KoH2: Sovereign’de Prestij, Büyük Güçler ve Dünya İmparatorluğu

DevBlog01_Illustration_WeAreGreatPower_Watermark.jpg

Knights of Honor II: Sovereign geliştirici günlüklerinin bu sayısında, prestij ve şöhretin oyuna etkileri ve yeni mekanikler anlatılıyor.

Merhaba arkadaşlar, Knights of Honor II: Sovereign’in 16. geliştirici günlüğüne hoş geldiniz! Geliştirici Günlüğü 10‘da geleneklerden bahsederken, bir krallığın prestiji kavramından ve prestijin artmasıyla birlikte geleneklerin nasıl ortaya çıktığından bahsetmiştik. Prestijin oyunda çok daha büyük bir etkisi var ve hatta zafere giden yolu bile açıyor, bu yüzden bugün prestijin nasıl artırıldığına ve hangi rolü oynadığına daha derinlemesine bakacağız.

KoH2:S’de bir krallığın büyüklüğünün ölçüsü, iki unsur toplanarak hesaplanır. İlk unsur, krallığın tarihinde meydana gelen önemli olayları temsil eder (şöhret). İkincisi ise krallığın mevcut büyüklüğünü temsil eder (prestij).

DevBlog02_EW_04_web.jpg

Yaptığınız eylemler ve yaşadığınız olaylar şöhretin hem artmasına hem de azalmasına neden olabilir. Genellikle ilk akla gelen örnek, savaşların ve muharebelerin sonuçlarıdır. Kazanmak şöhret getirirken kaybetmek de azaltır. Bununla birlikte şöhretinizi artırmanın, bir haçlı seferine liderlik etmek veya bir isyanı bastırmak gibi birçok yolu vardır. Şöhret kaybetmenin yolları daha geniştir, bu nedenle oyuncular eylemlerinde dikkatli olmak isteyebilir. Örneğin asil tutsakları infaz etmek, saldırmazlık anlaşmalarını bozmak, vasallarına saldırmak vb. şeyler kötü şöhret getirir. Bununla birlikte, bu tür eylemlerin olumsuzlukları, uzun süreli ancak kalıcı olmayan bir etkiye sahiptir ve zaman geçtikçe yanlışlar yavaş yavaş unutulur.

Prestij sağlayan şeyler ise önemli şehirlerin kontrolü (örneğin Mekke, Konstantinopolis, Venedik, İskenderiye, Londra), benzersiz ürünlerin üretimi, önemli binalar ve sıralamalardır. Sıralamalar, seriye eklenen ilginç yeni bir özelliktir ve prestij için önemli bir faktördür. Sıralamalar her zaman görecelidir (bir krallığın dünyanın geri kalanına kıyasla ne kadar iyi olduğuna bağlıdır) ve prestij bonusu, krallığın sayısal verilerine göre değil sıralamalardaki konumuna bağlı olarak verilir. Şu anda beş kategoride (zenginlik, fetih, kültür, toplum ve politika) toplamda 15 sıralama vardır ve oyuncular stratejilerine ve oyun tarzlarına en uygun olanlarda ilerlemeyi hedefleyebilirler.

Ek olarak, bir krallık, vasallarının sahip olduğu prestijin yüzdelik bir kısmına da sahip olur. Aynı zamanda kraliyet ilişkilerinden de prestij kazanılabilir ancak bu sadece prensesler evlendirilerek yapılır. Serinin ilk oyununda oyuncular prenseslerle evlenmekten hoşlanmıyorlardı, çünkü bu sadece diğer krallıktan miras alma olasılığına yol açıyordu. Bu yüzden KoH2:S’de bunu dengelemek için sadece prenseslerin sahip olduğu bonuslar ekledik. Örneğin prestij bonusu, casusluk ve karşı casusluk bonusu ve diğerleri.

Oyun geliştikçe, şöhreti artıran veya azaltan olayları ve eylemleri yineliyor ve dengeliyoruz, ayrıca yeni özellikler sunduğumuzda şöhretin değişmesi için yeni yollar ekliyoruz. İyi haber şu ki, bu özellik de kolayca değiştirilebilir ve yaratıcı modculardan isteyenler, bir binanın veya bir eylemin yan etkisi olarak krallıkların şöhretini kolayca artırabilir veya azaltabilirler.

