Victoria 3’te Mallar


Victoria 3 günlüklerinde bu hafta çeşitli mal türlerinden bahsediliyor.

Merhaba, bir başka Victoria 3 günlüğüne daha hoş geldiniz. Bugün mallar hakkında konuşacağız. Mallar daha önceki Victoria oyunlarında da olduğu gibi Victoria 3’te en önemli ekonomik özelliklerden biridir, birçok türü vardır. Yine daha önceki oyunlarda olduğu gibi Victoria 3’te servetinizin büyük kısmı malların nüfuslar tarafından binalarda üretilmesinden gelir.

Bir mal birimi, herhangi bir tür doğal kaynağın, imal edilen malın, soyut hizmetin belli bir miktarını temsil eder. Bu birimin de fiyatı vardır. Fiyatlar hem temel değerlerde farklılık gösterir (bir birim tank bir birim kumaştan daha pahalıdır) hem de arz talep değiştikçe pazar değerinde farklılık gösterir.

Britanya pazarında alınıp satılan birkaç mal.
dd4_1_2.jpg

4 genel mal kategorisi vardır: Temel Mallar, Lüks Mallar, Endüstriyel Mallar ve Askerî Mallar. Temel ve lüks mallar çoğunlukla nüfuslar tarafından tüketilirken endüstriyel ve askerî mallar da binalar tarafından tüketilir. Yine de bunlar hakkında kesin bir sınırlama yok. Lüks mal tüketen binalar olabileceği gibi mantıklı olduğu yerlerde nüfuslar da endüstriyel mal satın alabilir.

Temel Mallar yiyecek, giyecek, evlerini ısıtacak odun gibi nüfusların yaşamak için ihtiyacı olan mallardır. Temel mallar yoksul ve orta sınıf nüfus tarafından büyük miktarlarda alınır. Zengin sınıf nüfuslar ise çoğunlukla daha lüks malları tercih eder.

Temel malların en temeli olan buğday.
dd4_2_2.jpg

Lüks Mallar ise güzel yemekler, çay kahve gibi içecekler, Çin ipeğinden yapılan kıyafetler gibi nüfusların ihtiyacı olmayan ama sahip olmak istediği şeylerdir. Lüks malların üretimi temel mallardan daha kârlıdır ama yeteri kadar zengin müşteriye de sahip olmanız gerekir. Sonuçta fakir fabrika işçilerinin maun ağacından yapılan dolapları almasını bekleyemezsiniz.

Kimsenin ağzından çok fazla boyalı Ming vazom var diye bir laf çıkmamıştır.
dd4_3_2.jpg

Endüstriyel Mallar çoğunlukla daha kârlı mallara dönüştürülmek için kullanılan demir, kömür, kauçuk, kurşun gibi mallardır. Önemli endüstriyel malların tedarikini sağlama almak ülkenizi düzgünce sanayileştirebilmeniz ve GSYİH’nizi arttırabilmeniz için hayatidir.

Aletler birçok sanayinin işleyebilmesi için gereklidir.
dd4_4_2.jpg

Askerî Mallar hafif silahlar, mühimmat ve savaş gemileri gibi askerî binalar tarafından orduların ve donanmaların tedariki için kullanılan mallardır. Bir ordu veya donanma teknolojik olarak ne kadar ileriyse o kadar daha karmaşık (ve pahalı) mallara ihtiyacı vardır.

Askerler kurşunu olunca daha iyi savaşıyormuş diye duydum.
dd4_5_2.jpg

Daha sonra pazarlar, nüfusların ihtiyaçları, ikame mallar, kültürel takıntılar gibi mekanikleri konuşurken mallardan tekrar bahsedeceğiz. Gelecek hafta Mikael sizlere üretim yöntemlerinden bahsedecek.

Yazar: Cem Kaya

1 Yorum Yapılmış

Tartışmaya Katılın

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv