Stellaris’te Nemesis Sonrası

Stellaris geliştirici günlüklerinde bu hafta, çıkartılması planlanan 3.0.3 güncellemesine dair bilgiler veriliyor.

Herkese merhabalar,

Umuyoruz 3.0 “Dick” güncellemesi ve beraberinde çıkan Nemesis eklentisinden keyif almışsınızdır. Biz yaparken çok keyif aldık ve yeni mekanikler için yaptığınız yorumlar bizi çok mutlu etti.

Tüm yorumlar ve hata raporları için minnettarız, bu gibi şeyler oyunu daha iyi bir hale getirebilmemizi sağlıyor. 3.0.2 şu anda gayet stabil görünüyor, performans olarak daha iyi durumdayız ve multiplayerda çok az miktarda senkronizasyon hatasıyla karşılaşılıyor. Hala gidermemiz gereken hatalar ve yapmamız gereken iyileştirmeler mevcut, birkaç hafta boyunca bunlarla ilgilendikten sonra 3.0.3 yamasını çıkartmayı planlıyoruz.

Bu yamada odaklanacağımız hususlar şu şekilde:

  • Operasyonlar ve Casusluk ile ilgili geliştirmeler.
  • Nüfus artışına dair çeşitli değişiklikler ve geliştirmeler.
  • Diğer denge değişiklikleri ve hata giderimleri.

Oyuncuların bir kısmının nüfus artışıyla ilgili durumu çok önemsediğinin farkındayız, bu sebeple yapılan yorumların bir kısmını yanıtlamak istiyoruz. Bunun için sözü Eladrin’e bırakıyorum.

Stellaris 3.0 “Dick” güncellemesi nüfus artışı başta olmak üzere oyunun ekonomi sistemlerinde çok sayıda değişiklik barındırıyor. Galaksideki toplam nüfus sayısını azaltmak ve topyekûn bir şekilde kolonileşen imparatorluklarla daha az sayıda ancak gelişmiş gezegenlere sahip imparatorlukların nüfus sayısını birbirine daha yakın hale getirmek istedik. Böylelikle küçük imparatorluklar da kartlarını doğru oynadığında hızlı genişleyen imparatorluklarla baş edebilecekti.

Bu kapsamda, tekil nüfusların ve çeşitli diğer kaynakların ekonomik üretimi üzerinde bazı değişikliklerimiz oldu, bazı teknolojiler güçlendirildi, bazı kararlar yenilendi ve üretimi yüksek tutmak için yeni bonuslar eklendi. Araştırma gibi ikincil kaynakları rushlamak artık daha zor, 2.8’de tekrarlanabilir teknolojilere ulaşmanın ve teknolojik üstünlük edinmenin fazla kolay olduğunu düşünüyorduk.

Daha önceleri sonsuz olan bu genişlemeye kısıtlamalar koymanın kötü hissettirebileceğinin farkındayız. Böyle bir değişikliğin bir anda yapılması da bu tepkide önemli bir pay sahibi. Öte yandan biz aylardır kendi aramızda oyunu bu şekilde oynuyoruz ve her ne kadar alışmak zaman alsa da, nihayetinde uzun vadede oyun tecrübesini güçlendirecek değişiklikler oldukları kanaatindeyiz.

Bununla beraber, elbette bir haftalık canlı oyuncu yorumları, aylar süren kapalı testlerini gölgede bırakabiliyor. Sizlerden aldığımız yorumlar oynanış tecrübesini güçlendirme noktasında bizim için çok önemli ve bu kapsamda bazı değişiklikler yapmayı planlıyoruz. Komplike sistemleri dengeleme sürekli devam eden bir süreç ve sizlerden gelen yorumlar bu süreçte önemli bir rol oynuyor.

Bazı gezegenlerin daha kalabalık, bazı gezegenlerin ise daha seyrek nüfusa sahip olma fikrini beğensek de, yüksek altyapı seviyelerine ulaşmanın istediğimizden daha zor olduğunu gördük. Bu sebeple başkent binalarını üst kademelere yükseltmek için gereken nüfus sayısında azaltmalar yapacağız.

Gelişmiş gezgenlerdeki nüfus artışı da istediğimiz seviyenin altındaydı. Bu sebeple lojistik kaynaklı eksilerin nüfus artışına olan etkisini azalttık, böylelikle gezegenler az ancak yine de fark edilebilir bir nüfus artışına sahip oluyor. Nüfus artışı üzerindeki etki, artışın çok erken bir şekilde yavaşlamaya başlamasına sebep oluyordu, bu noktada da bir değişikliğimiz olacak. Bu değişikliklerle beraber oyunun son döneminde Ring World ve Ekümenopolislerin daha kolay nüfus kazanmalarını sağlayacak, elbette yine nüfuslarınızı teşvik etmeniz gerekebilir.

Hive World ve Machine World gibi diğer özel gezegenlerin de değerli hissettirmesini sağlamak için gezegenlerin kendilerine Assembly işleri ekledik. (Resource Consolidation isimli origin kaldırılana kadar bu ekstra işi engelleyen bir blocker ile başlayacak.)

Oyunun orta ve son dönemlerinde kolonileşme beklenenden çok daha uzun sürdüğü için oyuna Koloni Geliştirme Hızı bonusu ekledik, bu bonuslar sivil altyapı teknolojilerinde, Bina Bölmesine ek olarak ediniliyor.

Yeni otomatik yerleşme mekaniklerine dair oldukça olumlu yorumlar okuduk, Slave Processing Plant da üretim bonusu sağlamaktansa daha düşük bir oranla bu sistemi köleler için kullanmanızı sağlayacak.

Constructobotlar Functional Architecture ile bina bölmesi denkliğine sahip olmak istedi ve onların taleplerine boyun eğmek zorunda kaldık. Rogue Servitorların bio-trophyleri artık çoğalabiliyor. Prosperously Unified’lardan gelen bir yaşam kalitesi önerisi olarak ana gezegen bonusunu 20 yıla çıkarttık.

Bunlar 3.0.3’te değişecek şeylerin tam listesi değil, sadece bir kısmı.

Bu haftalık bizden bu kadar.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Crusader Kings III'te Paralı Askerler, Garnizonlar ve Örgütleşmeler https://t.co/IwwIroXWJf
Haftalık olarak strateji dünyasından gelişmeleri derlediğimiz Stratejist, bugün 18:00'da Strategyturk Twitch'te:… https://t.co/OBRKhvIata

Strategyturk Arşiv