Total War Saga: TROY’da Ajax

AJAX_Cover_Image_1920x6002x.jpg

Ülke: Salamis – Sınıf: Destansı Savunmacı

AJAX_Tall_Profile_Shot_1080x1920-576x1024.jpg

Kimdir?

Efsanevi Kral Telamon’un oğlu olan Büyük Ajax, cüssesi ve Aşil ile mukayese edilebilecek savaş becerisiyle bilinir. Yedi katmanlı öküz derisinden yapılma kalkanıyla Ajax Hektor ile birebir yüzleşmiş, binlerce geminin yakılmasını ve büyük kayıpların verilmesini engellemiştir.

Gençliğinde Ajax kuzeni Aşil ile beraber Chiron tarafından eğitilmiştir. Chiron onu Akaların savunma kulesi haline getirmiş, varlığıyla etrafındakiler için koruyucu bir kalkan görevi görmesini sağlamıştır. Üvey kardeşi Teucer onla birlikte savaşmış, meşhur okuyla Ajax’ın kalkanının arkasından Truvalıları perişan etmiştir.

İlyada’daki tüm muharebeleri esnasında Ajax hiçbir şekilde yaralanmadığı gibi, tanrılardan da hiçbir destek görmemiştir. Tüm ihtişamını kendi gayretleriyle edinen Ajax, sonuna kadar müttefiklerinin yanında durmuş, geri çekilmeyi aklının ucundan dahi geçirmemiştir.

Oynanış Stili

Büyük olarak bilinmeden evvel Ajax kendisini kanıtlama ihtiyacı hisseden Salamisli bir prensti. Meziyetlerini sergilemek ve ihtişama kavuşmak adına Ajax Ege Denizi’ni aşmalı, tanınmış Paragonları bularak onlarla ihtişam uğruna bir yarışa girmeli.

Asil bir savaşçı olan Ajax her muharebenin Styx nehrinin kenarında bitmesine gerek olmadığı kanaatindedir. Bu sebeple yenilgiye uğrattığı Paragonları kendi ülkesine katabilir. Bitmek tükenmek bilmeyen savaşlar en büyük savaşçıları dahi etkiler. Bu sebeple gereksiz kan dökümünü engellemek adına Ajax ölen askerlerin şerefine defin oyunları düzenleyebilir, bu oyunlar bir zamanlar rakip olanların ilişkilerini güçlendirir.

Ajax ve Teucer, mızrak ve ok olarak birlikte savaşır. Salamis’in askeri birlikleri de bu uyumu yansıtmaktadır. Ağır zırhlı savunma piyadelerine yetenekli okçular eşlik eder.

AJAX_Start_Position_1920x1080-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Bir ada devleti olan Salamis Peloponez’e yeni çıkmış, Megara topraklarına doğru genişleme halindedir. Korunmasız kalmaları denizin kıyısındaki Aegina adasının Aki tarafından ele geçirilmesiyle sonuçlanmıştır. Ajax’ın ilk iş olarak onları yenilgiye uğratıp, kendisinin olan bu adayı geri kazanması gerekiyor. Ardından doğuya yelken açıp Ege Denizi’ni geçebilir ve fetihlere başlayabilir.

Güneyde bizzat Agamemnon tarafından yönetilen Mikenler bulunuyor. Kuzeyde ise Salamis için dost da düşman da olabilecek kadim şehir Atina yer alıyor.

AJAX_Standard_Key_Art_Pose_1920x1080-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

Büyük Ajax onur kavramına verdiği değerle bilinir. Dostları için her şeyi yapmayı göze alan, müttefiklerini ortak düşmana karşı birleştirebilen, onurlu fatihler için idealdir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Mallar https://t.co/GNTMFs8lMX
Stellaris'te Necroid Değişiklikleri https://t.co/wN6dhIWI2A

Strategyturk Arşiv