Standartlarımız

Strategyturk.com'da içeriklerimizi belli standartlara bağlı kalarak hazırlıyoruz.

HABER YAZIMI

Strateji Oyuncuları İçin

Strategyturk strateji oyunlarından sunduğu haberlerde her zaman kaynak olarak ilgili oyunun geliştiricisi, dağıtımcısı vb. resmi kaynakları kullanır. Haber yazılarında ilgili içerik oyuncularla direkt olarak kaynağın ağzından çeviri şeklinde paylaşılıyorsa bu durum yazının başında ve yazıdaki görsel unsurlarla vurgulanır. Strategyturk resmi kaynaktan gelmeyen, söylentiler veya sızıntıları esas alan haberler yayınlamaz. Hiçbir haber yazısında yazıya dahil edilmiş bir reklam unsuru bulunmaz.

 

Strategyturk yazılı haberlerin yanı sıra Türkçe altyazı yerleştirilmiş resmi videolar aracılığıyla çeşitli duyuruları, öğelerin çıkışlarını, video geliştirici günlüklerinde tanıtılan içerikleri Türk oyunculara duyurma ve ulaştırma amacı güder. Bu şekilde altyazı yerleştirilip paylaşılan videolarda Strategyturk tarafından yerleştirilmiş herhangi bir reklam unsuru bulunmaz. Bu videoların yanı sıra Strategyturk tarafından strateji oyunlarına dair haber ve bilgi videoları oluşturulur.


İNCELEME YAZIMI

Strateji Oyuncuları Tarafından

Strategyturk strateji oyunları ve bu oyunlara çıkarılan eklentiler için incelemeler yayınlar. Bu incelemelerde incelenen içerik vadettiklerine, oluşturulurken izlenen tasarım kararlarına ve bu kararların oyuna nasıl yansıdığına göre değerlendirilir. İncelemelerde verilen puan ve belirtilen görüş tamamen inceleme yazan kişinin tasarrufundadır. İncelemelerin kendine has bir puanlama standartı bulunur ve Ön İncelemeler ve diğer inceleme kapsamındaki yazı dizileri puanlamaya sahip olmaz.

 

İnceleme yazacak kişiler kişinin incelenecek öğeye dair bilgisi, o türdeki diğer oyunlardaki deneyimi ve ilgili öğenin teması ve konseptine olan aşinalığına göre belirlenir. İncelemelerin daha uygun bir zamanda yayınlanabilmesi için çeşitli öğelere öğenin çıkışından önce elde edilebilir. Strategyturk yeni ve güncel içeriklerin yanı sıra strateji türünün önemli eski oyunları için incelemeler yayınlayabilir.

10 - Sanat Eseri

10 puan verdiğimiz oyunlar ve eklentiler konseptleriyle, tasarımlarıyla, ortaya çıkan işin kalitesiyle "sanat eseri" olarak adlandırabileceğimiz, ileride benzer yapıdaki çalışmalarda örnek gösterilebilecek öğeler.

9 - Harika 

9 puan verdiğimiz öğeler oynarken bizleri etkilemiş, gerek tasarım kararlarının cesurluğu gerekse ortaya çıkan sonuç itibariyle "harika olmuş" dediğimiz oyunlar ve eklentileri ifade ediyor.

8 - Çok İyi

8 puan verdiğimiz öğeler akıllıca mekanikler, isabetli kodlanmış strateji unsurları gibi özellikleri itibariyle beğendiğimiz, "çok iyi" dediğimiz öğeler. Oyuna veya eklentiye dair problemli kısımlar görsek dahi bu puanı alan oyunun artılarının eksilerini arkaplanda bırakabileceğini düşündüğümüz anlamına geliyor.

7 - Güzel

7 puan verdiğimiz öğeler "güzel" dediğimiz oyunlar veya eklentiler. Daha iyi olabilirler mi? Kesinlikle. Belki bazı tasarım kararları beklendiği gibi sonuç vermemiş, belki oyun yeterli tekrar tekrar oynanabilirliğe sahip değil, belki bazı teknik sorunlar göze çarpıyor ancak genel hatlarıyla güzel bir iş var karşımızda.

6 - İdare Eder

6 puan verdiğimiz oyunlar ve eklentiler oynarken ve incelerken çok sayıda "keşke" yaptığımız oyunlar, "keşke şurada farklı bir yön izlenseymiş", "keşke bunu böyle yapmasalarmış." Bu oyunlar ve eklentiler bazı yetersiz kısımlarına göz yumarsanız her şeye rağmen güzel bir tecrübe sunabilirler.

5 - Vasat

5 puan verdiğimiz öğeler eğer bu oyunun diğer serilerinin müthiş bir hayranı değilseniz veya oyunun temasına karşı özel bir ilgi beslemiyorsanız bu oyunu veya eklentiyi es geçmenizi önerebileceğimiz anlamına geliyor.

4 - Yetersiz

4 puan verdiğimiz öğeler içerisinde belki doğru birkaç tasarım kararı, belki güzel bir fikir barındırsa da genel olarak "yetersiz" durumda olan oyunları ve eklentileri ifade ediyor.

3 - Kötü

Eğer bir oyuna veya eklentiye 3 puan vermişsek bu durum yazdığımız inceleme sonrasında bu öğeyi önceden deneyip inceleyerek kötü bir karar almamanız ve bizim yaşadıklarımızı yaşamamanız için kendimizi feda ettiğimizi düşündüğümüz anlamına geliyor.

2 - Acı Verici 

Bir öğe "kötü" diye tanımladığımız bir puandan daha düşük puan almışsa az çok meselenin vehametini tahmin edebilirsiniz. Bu kısımda pozitif sonuç vermekte yetersiz kalmanın da ilerisine gidip aksine oyuncuya oynarken acı verebilen mekanikler içeren oyunlar yer alıyor.

1 - Dayanılmaz

6 puanın tanımında yer alan "keşke"yi hatırlıyor musunuz? 1 puan verdiğimiz oyunlar ve eklentilerdeki "keşkemiz" daha çok "keşke zamanımızı daha iyi bir şeye harcasaydık" şeklinde.

0 - Felaket

Belki de bu zamana kadar yapılmış en kötü strateji oyunları. Bir oyunun veya eklentinin 0 puan alması için işin içinde gerçek anlamda sıkıntılı bazı meseleler olması gerekiyor.

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Kerberos https://t.co/p7Wq9mS9NT
Total War Saga: TROY'da MYTHOS'a Dair https://t.co/TJkuwIwfzJ

Strategyturk Arşiv