Stellaris’te Gemi Görünümü ve Soru Cevap

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta gemi arayüzü ve PDXCON esnasında yapılan soru cevap etkinliğine dair bilgiler paylaşılıyor.

Herkese merhabalar, bu günlükte iki şeyden bahsedeceğiz. İlki imparatorluk oluşturma arayüzünde gemi görünümleriyle alakalı, ikincisi ise PDXCON esnasında yaptığımız soru cevap seansı ile ilgili.

Gemi Görünümü

Şu anda imparatorluk oluşturma arayüzünde gemi görünümünü seçtiğinizde imparatorluğunuzun renklerine göre oluşturulan örnek gemileri görüyorsunuz.

1622030157970.png

Buradaki arayüzü, oyun içerisindeki gemi görüntüleyicisi ise değiştirmeye yönelik deneyler yapıyoruz. Böylelikle farklı açılardan bu gemileri daha ayrıntılı bir şekilde görüntüleyebileceksiniz.

1622117149780.png

Stellaris’i sürekli bir şekilde geliştirmeye çalışıyoruz, bu tarz geliştirmelerin etkisini ölçmemiz, gelecekte bu gibi geliştirmelere öncelik tanımamızı sağlayabilir. Her şey yolunda giderse bu değişikliği kalıcı hale getirmeyi umuyoruz.

PDXCON Soru Cevap

PDXCON esnasında Discord sunucusu üzerinden bir soru cevap seansı gerçekleştirdik. Aşağıda bu soruların ve cevapların bir kısmını inceleyebilirsiniz.

Evden mi çalışıyorsunuz yoksa ofisten mi?

Geçtiğimiz yılın Mart ayından bu yana evden çalışıyoruz.

Ne zaman ülke renk seçeneği olarak daha açık renklere sahip olacağız?

Şimdilik bu yönde bir planımız yok fakat gelecekte olabilir.

Gelecekte Faction sisteminde değişiklikler olacak mı?

Factionları ve iç siyaseti güçlendirebileceğimiz farklı yollar var, gelecekte bu yönde bir çalışmamız olabilir.

Oyunda yeni Originler görecek miyiz? Farklı başlangıçların potansiyeli yüksek.

Biz de öyle düşünüyoruz, Originler oyuna eklendiklerinden bu yana hikaye anlatımında önemli bir yere sahipler. Gelecek planlarımızdan bahsedemeyiz fakat sürekli aklımızda olduklarını bilmenizi isterim.

Galaksinin uzak bir kolunda etrafı kalkanla kapatılmış bir dünya buldum, açmalı mıyım?

Evet, ne ters gidebilir ki?

Uzaylı ırklarda, şu anda insanlarda olduğu gibi farklı görünüm seçenekleri oluşturmayı planlıyor musunuz? Belki serbest çalışan çizerlere böyle seçenekler yaptırabilirsiniz?

Görünüm seçenekleri Stellaris’te sevdiğimiz alanlardan birisi, yeni eklentilerle birlikte yeni seçenekler eklemeye çalışıyoruz. Bu soru daha çok karakterlerin giysileri gibi alanlara odaklanıyor, her ne kadar aklımızda olsa da farklı öncelikler neticesinde henüz bu alana odaklanabilmiş değiliz.

Fallen Empire ve Kriz mekanikleri nasıl ortaya çıktı?

Oyun sonu krizleri çok eski bir fikir, sahip olduğumuz fikirlerin çoğu popüler bilim kurgu yapımlarından geliyor. Galaksinin düşmancıl bir güç tarafından istilaya uğraması hem mantıklı hem de işleri enteresanlaştırmak için güzel bir senaryo. Aynı şekilde Fallen Empirelar galaksinin kadim ve harikalarla dolu olduğu sloganıyla uyumlu bir mekanik.

Tam boy portrelere sahip olma şansımız var mı? Bacaklar, kuyruklar vs.

Deniz yıldızı şeklindeki uzaylıların görünmeyen bacaklara sahip olduğu iddiası asılsızdır (şaka bir yana evet güzel bir fikir fakat bu yönde bir planımız yok)

Hiç oluşturduğunuz bir mekaniğin oyuncular tarafından beklemediğiniz bir şekilde kullanıldığına tanıklık ettiğiniz oldu mu?

Hepsi.

Oyuna eklediğiniz mekanikler arasında en çok gurur duyduğunuz mekanik nedir?

Yeni istihbarat sistemi üzerinde çalışmıştım, oldukça zorlayıcı ve sürekli bir şekilde değişen bir mekanikti fakat ortaya çıkan görüntüden, oyuna olan etkisinden ve esnekliğinden gurur duyduğumu söyleyebilirim.

