Total War Saga: TROY’da Aşil

Achilles-e1590589511293.jpg

Ülke: Phthia
Sınıf: Destansı Dövüşçü

Kimdir?

İlyada’nın kahramanı çevik Aşil dünyanın gördüğü en kudretli savaşçıdır. Muharebedeki yenilmezliği efsaneler kadar gerçeğe de dayanır. Efsaneye göre annesi deniz tanrıçası Thetis onu Styx nehrine batırarak ona yaralanamazlık bahşetmiştir. Devasa mızrağını kendisinden başka bir insanın kaldıramadığı rivayet edilir.

Aşil Phthia’daki elit savaşçı gücü olan Myrmidonlara liderlik etmektedir. Myrmidonların Zeus tarafından bir karınca kolonisinin insana dönüştürülmesiyle yaratıldığı söylenir. Sahip oldukları sadakatle imkansız gibi görülen ihtimallerde dahi büyük bir vahşilikle savaşan bu birlikler sahip oldukları sarsılmaz kararlılıkla nice zaferler almıştır.

Aşil’in varlığı çoğu zaman muharebenin seyrini değiştirebilecek bir durum olsa da, Phthialı şampiyon öngörülemeyen bir şekilde ruh halinde ani değişimler yaşamaya meyilliydi.

Oynanış Stili

Homeros tarafından “çevik Aşil” olarak nitelendirilen bu yaşayan efsane sürekli saldırı halinde, üstünlüğüne karşı çıkacak kimse kalmayıncaya dek bu gafleti göstermiş herkesi ortadan kaldırma peşindedir. Edindiği ihtişamın ve kehanete konu olan kaderinin ağırlığı altında destansı kahramanımız bir o kadar da destansı bir sinire sahiptir.

Hiddetli Aşil’in ruh hali gurur, keder, infial ve zorbalık arasında sürekli gelgit halindedir. Bu gelgitlerin bedelini kendisi kadar emrindeki birlikler de öder.

Filozofların da dediği gibi, en büyük zafer kendini fethedebilmektir. Aşil’in senaryoda karşılaşacağı en büyük zorluk ruh halini yönetebilmek ve bundan hem ülkesi hem de orduları adına faydalar çıkarabilmek üzerine. Elit hafif ve orta zırhlı birlikleri erken dönem taarruzlarda mükemmel olduğu gibi, ileri dönemde ağır zırhlı savunmacılara karşı taktiksel olarak kullanıldığında büyük işler başarabilir.

TWS_TROY_Achilles_Battle-1-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Senaryonun başlangıcında Aşil Phthia topraklarına güneyden istila düzenleyen Ellopia ordusuyla yüzleşecek. Onları Evbeya adasına geri yolladıktan sonra kuzeydeki varlıklı ancak bir o kadar da zayıf Magnetes ve Pelasgiotes’e seferler düzenleyebilir. Kuzeybatıda Teselyalılar iyi bir müttefik olabilecekleri gibi, fetih için güzel bir hedef de olabilirler.

Güneyde Aşil, Küçük Ajax ve babası Oileus olmak üzere güçlü dostlara sahip. Doğuda Ege’nin ortasında Kral Likomedes’in hakimiyetinde İskiri adası yer alıyor. Yakın bir tarihte Aşil bu topraklara sığınmıştı.

TWS_TROY_Achilles_Campaign-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

İlyada’nın en kudretli savaşçısı, güçlü olduğu kadar öngörülemeyen bir öfkeye sahip. Aşil risk almayı seven ve karşısına çıkan zorlukları elit birlikleriyle ortadan kaldırmayı uygun gören oyuncular için ideal.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Victoria 3'te Mallar https://t.co/GNTMFs8lMX
Stellaris'te Necroid Değişiklikleri https://t.co/wN6dhIWI2A

Strategyturk Arşiv