve bağlantıyı koparmak için bu ticaret düğümlerini yağmalayabilir, ekonominiz ve ordunuz için hayati önem taşıyan kaynaklardan sizi mahrum bırakabilir.

FF11_Demands.jpg

Elbette bazı saldırgan davranışların sonuçları da yok değil. Ticaret yollarını yağmalamak, ordulara saldırmak, sınır bölgelerini talep etmek ve diğer birçok eylem zarara uğrayan medeniyetin gündeme getirebileceği bir tür meşru şikayete neden olabilir. İyi ilişkileri sürdürmek ve şikayetten vazgeçmek isteyip istemediklerine karar vermek için bazı talepler öne sürebilirler. Örneğin bozulmuş bir ticaret yolu için para veya bir sınır bölgesinin kontrolünü isteyebilirler. Daha sonra saldırgan davranışlarda bulunan medeniyetin bu talebi kabul edip etmeyeceğine karar vermesi gerekir.

Şikayetler ve talepler (özellikle reddedilenler!), halkınızın saldırgan davranışlarda bulunan medeniyetle uzun süreli çatışmaya katlanma konusunda ne kadar istekli olduğunun bir ölçüsü olan savaş desteğini artıracaktır. Savaş desteğiniz yeterince yüksekse resmi olarak savaş ilan edebilirsiniz ancak yeterli olmasa bile yine de bir sürpriz savaş ilan edebilirsiniz. Elbette böyle bir eylem genellikle hoş karşılanmaz ve diğer medeniyetlerle diplomatik ilişkilerini bozan bir hain olarak damgalanabilirsiniz.

FF11_War_Surrender.jpg

Savaş başladığında, saldıran tarafın savaş desteği yavaş yavaş azalacak çünkü halkı sadece sözden ziyade eylemler bekliyor olacaktır. Saldıran taraf, düşmanın savaş desteğini azaltmak için savaşları kazanmalı, bölgeleri yağmalamalı veya şehirleri fethetmelidir. Her iki taraf da istediği zaman teslim olmayı teklif edebilir, kendi ve rakibinin kalan savaş desteğine göre taviz verebilir. Herhangi bir taraf ”0” savaş desteğine düşerse, kazanan onları teslim olmaya zorlayabilir ve savaştan bıkmış olan halkın önerilen teklifi kabul etmekten başka seçeneği olmayacaktır.

Halkınızın, komşularınızla olan savaşınızdan ne kadar çabuk yorulduğu, ideolojinizin onlarınkine ne kadar yakın olduğuna da bağlıdır. Anlatı olaylarında verdiğiniz kararlar. Halkınızın mutlak bir hükümdara mı yoksa bir konseye mi itaat edeceği gibi vb. sahip olduğunuz yasalar, sizi dört ideolojik eksen üzerinde konumlandırarak medeniyetinizi ve insanlarınızı şekillendirecek. Bunların başka bir medeniyetle ne kadar yakın eşleştiği ideolojik yakınlığınızı belirleyecektir. Ne kadar yakın olursanız, diplomatik ilişkileriniz o kadar iyi olur ancak onlara karşı savaşmak ve bu savaşı sürdürmekte o kadar zor olacaktır. Öte yandan, âdetleri ve değerleri size yabancı gelen birine karşı halkınız uzun süre savaşmaya hazır olacaktır.

İster komşularınızdan tazminat talep etmek için her fırsatı değerlendirin. İster arkadaş edinmek ve küresel bir ticaret ağı kurmak için tüm kinlerinizden vazgeçin. Humankind oyununda nasıl bir diplomasi izleyeceğiniz size kalmış.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv