Hearts of Iron IV – Hazır ve Nazır

bb4kq0.jpg
Hearts of Iron IV’nin 57. geliştirici günlüğünün konusu oyunun yanında verilecek Polonya eklentisi.
Günlük Dan Lind tarafından kaleme alınmış.


Merhabalar, ön sipariş paketlerinin bir süre önce tanıtılmasıyla birlikte iyiden iyiye oyunun çıkışına yaklaşmış olduk.

HOI4’ün çıkış tarihini ileriye aldığımızda genel olarak oyunun kodlanmasıyla, bugların giderilmesiyle ilgilenmiştik ve bu esnada scripterlarımız ve çizerlerimiz arkaplanda kalmıştı. Bu eksiği kapatmak adına oyundaki küçük devletlerden biriyle oynamayı daha ilgi çekici ve eğlenceli bir hale getirebiliriz diye düşündük. Paradox oyunları çok sayıda Leh oyuncuya sahip, dolayısıyla Polonya üzerine odaklanmak mantıklı bir fikirdi. Bu fikri zamanında yetiştirebileceğimizden tam emin değildik ve bu tür eklentilerin oyuncular tarafından nasıl karşılanacağını da bilmiyorduk dolayısıyla bunu görmek için eklenti halinde bunu oyunculara sunmayı uygun gördük. İşler yolunda gitti ve Polonya eklentisi zamanında hazırlandı, böyle olunca biz de sadece ön sipariş edenlere değil, ne zaman olursa olsun HOI4’ü alanlara bedava verilecek bir eklenti haline getirdik.

Eğer memnun kalırsanız aynı şekilde diğer ülkeler için de eklentiler yapabiliriz.

Peki bu eklentide neler bulunuyor?

  • Odak ağacı.
  • Tanklar ve uçaklar için 2 boyutlu çizimler & özel isimler
  • Bakanlar, generaller ve ülke liderleri için 2 boyutlu çizimler
  • Piyadeler, bilinen tanklar ve uçaklar için 3 boyutlu modellemeler
  • Yeni başarımlar ve eventler.

Polonya Odak Ağacı
Polonya için odak ağacını tasarlarken iki ana kuralımız vardı. Bunlardan birincisi Polonya odak ağacını sırf Polonya diye jenerik odak ağacından daha kötü yapmamak, ikincisi ise diğer ülkelerin odak ağaçlarına bağlı kalmasını engellemek.

Bunu tasarlarken jenerik odak ağacıyla aynı hizada ancak daha Polonya’ya has bir odak ağacı elde ettik. İşin sonunda Polonya için gerçekten güzel bir iş ortaya çıktı. Polonya’nın sanayileşme çabası Dört Yıl Planı adı verilen bir politikaya bağlıydı ve bu plan altyapıya ciddi yatırım yapılmasını öngörüyor, Eski Polonya Sanayi Alanını kurmayı ve Merkezi Sanayi Bölgesini iyileştirmeyi hedefliyordu. Bu plandan ilham alıp planın farklı kısımlarını Polonya odak ağacında kullandık.

Aynı zamanda Polonya’nın Alman Enigma’sını kırmada diğer ülkelerden çok daha önde olduğunu da unutmadık, bunu oyuna yansıtmak için Polonya’ya şifre çözmeye yönelik çeşitli bonuslar ekledik.

Diplomasiye gelirsek etrafı tehditlerle dolu Polonya oyuncusu için çeşitli seçenekler sunmak istedik, tabi ki Almanya ve Sovyetlerin Polonya’yı yoketmesini engelleyecek türden şeyler değil, ancak Polonya’nın istemesi halinde bu güçlerden birinin parçası olmaktan ziyade bu güçlerden birinin dostu olabilmesini sağlamak istedik. Eğer kartlarınızı doğru oynarsanız etrafınızdaki tehditlerden biriyle müttefik olabilirsiniz.

Ancak odak ağacındaki en ilginç kısım bu değil, tarihte araştırma yaparken Polonya’nın ‘Denizlerarası’ adı verilen planıyla karşılaştık. Bu plan Baltık ülkeleriyle Karadeniz, Akdeniz ülkelerinin bir ittifak kurma planı. Bu plan tahmin edebileceğiniz gibi burada hepsinden bahsetmemizin imkansız olacağı sayıda sebepten başarısız oldu.

