Yeni Başlayanlar İçin XCOM 2

XCOM serisi fazlasıyla dikkat gerektiren bir oyun serisi ve XCOM 2 serinin bir önceki oyunu Enemy Unknown’dan daha zor bir oyun.
Bu rehberdeki ipuçları hem oyuna yeni başlayan oyuncular için hem de oyunda deneyimli oyuncular için faydalı nitelikte.

xcom2-0007-2-720x720.jpg

Hamle yapmadan önce tüm seçeneklerinizi değerlendirin

XCOM 2 sıra tabanlı bir oyun olması hamlelerinizi değerlendirmek için istediğiniz kadar vakte sahip olduğunuz anlamına geliyor. Her tur öncesi ekibinizin tüm üyelerini kontrol edip neler yapabileceklerini inceleyin. Az sayıda hamle imkanınız olduğunda her hamlenizin etkili olduğundan emin olmalısınız.

xcom_2_e3_screenshot_concealment-720x720.jpg

Vaktiniz varsa kullanın

XCOM 2 farklı türdeki görevlerle kimi zaman taktiksel değişikliklerde bulunmanıza sebep olabiliyor. Birçok görevde hızlı hareket etmenizi zorunlu kılan zaman faktörleri yer alıyor, ancak eğer görevde bir zaman kısıtlaması yoksa bu özgürlüğünüzü sonuna kaddar kullanıp görevden en avantajlı bir şekilde çıkmanız büyük önem taşıyor.

Yeni eklenen saklanma mekaniğiyle düşmanlarınıza gizlenerek yaklaşayabiliyorsunuz. Gizlenmeniz sona erene kadar düşmanlarınızın duyar menzili daha düşük oluyor ve bu menzili açıkça görebildiğiniz için kolaylıkla manevra yapabiliyorsunuz. Bunu iyi kullanıp askerlerinizi ideal konumlarına yerleştirin.

xcom2-0025-720x720.jpg

Sectoidlere dikkat edin

Bu tatlı, yuvarlak kafalı varlıklar artık daha tehlikeli. Sadece daha büyük ve tehlikeli görünüşlü değil, sahip oldukları insan DNA’sı sayesinde psionik güçleri bir hayli arttı ve hiç olmadığı kadar tehlikeli bir hale geldiler. Sectoidler artık psionik bir şekilde askerlerinize saldırabilir, belli bir menzilden askerlerinizi hareket edemez hale getirebilir, yenilgiye uğrattığınız düşmanlarınızı zombi kuklalara dönüştürebilir.

Her ne kadar serinin önceki oyunundan daha korkutucu olsalar da, bir kere nasıl hareket ettiklerini kavradığınızda onlarla başa çıkmak gayet kolay. Sectoidler her zaman yanlarında birkaç ADVENT askeriyle birlikte hareket ediyor ve Sectoid hamlesini yapmadan bu askerlerden birini öldürürseniz Sectoid ilk hamlesini ölen askeri zombi olarak canlandırmaya kullanacaktır. Böylelikle Sectoid’in kendisini öldürmek için zaman elde edebileceksiniz.

xcom2-0009-2-720x720.jpg

Patlayıcılar kullanın

Zırh XCOM 2’de serinin bir önceki oyunundan daha farklı işliyor. Karakterin canının yanındaki sarı renkli çubuk tüm alınan hasarı azaltan bir değer olarak oyunda bulunuyor. Ancak zırhlar da patlayıcılarla zarar görebilir, zarar görmüş bir zırh doğal olarak etkisini kaybedecektir. Oyun içerisinde çok sayıda saklanma yeri olarak kullanılabilecek yer el bombalarıyla yokedilebilir. İlk başta çeşitli patlayıcı silahlar kullanıp düşmanın zırhını kırmak, ardından düşmanın canına yönelik saldırıya geçmek akıllıca bir hamle olacaktır.

xcom2-0012-2-720x720.jpg

Direnişe erkenden başlayın

Harita üzerindeki oyun Enemy Unknown’daki satellite inşaatına nazaran çok daha ilgi çekici olsa da birçok alanda benzerlik de gösteriyor. Avenger’daki vaktinizi harcayabileceğiniz çok sayıda öğe mevcut, çeşitli kaynakların peşinde koşabilir veya yeni askerler bulabilirsiniz. Oyunun erken döneminde direnişe vakit ayırın, yeni bölgelere açılın, radyo binaları inşa edin. Böylelikle aylık supply geliriniz yükselecek ve daha başarılı olacaksınız.

Radyo binaları aynı zamanda yeni bölgelere açılmanın intel ücretini de kısıyor, dünya genelindeki uzaylı faaliyetini sonlandırmak için bunları yapmanız şart. Yeni bir görev elde etmek için haftalarca beklemek tüm momentumunuzu bitirebilir.

Forumda yorumlayın.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Arena'da Geleceğe Bakış #totalwar #arena https://t.co/QwYSwR8b9J https://t.co/2kvyK5hwxa
Anno 1800'de Sanat Tasarımı ve Konsept Çizim #anno1800 https://t.co/sOGgdxsDQE https://t.co/kHcc0h7hao

Strategyturk Flickr