DevBlog03_EW_01_web.jpg

Bir krallığın prestiji belirli bir değerin üzerine çıkarsa ve en yüksek prestije sahip dokuz krallık arasında yer alıyorsa büyük bir güç olarak görülmeye başlanır. Hanedan armasında destansı altın çerçevenin yanı sıra bu büyük güç durumu, daha yüksek ordu morali, istikrar ve komşu krallıklarda kültürel etki gibi önemli bonuslar sağlar. Aynı zamanda krallığın “Dünya İmparatoru” olmak için oy kullanmasına da izin verir.

“Dünya İmparatoru”, ilk oyundan taşıdığımız önemli bir özelliktir. Büyük Güçlerin en büyük iki krallıktan birinin üstünlüğünü kabul etmek veya hiçbirini desteklemek istemiyorlarsa çekimser kalmak için oy kullanabilen krallarının nadiren gerçekleşen toplantılarını temsil eder. Bu süreçte, her krallık prestijinin değeri kadar oy kullandığından, seçmenlerin hepsi eşit değildir.

Oyuncular, Büyük Güçler arasında oldukları ve bu eylem için gerekli prestije sahip oldukları sürece uygun gördüklerinde daha cesur davranıp kendilerini Dünya İmparatoru ilan etmeye çalışabilirler. Yine de bu çok riskli, çünkü Büyük Güçlerin geri kalanı iddiayı reddederse, onu reddeden herkes ile destekleyenler arasında bir savaş başlar. Oy verenlerin desteğini almak için sadece gereksinimleri yerine getirmek, hatta prestij listesinde lider olmak ve oyundaki lider büyük güç olmak neredeyse yeterli değildir. Büyük güçlerin geri kalanı ancak birisini unvana layık görürlerse ve aynı zamanda sevilebilir görürlerse desteklerler. Burada iyi ilişkiler, kraliyet evlilikleri, geniş çaplı ticaret, hilafet vb. şeyler büyük rol oynamaktadır.

DevBlog04_EW_02_web.jpg

Evet, bu biraz kurgusal bir rol yapma özelliği, tarihsel doğruluktan yoksun ancak KoH1’de oldukça eğlenceliydi ve bir oyun için iyi bir özellik olduğu ortaya çıktı. Zafer kazanmış gibi hissediyorsanız, henüz her bir eyaleti fethetmemiş olsanız bile kazanabileceğiniz, zaferi talep edebileceğiniz ve gerçekten tartışmasız Dünya İmparatoru olup olmadığınızı görebileceğiniz bir yol vardır. Sonuçta oyun Eski Dünya’da egemen imparatorluk olmak üzerine. Her zaman hepsine “sahip olmak” ile ilgili değil.

Bir YZ krallığının böyle bir oylamayı kazandığı durumda, oyuncular da tek başına onları kabul etmeyi reddedebilir ancak daha sonra tüm Büyük Güçlerle savaşa girerler ve sonuçlar genellikle hoş olmaz. Ancak çok oyunculu oyunlarda bu tür oylar reddedilemez ve Dünya İmparatoru galip gelirken geri kalanlar yenilgiyi kabul etmelidir.

Ne tür şeylerin prestij ve şöhret kazandırması ya da kaybettirmesi gerektiğini düşündüğünüzü ve hangilerinin oyun tarzınız için fazla kısıtlayıcı olmasını beklediğinizi duymak isteriz. Genel davranışlarınıza ve diğer devletler ile yaptığınız anlaşmalarınıza karşı daha dikkatli ve saygılı oynamanızı sağlamak için daha gerçekçi ve cezalandırıcı etkiler olmasını mı tercih edersiniz, yoksa yüzleşmek zorunda kalmadığınız çok fazla sonucu olmayan daha serbest stil oyunu mu tercih edersiniz?

18 Mart Perşembe, 15:00 GMT/ TSİ 16:00’da geliştirici yayınımızda prestij, büyük güçler ve dünya imparatoru hakkında daha fazla konuşacağız. Twitch yayını, THQ Nordic kanalında olacak. Bu günlüğün altından sorular alıp yayında yanıtlayacağız.

Bir dahaki sefere KoH serisinin sembolik sınıfı olan Casus ve Casusluk hakkında konuşacağız. İlk oyundan neleri koruduk, neleri değiştirdik, ekledik ve neden sorusuna yanıt vereceğiz.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv