Stellaris’te Galaktik İmparatorluk


Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta Galaktik İmparatorluk tanıtılıyor.

Herkese merhaba!

Geçen hafta Galaktik Topluluğun bir krizle karşı karşıya oldukları zaman Galaktik Koruyucu seçebileceklerinden bahsetmiştik. Bu hafta bu hikayenin devamını anlatacağız.

Unbidden krizi galaksiyi işgal etti ve bu krizle mücadele edebilmek için daha çok güce ihtiyacınız var. Krizle olan savaşın uzunluğu daha kalıcı güçlere ihtiyacınız olduğunu gösterdi. Bu güçlere sahip olmak ne kadar güzel olsa da krizi yendikten sonra bu güçler kolayca bırakmak istemeyeceğiniz türden güçler.

Galaktik Koruyucu unvanını kalıcı hale getirmeniz gereken zamanı hatırladınız mı? Tam da o günlerdeyiz.
Daha kalıcı ve meşru bir yola ne dersiniz? Ayrıca… Acaba galaksi sizin liderliğiniz altında daha güvenli bir yer olmaz mıydı?

Koruyucu unvanı birisine kalıcı şekilde verildiği zaman bu kişi Galaktik İmparatorluk ilan etme teklifinde bulunabilir.

Galaktik İmparatorluk İlan Edin!

Ey galaksinin vatandaşları! Bugün yeni ve daha parlak bir geleceğin ilk günü. Bu Yeni Düzen’de haklarınız ve idealleriniz güvencemiz altında olacak. Size bu hakları sağladığımız gibi gerekirse bunları silahlarımızla savunacağız. Galaksimizin hiçbir yıldızı düşman eline düşmeyecek. Dışarıdaki düşmanlarımız gibi içerideki hainlere de göz açtırmayacağız. Bizden korkmayı öğrenecekler! Gücümüzü sınamaya kalkanlar kararlılığımız altında ezilecek.
-Galaktik İmparatorluk İlanında Yüksek Şansolye Nilapatep

Çok Yaşa İmparatorluk!

Çok Yaşa İmparator!

İşte Yeni Düzen!
Galaktik İmparatorluk, War in Heaven sırasında ilan edilemez.

Galaktik İmparatorluk

Galaktik İmparatorluk ilan edildikten sonra Galaktik Topluluk ortadan kalkar ve bunun yerine Galaktik İmparatorluk’a dönüşür. Bazı şeyler benzer kalsa da bazı şeyler tamamen değişecektir.

İmparatorluk Senato’su zayıf düşenlere el uzatacak mı?
Galaktik İmparator bir dizi yeni karara erişebilecek. Bunlardan bazıları Galaktik Koruyucu için de mevcut.

Galaktik İmparatorluk’ta yapılacak bir sürü iş var.
Galaktik İmparator, Koruyucu’nun yasa oturumunu sonlandırma veya yasayı dondurmak gibi tüm yetkilerine sahiptir. Ayrıca üyelere karşı kalıcı bir İstihbarat bonusuna sahiptir. Buna ek olarak fazladan Diplomatik Ağırlık elde eder.

İmparatorluğunuzun etiği Fanatik Otoriterliğe kayar, hükümet türünüz ise İmparatorluk şeklinde yeni bir hükümet türüne dönüşür. Yeni etiğinizle veya hükümet türünüzle uyuşmayan devlet gelenekleriniz kaldırılır. Onun yerine eşsiz bir devlet geleneği elde edersiniz.

İmparator devlet geleneği limitine sayılmayan eşsiz bir devlet geleneği elde eder.
Kovan Zihin, Makine Zihni ve Megaşirket olmak Galaktik İmparatorluk ilan etmeye engel olmaz. Kendi içlerinde hafif bir farklılıkları mevcut.

Galaktik İmparatorluk’u ilan eden bir Megaşirket kendi devlet geleneklerinin yanı sıra normal imparatorlukların devlet geleneklerine de erişebilir.

İmparatorluk Armadası

Koruyucu’nun zamanından kalma bir Galaktik Savunma Kuvvetleri mevcutsa bu İmparatorluk Armadası’na dönüşür.

İmparatorluk Otoritesi

İmparatorun Galaktik İmparatorluk üzerindeki gücünü yansıtır. İmparatorluk Otoritesinin seviyesine göre farklı şeyler olabilir.

Galaktik İmparatorluk üyeleri İmparatorluk Otoritesini arttırmayı veya ortadan kaldırmayı seçebilirler.

Galaktik İmparator yeni bir operasyona erişebilir. Target Seditionists isimli bu operasyonla İmparator elçilerini kullanarak Otoritesini düşürmeye çalışanlara bir süreliğine engel olabilir.

Yeni Düzen’e karşı çıkıp bunu tanımayan üyeler için de bazı hamle seçenekleri mevcut. The Weaken Imperial Authority Operation isimli operasyon tam olarak isminde yazan şeyi yaparak Otoriteyi düşürebilir. İmparatorluk Otoritesi 50’nin altına düştüğünde üyeler Spark Rebellion Operation hamlesine erişebilecekler.

İsyan

Asiler isyan bayrağını bir kez kaldırdı. Galaksi yeniden kaos ve kargaşaya gömülüyor.

Asilere katılmayı reddeden üyeler İmparatora sadık bir federasyona katılacaklar ve asilerle sadıklar arasında bir savaş başlayacak. Tüm asi imparatorluklar bu savaş esnasında İmparatorluk’un dışında sayılacaklar.

Sadıklar isyanı bastıramaz ve asiler bu savaşı kazanırsa İmparatorluk dağılarak yeniden Galaktik Topluluk ortaya çıkar. Tüm asiler Galaktik Topluluk’a girerler. İmparatorluk dönemindeki konsey üyeleri koltuklarını kaybederler. Ayrıca tüm sadıklar geçici bir süre boyunca diplomatik ağırlık cezası alırlar. Böylece yeniden kurulan Galaktik Topluluk’ta etkileri sınırlanmış olur. Eski imparator ise sadıklardan da fazla diplomatik ağırlık cezası alır ve bu çok daha uzun sürer.

Eğer sadıklar isyanı başarıyla bastırırlarsa asiler İmparatorluk’a dönmek zorunda kalır. Bu sefer de onlar geçici bir süreliğine diplomatik ağırlık cezası alır. Ayrıca İmparatorluk Otoritesi ciddi miktarda yükselir.

Bu savaşı hangi taraf kazanırsa kazansın savaştan sonra kurulan asi ve sadık federasyonları dağılır.

İsyan beyaz barış veya statüko ile biterse asiler İmparatorluk’tan ayrılır fakat asi federasyonu bozulmadan devam eder.

Alevler İçinde Bir Galaksi

Nemesis eklentisiyle birlikte galakside ters gidebilecek durumlara, kargaşa ve kaosa odaklanmak istedik. Bir krizi ortadan kaldırmak başka bir krize zemin hazırlayabilir. Galaksinin hassas dengesini bulmak size kalmış.

Galaksinin yanışına ortak mı olacaksın yoksa düzeni ve dengeyi yeniden mi kuracaksın?

Sizin Nemesis’iniz kim olacak?

Yazar: Umut Öksüz

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Hearts of Iron IV'te İkmal Sistemi ve Demir Yolları https://t.co/NdlZbDMOT2
Strategyturk Crusader Kings III Türkçe Yama 1.3 (%100) Çıktı https://t.co/7eGbRmFjJs

Strategyturk Arşiv