Total War Saga: TROY’da Odisseus

Odysseus_1920x600.jpg

Ülke: İthaka
Sınıf: Destansı Okçu

Kimdir?

Kurnaz ve becerikli Odisseus İthaka’nın hükümdarı, mükemmel bir diplomat ve Aka Krallarının güvenilir bir danışmanıdır. İhtiyaç duyduğunda Lord Agamemnon savaşa tekrardan katılması için Aşil’i ikna etmek üzere Odisseus’tan yardım istemiştir. Muharebe alanında deneyimli Odisseus, Truva Savaşında zafere giden yolun düşmanla birebir yüzleşmekten değil, gizlilikten geçtiğine inanıyordu. Odisseus Truva Şehrinin düşmesini sağlayan Truva Atı’nın fikir babasıydı.

Yetenekli bir komutan olan Odisseus muharebe alanında kurnazlıklar ve gerilla taktikleri uygulamayı tercih eder. Düşmanlarına sadece kendisinin kullanabildiği rivayet edilen yayıyla uzaktan oklar yağdırır. Kendisi aynı zamanda becerikli bir denizci ve tecrübeli bir amiraldir. Homeros’un Odissey adlı eserinde Odisseus’un Truva Savaşından sonra giriştiği 10 senelik macera konu alınır.

Odysseus_Posed_03-576x1024.jpg

Oynanış Stili

Usta stratejist ve korkusuz bir denizci olan Odisseus’un elinin altında sayısız kurnazlık olsa da, bunlardan sadece iki tanesi Helen’in kaçırılışı sonrasında yaşanan kaosta onu başarıya taşımak için yeterli.

Güvenli Bölge özelliği İthaka casuslarının yabancı yerleşimlerde yerleşimin sahibinin haberi olmaksızın güvenli bölgeler inşa edebilmelerini sağlıyor. Odisseus’a bağlı kahramanlar bu yabancı bölgelerde ordu üretebiliyorlar.

Kıyı Uzmanlığı özelliği Odisseus’a sadece kıyı yerleşimlerinde inşa edebileceği özel binalar sağlıyor, öte yandan kıyı olmayan bölgelerde sadece ana bina zincirinden faydalanılabiliyor.

Bunlara ek olarak Yunanlardan Bir Hediye seçeneği sadece Odisseus tarafından önerilebilir, dolayısıyla bu taktiği kullanmak istiyorsanız Odisseus sizin hizmetinizde olmalı.

odysseus_campaign-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Tatlı dilli Odisseus belki meziyetlerle dolu biri olabilir fakat kayalık İthaka adası pek kaynaklarla dolu bir yer değil. Bir zamanlar İthaka Kralına boyun eğmiş Teleboalar artık kralı görmezden gelerek etrafa yağmalar düzenliyorlar. Onun ötesinde Tyndareus yemini Helen’in taliplerine bir yük oluşturmuş durumda ve bir an önce Helen’in kocasının onurunu korumak adına harekete geçmeleri gerekiyor.

Kırılgan bir konumda bulunan Odisseus’un dostlarını ve düşmanlarını doğru seçmesi büyük önem taşıyor.

odysseus_map-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

Kurnaz ve marifetli Odisseus kendisinden güçlü rakiplerini gerilla taktikleriyle alt etmekten keyif alan, nüfuzunu Ege Denizi’nin kıyılarında genişletmek isteyen oyuncular için ideal.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Yaz Festivali 2021: Total War: THREE KINGDOMS Çekilişi https://t.co/G8d1bMjLFo https://t.co/5AF1k3NLAu
Hearts of Iron IV'te Askerî Teşkilat Arayüzü #2 https://t.co/D7zgZ4YAwp

Strategyturk Arşiv