Total War Saga: TROY’da Menelaos

Menelaus_1920x600.jpg

Ülke: Sparta
Sınıf: Destansı Savunmacı

Kimdir?

Meşhur Kral Atreus’un oğlu olan Menelaos, Miken Kralı Agamemnon’un kardeşi ve Helen’in kocasıdır. İki kardeş iki Sparta prensesiyle evlenmeleri sonucunda güç sahibi olmuş, Lakedemonyalılarla müttefiklik edinmiştir. Gençliği geride kalmış olsa da Menelaos halen muharebe alanında düşmanlarına korku salan kudretli bir savaşçıdır. Sahip olduğu ağır zırh ve taşıdığı mızrakla Savaş Tanrısı’nın dengi gibi görünür.

Menelaos Truva Savaşına Prens Paris ve şımarık karısından intikam alma amacıyla giriyor ve bunun için gerekirse Truva Krallığı’nı yerlebir etmeye hazır.

Oynanış Stili

Homeros’un destanında Menelaos Tyndareus Yemini’ni onurlandırmaları ve Helen’in geri alınması için tüm Aka savaşçılarını savaşa çağırır. Savaşçı bir kral olan Menelaos “Savaş Çağrısı” isminde bir özelliğe sahiptir, bu özellik onun haritanın herhangi bir noktasından defansif ve askeri müttefiklerinin havuzunu kullanarak asker üretebilmesini sağlar. Dostluklar ve müttefiklikler kurmak kendisine eşsiz bir askeri esneklik sağlar.

Buna ek olarak “Spartalı Yerleşimciler” mekaniği Sparta’nın asker gönderip birim harcamadan harap edilmiş yerleşimleri kolonileştirebilmesini sağlar. Maliyet yerleşimin uzaklığı neticesinde yüksek olabilse de, bu mekanik sayesinde Menelaos öfkesini haritaya yansıtıp düşman yerleşimlerini birer birer harabeye dönüştürebilir.

TWS_TROY_Menelaus_Battle-1-1024x576.png

Başlangıç Konumu

Menelaos karısını ondan çalma cüreti göstermiş ve onuruna leke sürmüş Paris’e yaptıklarının bedelini ödetmek zorunda. Bu saygısız hareket Menelaos’un Lakedemonya’daki otoritesini dahi sarstı, bu sebeple Menelaos derhal Helen’i geri almalı ve ülkesindeki eski otoritesini tekrar kurmalı.

Paris’in icabına baktıktan sonra Menelaos yeni müttefikler arayabilir. Güneye odaklanması durumunda Girit hazinesine ev sahipliği yapan Cythera adasının koruyucusu Tiryns ile yüzleşebilir.

Truva Prensinden haklı intikamını almadan evvel Menelaos başlangıç topraklarında güç toplamalı ve Helen’in diğer taliplerine Tyndareus Yemini’ni onurlandırmaları için ikna etmeli.

TWS_TROY_Menelaus_Campaign-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

İhtişamlı Kral Menelaos imparatorluklarının gelişiminde diplomasi ve siyasete önem veren stratejist oyuncular için idealdir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Yaz Festivali 2021: Total War: THREE KINGDOMS Çekilişi https://t.co/G8d1bMjLFo https://t.co/5AF1k3NLAu
Hearts of Iron IV'te Askerî Teşkilat Arayüzü #2 https://t.co/D7zgZ4YAwp

Strategyturk Arşiv