Teknoloji kart sistemine dair ne düşünüyorsunuz? Oyunun değişmemiş nadir mekaniklerinden birisi, değiştirmeye dair herhangi bir planınız var mı?

Teknoloji sisteminde büyük çaplı değişiklikler yapmamız pek muhtemel gözükmüyor, öyle bir mekanik olsa olsa devam oyununda değişir. Bu herhangi bir değişiklik olmayacağı anlamına gelmese de, büyük çaplı değişiklikler yapmamız pek olası değil.

Oyun bittikten sonra birden fazla galaksi görüntüleyebilir miyiz? Mesela Prethoryn Filosunun ana galaksisi, Unbidden’in galaksisi vs.

Birden fazla galaksi fikri havalı olsa da, bilgisayarların gücü ele alındığında pek gerçekçi değil.

Gelecekte farklı galaksi türleri görecek miyiz? Mesela ikiz galaksiler, solucan delikleriyle birbirine bağlanan kümeler gibi?

Şimdilik böyle bir planımız yok ancak kulağa hoş geliyor.

Oyunda bayraklar için yeni tasarımlar ve renk tercihleri eklemeyi düşünüyor musunuz? Özellikle beyaz renk.

Şimdilik bir planımız yok fakat bu yönde olan talebin farkındayız. Bayrak paketleri şeklinde bazı modlar var, bu yönde bir çalışma için uygun bir zaman bulmamız gerekiyor.

Gelecekte Lithoid gibi özel türler eklemeyi düşünüyor musunuz?

Her zaman yeni içerikler üzerinde çalışıyoruz ancak henüz net bir cevap veremeyiz.

Topluluktan gelen çok güzel modlar var, özellikle ModJam’da yapılanlar harikaydı. Cities Skylines, Content Creator Pack şeklinde eklentiler çıkarıyor, Stellaris’te benzer bir uygulama düşünür müydünüz? Bu şekilde mod topluluğunu da destekleyebilirsiniz.

Kullanıcılar tarafından oluşturulan içerikler yüksek potansiyale sahip ve bu tarz içerikleri desteklemek elbette ihsteriz. Stellaris özelinde bunun daha zor olmasına sebep olan en önemli faktör oyunlarımızın sürekli değişmesi, örneğin topluluk tarafından oluşturulmuş bir içeriği aldınız diyelim ve oyundaki değişiklikler neticesinde aldığınız içerik artık çalışmıyor, o zaman ne yapacağız? Topluluk mağazasından aldığınız bir şeyin her zaman çalışacağının garantisini vermemiz mümkün değil. Bu fikre sıcak baksam da risk taşıdığını da görmek gerekir. Özetlemek gerekirse mantıklı ancak adil bir şekilde nasıl destekleyebiliriz emin değiliz.

Stellaris fikri ilk olarak kimden çıktı? Farklı uzay oyunlarından mı ilham aldınız yoksa özgün bir fikir miydi?

Stellaris konsepti Henrik Fahraeus’tan çıktı ve ilk fikir keşif odaklı, 4X bir uzay oyunu oluşturmaya yönelikti.

Stellaris’teki seçim/veraset mekanikleri hakkında ne düşünüyorsunuz? İleride bu alanda değişiklikler görür müyüz?

Kısaca “fena değil” kategorisindeler, belki gelecekte bir şeyler yapabiliriz ancak şimdi de yapmaları gereken işi yapıyorlar.

Diplomasi sisteminde daha fazla yenilikler görecek miyiz? Belki EU4’teki gibi din dayatma, ticaret birliği kurma, march kurma, başka imparatorlukları uyarma, onları savaşla tehdit etme ve belki de kraliyet evlilikleri?

Stellaris’teki diplomatik seçenekleri arttırmayı umuyoruz ve EU4 bunun için güzel bir kıyas ancak şimdilik herhangi bir şey için söz veremeyiz.

Yapay zeka kararlar alırken istihbaratı göz önünde bulunduruyor mu? Mesela askeriye alanında düşük istihbarata sahipse, savaş açarken daha ürkek davranıyor mu?

Yapay zeka savaş açarken sahip olduğu istihbaratı göz önünde bulunduruyor.

Oyunun ileri dönemlerinde yaşanabilen lag sorunu ile ilgili bir çalışmanız olacak mı?

Performans odaklı çalışmalar için asla bitti diyemeyiz, Nemesis’teki performanstan memnunuz ancak hala katedilecek yol var.

Karşılaştığınız en komik hata neydi? Düzeltmekte en çok zorlandığınız hata neydi?

