Total War Saga: TROY’da Agamemnon

Agamemnon_1920x600.jpg

Ülke: Miken
Sınıf: Destansı Savaş Lordu

Kimdir?

Agamemnon, Truva Savaşı’nın başlangıcında Ege Denizi’nin bu zamana dek gördüğü en büyük filoya liderlik ediyordu. Bitmek tükenmek bilmeyen bir güç ve ihtişam açlığına sahip olan Miken Kralı birçok Aka şehrini Truva’ya karşı savaşa sokmayı başardı. Hırsıyla bilinen Agamemnon’un tek isteği bu meşhur şehrin harabeye dönüştüğünü görmek.

Yaşlı savaşçı halen giydiği ağır zırh ve kuşandığı ağır gürzle muharebe alanındaki savaşçılara ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Kardeşi Menelaos’un karısı Helen’i baştan çıkartıp onla birlikte denizin ötesindeki kıyılara kaçan Paris’ten intikam almanın vakti geldi.

Miken liderinin eşsiz iradesi aynı zamanda büyük bir kibiri de beraberinde getiriyor. İlyada’da Homeros Agamemnon’un kibri ve gururu sebebiyle Apollon’un gücendirilmesinden, Aşil’in Myrmidonlarını savaştan çekmesi sonrasında muharebe alanında yaşanan felaketlerden bahseder.

Oynanış Stili

Altın zengini Miken şehrinin kralı olan Agamemnon’un tek bir hayali var: tüm Akaların kralı haline gelmek.

Agamemnon fethedilen topraklarda ve onun üstünlüğünü kabul eden dost devletlerde vasallar oluşturabilmesini sağlayan özel bir mekaniğe sahip. Ona has bir diğer özellik olan “Aslan Payı” sayesinde Agamemnon onlardan haraç toplayabilir, onlardan bazı sıradışı isteklerde bulunabilir.

Agamemnon “İnsanların Kralı” özelliği sayesinde etrafındaki kahramanlara sarayında görevler verebilir, bu sayede hem ülkesi faydalar edinirken, hem de bu kahramanların ona olan sadakati artar.

TWS_TROY_Agamemnon_Battle-1-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Geniş topraklara hükmeden Agamemnon’un Kraliçe Helen’in kaçırılmasına vereceği tek bir yanıt var: savaş.

Kardeşinin onurunu hedef alan bu hareket Agamemnon’un kendi otoritesini zedelemekle kalmıyor, aynı zamanda tüm Akalara hükmetme hayallerini de tehlikeye atıyor. Menelaos’a tam destek verilmeli, Truva şehri herkese ibret olacak bir hale getirilmeli.

Agamemnon’un denizaşırı seferlere çıkmadan evvel kendi topraklarındaki sorunlarla baş etmesi gerekiyor. Tiryns savaşçıları Troizen isminde Miken müttefiği ve vasalı bir ülkeye taarruza kalkmış durumda. Bu durum daha fazla görmezden gelinemez.

Agammenon etrafındaki tüm lordları kendi otoritesi altında birleştirmeli ve Truvalılara yaptıklarını ödetmeli.

TWS_TROY_Agamemnon_Campaign-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

Agamemnon durdurulamaz bir güç ve ihtişam açlığına sahip, fetihler yapmaktan keyif alan ve üstünlüğünü göstermeyi seven oyuncular için ideal.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Yaz Festivali 2021: Total War: THREE KINGDOMS Çekilişi https://t.co/G8d1bMjLFo https://t.co/5AF1k3NLAu
Hearts of Iron IV'te Askerî Teşkilat Arayüzü #2 https://t.co/D7zgZ4YAwp

Strategyturk Arşiv