Total War Saga: TROY’da Ajax & Diomedes’e Dair

FAQ-blog-banner.jpg

Total War tarafından yayımlanan bu söyleşide Ajax & Diomedes eklentisine dair bilgiler veriliyor.

Ajax & Diomedes, Total War Saga: TROY’un yeni eklentisi. Bu eklentiyle birlikte Homeros’un İlyada’sından 2 yeni kahraman oyuna ekleniyor. Bu eklentiyle birlikte bunların yanında:

 • Yeni birimler.
 • Yeni Paragon birimleri.
 • Heyecan verici yeni bir muharebe haritası.
 • Yeni görev zincirleri
 • Truva’nın fethi için yeni özel bir olay.

ve çok daha fazlası ekleniyor.

Total War Saga: TROY – Ajax & Diomedes nedir?

Ajax & Diomedes, Total War Saga: TROY için çıkacak yeni bir ülke paketi.

Ajax ve Diomedes kimdir?

Ajax ve Diomedes, Homeros’un İlyada’sında yer alan iki efsanevi kahraman, bu ikili Agamemnon’un savaş çağrısıyla kadim Truva şehrinin fethedilmesi adına yola çıkmıştı.

Salamisli Ajax Aka güçlerinin kalkanı konumunda. Cüsseli olması sebebiyle soyunun mitolojideki devlere dayandığı rivayet edilirdi. Birimleri yavaş ancak iyi ekipmanlıdır, defansif piyadeleriyle hattı korurken güçlü menzilli birlikleri bulundukları korunmalı pozisyonlardan düşmanı perişan edebilir. Ajax ile oynadığınızda oyuna Salamisli bir savaşçı olarak başlayıp, Büyük Ajax olarak bitireceksiniz.

Diomedes Argos’un genç kralı, babası Thebes kentini ele geçirmeye çalışırken hayatını kaybedince beklenmedik bir şekilde tahta çıktı. Henüz yirmilerinde olsa da, Diomedes birçok yönden savaşın tabiatına aşina bir isim ve bu özelliği Argos’u Miken’in hemen ardında en kudretli şehirlerden biri haline getirdi. Birimleri ezici saldırılara odaklanır, baltalı ve kılıçlı piyadeleri düşmana beklemedikleri yerden taarruz eder. Diomedes’le oynarken Thebes’i fethederek babasından yarım kalan işi tamamlayacak, taktiksel dehanızı tüm Yunanistan’a kanıtlayacaksınız.

Bu eklenti neleri içeriyor?

 • Salamis (Ajax) ve Argos (Diomedes) olmak üzere 2 yeni ülke.
 • 18 yeni birim.
 • Paragon birimleri.
 • 4 yeni ülke mekaniği
 • Yeni bir Truva fetih olayı.
 • Thebes senaryo modelleri ve savaş haritası.

Hangi yeni birimler ekleniyor?

Salamis birimleri: Ajax’s Wall, Ajax’s Companions, Island Spearmen, Locrian Slingers, Salamis Marines, Salamis Spearmen, Salamis Swordsmen, Teucer’s Bowmen ve Veteran Locrian Slingers.

Argos birimleri: Argive Axemen, Night Runners, Argive Raiders, Argive Slingers, Armoured Argive Slingers, Argive Swordsmen, Heroic Axe Runners, Renowned Axemen ve Argive Swordmasters.

Paragon birimler nedir?

Paragon birimler, tecrübeli bir askerin önderliğinde hareket eden, yüksek özelliklere sahip birimlerdir. Bunlar özel üretim aracılığıyla eklenirler.

Ajax’ın Paragonlarının bazıları etrafında bulunan dost birlikleri güçlendiren bir etkiye sahiptir. Bu ve diğer birimler Ajax’ın birim listesinin dışına çıkabilmesini sağlar. Örneğin Neoptolemus, çok güçlü Myrmidon askerlere liderlik etmektedir.

Diomedes Paragon birimlerine Thebes’te hayatını kaybeden askerlerin oğulları olan Epigoni üzerinden ulaşır. Diomedes de bir Epigoni’dir. Diomedes istediği Paragon birimini oluşturabilir, birim listesinden farklı bonusları birleştirebilir.

Bu eklentiyle birlikte ücretsiz bir yama çıkacak mı?

Evet, yamayla birlikte oyunun Divine Will sistemine Demircilerin ve Volkanın tanrısı Hephaestus ve Divine Craftsman Epic karakter türü ekleniyor.

Bu eklemelerle birlikte, ordularınıza yeni ekipmanlar sağlayabiliyor, yerleşimlerinizde Hephaestus adına tapınaklar inşa edebiliyor ve buradan birimler üretebiliyorsunuz. Halihazırda birim ürettiyseniz, onları bu tapınağa götürerek belli bir maliyet karşılığında ekipmanlarını geliştirebiliyorsunuz. Aynı zamanda ordunuza Divine Craftsman ekleyebiliyorsunuz, bunu yaptığınızda her tur bazı birimler ekipman elde ediyor. Ekipmanlar birimlerin saldırı ve zırh değerlerini yükseltiyor.

Bunun yanı sıra oyundaki çeşitli hataları gideren değişikliklerimiz mevcut. Bunlardan gelecekte daha ayrıntılı bir şekilde bahsedeceğiz.

Ajax & Diomedes ne zaman çıkıyor? Fiyatı ne kadar?

Ajax & Diomedes 28 Ocak 2021’de, GMT olarak 3 pm’de çıkıyor. Fiyatı $9.99.

Eklentiyi Steam üzerinden alamaz mıyım?

Ajax & Diomedes, tıpkı ana oyun gibi Steam üzerinden alınamıyor. Ağustos 2021’de TROY Steam’e geldiğinde Ajax & Diomedes de Steam üzerinden alınabilir olacak.

Ön sipariş edebiliyor muyum?

Epic Games Store üzerinden ön sipariş edebiliyorsunuz, bunu yaptığınızda eklenti %10 ucuza geliyor.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Mallar https://t.co/GNTMFs8lMX
Stellaris'te Necroid Değişiklikleri https://t.co/wN6dhIWI2A

Strategyturk Arşiv