Bana kalırsa karşılaştığımız en komik hata, Federations’un geliştirilişi esnasında bazı yapay zeka ülkeleri bir anda asteroitlere temsilci göndermeye başladığını gördük. Acaba kolonilerine çarpmaması için onları ikna etmeye mi çalışıyorlardı hala bilmiyoruz. En zoru ise, muharebede bazı gemilerin yok olmayıp, saldıran filoyu evcil hayvan gibi takip etmesiydi. Düzeltilmesi kolay bir hata gibi görünebilir ama değildi.

Uzaklarda bir yerde, sizce akıllı yaşam formları mevcut mu? Yoksa bu devasa uzayda yalnız mıyız?

Akıllı yaşam formunun olduğuna dair en büyük kanıtın bizimle iletişime geçmemeleri olduğunu düşünüyorum.

Stellaris’e bu yıl içerisinde başka bir DLC çıkacak mı?

Üzerinde çalıştığımız çok havalı şeyler var, henüz bahsedemeyiz ancak bizi takip etmeye devam edin.

Oyunun şu anki halinden, farklı mekaniklerin birbirleriyle olan etkileşimlerinden memnun musunuz (muharebeler vs filoların yeniden inşa hızı, teknoloji hızı vs oyunun uzunluğu, gemi hızı vs savaşın süresi gibi)

Şu anda özellikle teknolojide kartopu etkisi biraz daha hızlı gibi görünüyor. Unity’nin çok fazla ona odaklanılmadan kolaylıkla kazanılması hoşuma gitmiyor. Tüm bunlar Empire Sprawl/Admin Cap. üzerinde amaçladığımız tasarıma henüz ulaşamamış olmamızdan kaynaklanıyor. Gelecekte bu alanlarda yapabileceğimiz bazı enteresan fikirlere sahibim.

Hiç oyun başladığında sinematik video olmasını düşündünüz mü?

Güzel bir fikir ancak öncelik verdiğimiz bir alan değil.

Oyuna yeni zafer koşuları eklemeyi düşünüyor musunuz?

Eğer gelecekte çıkartacağımız içerikler, bu yeni zafer koşuluyla uyumluysa neden olmasın. Belki bağımsız bir şekilde de bunu yapabiliriz (bilim zaferi gibi)

Oyunu dengelerken, mevcut metada en güçlü olan buildi göz önünde bulunduruyor musunuz?

Hayır, belli bir oranda göz önünde bulunduruyoruz ancak bir buildi optimize etmenin çok sayıda farklı değişkeni bulunuyor ve oyuncuların büyük bir kısmı oyunu o şekilde oynamıyor.

Operasyon yapılan devlete karşı zararlı olmayan, hatta onlara faydalı olabilecek operasyonlar eklemek gibi bir düşünceniz var mı? Mesela rakiplerinin decryption kodlarını bulmalarını sağlamak gibi.

Gelecekte eklentiyle yeni operasyonlar eklemek istiyoruz, bunlardan biri yeraltı demir yolları tarzı bir operasyonla purge edilmekte olan nüfusları kurtarıp kendi imparatorluğunuza aktarabilmenize yönelik olabilir.

Ne zaman jenerik “yeşil insanlar” tarzında uzaylılarla bir ülke kurabileceğiz?

Bunun için kullanabileceğiniz bazı yeşil sürüngenlerimiz var.

Oyuna yeni silahlar eklemeyi planlıyor musunuz?

Şimdilik yok.

Özellikle ilham aldığınız bilim kurgu yapımları neler?

Ekibimizde Star Trek, Babylon 5, Otostopçunun Galaksi Rehberi ve Philip K. Dick hayranları bulunuyor. Elbette Star Wars bizim için büyük bir ilham kaynağı, herkesin beğendiği farklı yapımlar var, özetlemek gerekirse hepsi diyebilirim.

Sistem modifierlarına (pulsar kalkanı gibi) nasıl yaklaşıyorsunuz? Gelecekte bu gibi şeyler tekrar görecek miyiz?

Hayır, onları oyuna ekledikten sonra bir daha dokunmamaya karar verdik. Yani belki bir şeyler yapabiliriz net konuşmayayım ancak görünebilirlik sorununa sahipler (20 dakika boyunca filomun o sistemde neden kalkanı olmadığını anlamaya çalışmakla uğraşmış biri olarak yazıyorum bunu), bu sebeple eğer bir gün yeni sistem modifierları eklersek bazı arayüz geliştirmeleri de yapmamız gerekecektir.

Önümüzdeki hafta sonbahar planlarımızdan bahsedecek, ardından yaz mevsimi boyunca geliştirici günlüklerine ara vereceğiz. Görüşmek üzere.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Binalar https://t.co/FdU0gz5IJe
Stellaris'te Tür Paketleri ve Denge Değişiklikleri https://t.co/Jp2EvKU7Op

Strategyturk Arşiv