Total War Saga: TROY’da Sarpedon

Sarpedon_1920x600.jpg

Ülke: Likya
Sınıf: Destansı Savaş Lordu

Kimdir?

Küçük Asya’daki Likya Krallığının hükümdarı olan Sarpedon muharebelerde gösterdiği kahramanlıklar ve meziyetlerle Ege Denizi’nin iki tarafında da tanınan bir isimdir. Düşman askerlerine korku salan bu becerikli savaşçının bizzat Zeus’un oğlu olduğu rivayet edilirdi.

Likya hükümdarından İlyada’da korkusuz bir komutan ve Hektor’la mukayese edilebilecek seviyede savaşçı ruhuna sahip biri olarak bahsedilir. Truvalı müttefikleri yeni inşa edilmiş Aka surlarına saldırı düzenlediğinde Sarpedon ve onun komutasındaki Likyalılar düşman üssüne girmeyi başaran ilk birlik olmuştu. Damarlarında tanrılar kralının kanı akan Sarpedon dostlarına karşı sadakati ve ona karşı gelenlere gösterdiği merhametsizliğiyle biliniyor.

Sarpedon_Closeup-1024x614.jpg

Oynanış Stili

Bilge Sarpedon diğer halkların hakettiği değeri vermediği “Değerli Kaynaklar”a ilgi gösterir. Likya ülkesi bir yerleşimi ele geçirdiğinde biriken kaynaklar Sarpedon’a çeşitli faydalar sağlar:

  • Gök Demiri: Birim maliyetini azaltır, verdikleri hasarı yükseltir.
  • Minoa Yadigarları: Nüfuz ve İlahi Destek sağlar.
  • Beyaz Granit: İnşa maliyetini azaltır.

Sarpedon “Likya Ticaret Üsleri” mekaniği sayesinde ticaret yaparak ülkesinin diğer ülkeler üzerindeki nüfuzunu arttırabilir. Nüfuz seviyesi belli bir aşamaya geldikten sonra bu ülkelerden Değerli Kaynak talep edebilir veya bu ülkelerin ticaret antlaşmalarını bozabilir ve hatta çalabilir.

sarpedon_campaign-1024x576.jpg

Başlangıç Konumu

Uzun bir zaman önce Sarpedon’un halkı zengin ve güzel Girit adasından istilacı Akalar tarafından kovulmuştu. Şimdi Likya Truva’nın müttefiki ve Kral Priam’ın yanında aynı istilacılara karşı göğüs geriyor.

Sarpedon oyuna Thelmessos şehriyle başlıyor, bu şehrin kuzeyinde bazı harap edilmiş yerleşimler var ve gerekli görülürse bu şehirler tekrardan kolonileştirilebilir. Doğuda kıyıdaki İyonyalılarla savaşta olan Lelegeler bulunuyor, dilerseniz onlarla müttefik olabilir veya onları kolay bir av olarak görebilirsiniz.

Denizin karşısında zengin Rodos adası var. Akalar burada varlıklı yerleşimler kurdular ve bu yerleşimlerin Likyalıların eline geçmesi onların pek hoşuna gitmeyecektir. Sarpedon atalarının topraklarını fethetmeden evvel etrafındaki potansiyel dostlar ve düşmanları iyi tanımalı.

sarpedon_map-1024x576.jpg

Ne Tür Oyunculara Önerilir?

Ege Denizi’nin iki tarafında da saygı gören Sarpedon güce ulaşma yolunda ticareti ve nüfuzu kullanmayı seven oyuncular için ideal.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Strategyturk Yaz Festivali 2021: Total War: THREE KINGDOMS Çekilişi https://t.co/G8d1bMjLFo https://t.co/5AF1k3NLAu
Hearts of Iron IV'te Askerî Teşkilat Arayüzü #2 https://t.co/D7zgZ4YAwp

Strategyturk Arşiv