Yine de güzel bir plan olduğunu düşündük. Polonya oyuncusu dilerse Denizlerarasını bir gerçeğe dönüştürmeye çalışabilir ve kendisine has bir pakt kurabilir. Balkan ülkeleri Polonya için zorlu hedefler olsa da Baltık ülkeleri bunu değrlendirebilir, eğer Polonya Wilno (veya Vilnius – kimden yana olduğunuza göre) antlaşmasının yarattığı sıkıntıları Litvanya ile çözebilirse bu bölge ülkelerinin Polonya’ya olan yaklaşımını iyileştirebilir. Polonya’nın Avrupa’nın tam da ortasında bir pakt kurma olasılığı var, yetenekli bir Poloya oyuncusu böylesine bir paktı gerçeğe dönüştürüp hem batıya hem de doğuya meydan okuyabilir.
Görsel
Görsel
 
Ekipman ve isimler
Polonya eklentisiyle birlikte Polonya ile oynayan tüm oyuncuda Polonya üzerinde uğraşıldığı duygusunu oluşturmak istedik, bu kapsamda Polonya’nın kullandığı ekipman isimlerini oyuna ekledik. Polonya’nın araştırma departmanının 1939’tan sonra pek aktif olmadığını zihninizde canlandırırsanız bu ekipman isimlerini bulmanın ne kadar sıkıntılı olabileceğini anlamışsınızdır. Dolayısıyla tarihsel araştırmalarımızdaki pek de hazzetmediğimiz son durağa vardık, uydurmak.
 
Gemilere gelirsek İkinci Dünya Savaşında Polonya’nın Donanması birkaç destroyer ve denizaltından oluşuyordu. Ancak bu gemilerin isimleri bize üzerinde çalışabileceğimiz bir alan yarattı ve daha gelişmiş gemi türleri için bu gemi isimlerinin isim yapısını kullandık. Tabi ki oyunda sadece destroyer ve denizaltı bulunmuyor, o alanda yine yaratıcılığımız devreye girdi.
 
Light Cruiser isimleri için Polonya şehir isimlerini kullandık, gemilerin gücü 1930’daki şehirlerin nüfusuyla orantılı. Heavy Cruiserlarda ise Polonya’daki nehirleri kullandık, üst seviye gemiler isimlerini 1920’de Polonya’nın Sovyetlere karşı zafer elde ettiği Niemen nehrinden alıyor. Kim böyle bir zaferin ismini gemisine vermek istemez ki?
 
Günlüğün şimdiye kadar olan kısmında işler daha basitti, şimdi zorlaşıyor. Battlecruiser gemileri için iki isme ihtiyacımız vardı ve bu iki isim için Polonya’nın kendisine ait olduğunu düşündüğü toprak isimlerini kullandık. Battleshipler için ise işi bir nokta ileriye götürüp Polonya’daki kraliyet ailelerinin ismini kullandık, Polonya’nın savaş politikalarındaki en büyük adamının ismini enbüyük gemiye verdik, Polonya’nın Super Heavy Battleship gemilerinin ismi Pilsudski. Ancak iki isme ihtiyacımız vardı dolayısıyla başka bir Polonyalı general Poniatowski’nin ismini kullandık. Tarafsız Polonyalı tarihçiler de eminim benle aynı fikirde olacaktır ki eğer Napolyon muhafızlarını kanatları koruması için görevlendirseydi Poniatowski Borodino savaşını kazanabilirdi. Sonuç olarak sadece taşıma gemileri kaldı bu gemiler için de başta Viyana’nın Kurtarıcısı Jan Sobieski olmak üzere Polonya Krallarını listeledik.
 
Görsel
 
Görsel
 
Görsel

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Thrones of Britannia'dan Yeni Bilgiler https://t.co/cyjFuwiceF https://t.co/8nbkOykBn8
Stellaris - Teknoloji Basamakları ve Değişiklikler https://t.co/nRMuDWcYJj https://t.co/2hSwWNv4Wk

Strategyturk Flickr