Halo Wars 2’den İlk Bilgiler

İlk Halo Wars oyunu 2009’da çıkışını yapmış ve konsollar için en hızlı satan strateji oyunu oldu. Halo Wars başarılı bir oyundu ve Halo serisini gerçekten seven bir çok oyuncu da aynı fikirdeydi. Oyun çok daha başarılı olabilirdi belki de, yapılan tek hata oyunun Xbox 360’a özel olmasıydı. Halo severler tarafından yoğun ilgiyle karşılansa da, oyun diğer Xbox 360 kullanıcılarına pek hitap etmedi.

İlk Halo Wars oyunundan görüntü
y461ya.jpg

Microsoft 2009’dan sonra seriyle ilgili pek bilgi vermedi. Zaten oyunu geliştiren Ensemble Studios’da (ilk oyun çıktıktan kısa bir süre sonra) kapatılmıştı. Gamescom 2015’de beklenen oldu ve serinin 2. oyunu duyuruldu. Bu kez oyun 343 Industries ve Creative Assembly’e emanetti. 343 Industries 2011’den beri (Bungie Microsoft’tan ayrıldıktan sonra) Halo oyunlarının geliştiricisi, Creative Assembly (hepimizin yakından tanıdığı) ise Total War serisini geliştiren stüdyo. Bu ortaklıktan nasıl bir oyun çıkacak oldukça merak ediyorum.

Oyun Gamescom 2015’te duyurulduktan sonra yine ortaklıktan kayboldu. Elimizde çok fazla bir bilgi yoktu, sadece oyunun 2016 sonbaharında çıkış yapabileceği söyleniyordu. E3 2016 konferansında gösterileceğini pek zannetmiyordum. Lakin konferanslar başlamadan 1-2 gün önce, oyunun E3 2016’da olacağı söylentileri ve küçük bir görüntü umutlarımı yeşertmeye yetmişti.

Söylentiler ile birlikte yayılan görsel (Daha sonra trailer videosunun içinden alındığı ortaya çıktı.)
3077040-halowars2.jpg

Söylentiler gerçek oldu ve oyun E3 2016’da (oldukça güzel ve dramatik bir trailer ile) gösterildi, ayrıca bir hafta sürecek beta süreci de başlatıldı. Ayrıca kesin bir çıkış tarihi de verildi. Eğer Microsoft bir erteleme yapmaz ise oyun  21 Şubat 2017’de PC ve Xbox One kullanıcıları ile buluşacak.

Ve biraz oynanış videosu:

Peki oyunla ilgili neler biliyoruz ?
⦁     Oyunda iki hizip olacak : United Nations Space Comman (UNSC) ve Banished.
⦁    “Campaign” modu 13 farklı görevden oluşacak ve Co-Op modu olacak.
⦁     Bazı oyun çok oyunculu oyun modları 6 oyuncuya kadar destek verecek.
⦁    Deathmatch (klasik, tek oyuncu kalana kadar savaş), Stronghold ve Domination (haritadaki üstleri veya stratejik noktaları ele geçirerek rakiplere üstlük kurmak) gibi modlar bulunurken, yeni “Blitz” modu da oynanabilecek modlar arasında yer alacak.
⦁     Halo Wars 2’yi Microsoft’un “Play Anywhere” programına dahil olacak. Eğer oyunu bir kere satın aldığınız zaman tüm platformlarda oynayabileceksiniz.
⦁    Halo Wars 2 Ultimate Edition’ı satın alırsanız, ilk oyunun remastered versiyonu bedava elde edebileceksiniz.
⦁     Halo Wars 2’nin Beta sürümü bir hafta boyunca oynanabilir olacak.

Forumda tartışın.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War Saga: TROY'da Sarpedon #totalwar https://t.co/vsSA5MBl8h
Europa Universalis IV'te Güneydoğu Asya Anakarası #eu4 https://t.co/sT6c45H1GI

Strategyturk Arşiv