Stellaris’te Vasi Ekibi ve Lem Yaması

https://www.strategyturk.com/wp-content/uploads/2016/08/ste.jpg

Stellaris günlüklerinde bu hafta ekipteki değişikliklerden ve gelecek yamadan bahsediliyor.

Merhaba! Bugün size iyi haberlerim var. Stellaris yavaşlamıyor, tam aksine hızlanıyor. PDS Green olarak “Vasiler” girişimini ve yaz sonrası gelecek yeni bedava yamayı duyurmaktan gurur duyuyoruz.

Vasi Ekip

Stellaris oyun olarak keşifsel bir oyun olmuştur, yıllar büyünce büyük değişiklikler görmüştür. Niye böyle bir girişime odaklandığımızı açıklayarak başlamak istiyorum.

Yeni eklentiler çıktıkça eklentilerin arasındaki süre de artmaya başladı çünkü kaliteye odaklanıp her yeni yamanın, eklentinin mümkün olduğunca sorunsuz çıkmasını istiyorduk. Ayrıca Paradox Development Studio birkaç yıl öncesine göre çok farklı. İşler daha uzun sürüyor, her şey daha fazla işlemden geçiyor ve her şey üzerinde daha fazla insan çalışıyor. Her yama çıkışı arasındaki süre gittikçe arttığı için de topluluğu etkileyen bazı sorunlara hızlı bir şekilde cevap veremiyoruz.

Daha fazla içerik ekledikçe var olan içeriklerin cilasını ve bakımını yapmak daha zor hâle geldi. Stellaris için yeni ve zevkli deneyimler yaratmaya devam etmek istiyoruz ama aynı zamanda eski içerikler de dahil olmak üzere ana oyunun kendi başına kaliteli olmasını istiyoruz.

Peki bu sorunu çözmek için ne yaptık? Ekibimize yeni kişiler aldık ve ikiye böldük. Vasi ekip dediğimiz bir ekip her 3 ayda bir çıkartmayı hedeflediğimiz bedava yamalara odaklanacak. Eklenti ekibi ise oyun için yeni içerik yaratmaya odaklanacak.

Vasilerin üzerinde çalışabileceği konulardan birkaç örnek:

 • Oyun dengesini ayarlamak
 • Eski eklentilere yeni içerik eklemek
 • Var olan içeriği cilalamak
 • Sorun gidermek
 • Performans gelişmeleri
 • Yapay zekâ gelişmeleri
 • Multiplayer stabilitesi
 • Arayüz ve yaşam kalitesi geliştirmeleri

Bu, oyunun birden “onarılacağı” anlamına gelmiyor. Artık sizin, yani topluluğumuzun katkılarıyla beraber oyunu geliştirmeye devam etmek için her zamankinden daha iyi bir fırsata sahibiz. Hatta bu girişimin başarılı olması için toplulukla çalışmanın çok önemli olacağını düşünüyorum. Birbirimizle nasıl iletişim kurduğumuzu geliştirmeliyiz ki birbirimizi daha iyi anlayabilelim.

Vasi ekibinin ne “olmadığını” tekrar vurgulamak istiyorum. Vasi ekibi sihirli bir değnek ya da kısa süreli bir bakım değil. Girişim hakkında uzun vadeli düşünüyoruz ve umarım siz de böyle düşünürsünüz.

Stanislaw Lem’in Şerefine

Sonraki bedava yamamız yani Lem yaması, bu yıl doğumunun 100. yılı kutlanan Leh bilim kurgu yazarı Stanisław Lem’in adını taşıyor. Stanislaw Lem, Solaris gibi Stellaris’e ilham veren eserlerle ünlü. Lem yamasının şu anda yaz sonrası çıkmasını hedefliyoruz.

Beklentilerinizi daha gerçekçi tutmak için Lem yamasının gelecekteki Vasi yamalarından daha “hevesli” ve büyük kapsamlı olduğunu söylemem lazım. Bunun sebebi de Lem yaması üzerinde gelecekteki yamalarda hedeflediğimizden çok daha uzun süre çalıştık. Ayrıca, şu an için, Lem yaması tek başına çıkacak ve herhangi bir eklentiye eşlik etmeyecek.

Lem yamasında planlanan yenilikler:

 • Eski İçeriklerin Geliştirilmesi: Bazı eski eklentilerin üzerinden geçip yeni içerikler getireceğiz. Humanoids Species Pack ve Plantoids Species Pack yeni oynanış özelliklerine sahip olacak. Ayrıca Nekrofagi Kovan Akıllar ile de bazı şeyler yapacağız…
 • Seçilebilir Gelenek Ağaçları: Hep aynı 7 gelenek ağacına bağlı kalmak yerine istediğiniz gelenek ağacıyla doldurabileceğiniz 7 bölme olacak. Gelenek ağaçları sayısı da doğal olarak arttırılacak. Daha önceki gelenek ağacı değişimleri de kendi ağaçlarına ayrılacak. Örnek olarak Adaptability artık Diplomacy’nin yerine gelen bir şey olmayacak. Ayrıca var olan eklentilere yeni gelenek ağaçları eklenecek.
 • Denge İncelemesi: Var olan bazı sistemlerin ve özelliklerin dengeli olduğundan emin olacağız.
 • Ve daha fazlası: Yaşam kalitesi geliştirmeleri, sorun gidermeler, yapay zekâ geliştirmeleri…

Daha sonraki günlüklerde daha detaylı bir şekilde konuşacağız ama bugünlük bu kadar. Gelecek hafta oyun dengesi üzerindeki düşüncelerimizden bahsedeceğiz.

1622707516974.png

İmparatorluğunuz artık zanaatkârların vasatlığına katlanmak zorunda kalmayacak.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Binalar https://t.co/FdU0gz5IJe
Stellaris'te Tür Paketleri ve Denge Değişiklikleri https://t.co/Jp2EvKU7Op

Strategyturk Arşiv