Stellaris: Nemesis’te VFX

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Nemesis’teki görsel efektlere dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar,

Ben Erik Forsström, Stellaris’te VFX sanatçısı olarak görev yapıyorum. Lithoids eklentisinin çıkışından bu yana ekibin bir parçasıyım. VFX, görsel efekt anlamına geliyor, bu da küçük gemilerin motor efektlerinden oyuna geçtiğimiz sene eklenen nebulalara kadar birçok unsurda payım olduğu anlamına geliyor. Eğer gördüğünüz bir şey hareket ediyorsa ve 3 boyutlu değilse, VFX sanatçısı tarafından yapılmış olma ihtimali bir hayli yüksek demektir.

VFX Sanatçısı ne yapar?

Benim iş akışım diğer sanatçılardan biraz daha farklı, 3D sanatçılarından farklı olarak pek 3 boyutlu modellemeyle alakam yok. Ben daha çok parçacıklarla iş yapıyorum, bunlarla havalı görünen patlamalar yapabiliyoruz. İşin teknik kısmına çok fazla girmeyeceğim, ancak VFX ile diğer sanatçıların farkını anlamanız için basit bir örnek olarak veriyorum. 3D Sanatçılar havalı görünen 3 boyutlu modellemelerle ilgilenirken ben belli düzlemleri simule edip hangi yöne, ne hızla, hangi renkte ve büyüklükte gitmeleri gerektiğini belirliyorum. Bu durum 3 boyutlu modellemeyle hiç ilgilenmediğim anlamına gelmiyor fakat odaklandığım unsurlar arasında değil.

Şimdi gelin Nemesis’teki yeni efektlerden bahsedelim.

Stellaris’te gemi tasarlarken her geminin birbirinden farklı hissettirmesine önem veriyoruz. Hem Lithoid hem de Necroidlerde her gemi motorlarından patlama efektlerine kadar kendisine has efektlere sahipti. Her gemi tasarımında geminin kendi stiline uyumlu efektler ortaya çıkarmaya çalışıyoruz. Bunu sağlamak için farklı şekiller ve farklı renkler kullanabiliyoruz.

Fark etmiş olabileceğiniz bir diğer unsur, geçtiğimiz yıl boyunca eklediğimiz sistem efektleri; nebulalar, uzay fırtınaları ve oyun sonu krizlerinin her biri farklı efektlere sahip. Stellaris oynarken bu gibi şeylerin eksikliği dikkatimi çekiyordu, sistemler cansız hissettiriyorlardı. Nemesis ile birlikte oyuna birkaç yeni sistem efekti ekliyoruz, bunlardan birisi daha önceki günlüklerde bahsettiğimiz Aetherophasic Engine Frame ile ilgili.

Geliştirdiğinizde sistem efekti de değişiklik gösterip, daha büyük ve daha güçlü bir hal alacak. Sizlere bu farkı göstermek için aşağıdaki videoda bazı hileler kullandım (maksimum kaynak ve anlık inşaat hilesi gibi). En küçüğünden en büyük efekte kadar bu sistemler daha ayrıntılı olacak ve size burada güçlü bir şey olduğu hissini verecek.

Peki bunu nasıl yapıyoruz? Sistem efektleri 3 boyutlu modellemeler ve parçacıkların karışımıyla ortaya çıkarılıyor. Büyük bir kısmı sadece parçacıklarla edinebileceğinizden daha komplike şekillere ihtiyaç duyuyor. Aşağıda meshler halinde videoda gördüğünüz efektleri görüyorsunuz, bunlara hareketlendirilmiş shaderlar vererek videoda da gördüğünüz hareket efektini oluşturuyorum, ardından birkaç parçacıkla işi tamamlıyorum.

system_mesh_2.PNG

Sizlere göstermek istediğim son şey, yıldız patlatmak!

Farklı parçalar halinde yapılıyor, hazırlanış kısmı büyük oranda Star Eater’in animasyonuna parlaklık eklenmesi şeklinde. Ardından ateşleme kısmında önemli efektler var, görebileceğiniz üzere farklı kademeler söz konusu, bu da büyük patlamayı daha etkileyici kılıyor. İlk denememizde direkt tam güçte bir vuruş yapıyordu, bu da havalı görünse de, izlerken bir bekleyiş hissi oluşturmuyordu. 20 saniyeliğine bir efekte bakıyordunuz. Bu sebeple ana efekti farklı parçalara böldük ve “yıldız patlatmak üzere olduğu” hissini oyuncuya vermeyi amaçladık.

Son olarak yıldızın patlayışı, bu oyundaki en beğendiğim efektlerden birisi. Umarım siz de benim kadar beğenirsiniz.

Bugünlük benden bu kadar, önümüzdeki hafta içerik tasarımcımız kodlama geliştirmelerinden bahsedecek.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv