Age of Wonders: Planetfall’da Birleştirici Zafer

Age of Wonders: Planetfall’ın bu günlüğünde Birleştirici Zafer tipi tanıtılıyor.

Birleştirici Zafer oyunculardan birisi Star Union’un yıldızlar arası CORE sisteminin çöküş sonrası devreye giren yan sistemi CORE-AI’yi ikna ederek kendisini gezegenin yöneticisi olarak atanması ile elde edilir.


Star Union zamanlarından kalma bir gezegen valisi

Oyuncunun CORE-AI’yi ikna edebilmesi için Planetary Unification Protocol operasyonunu başlatması gerekmekte. Bu operasyon geç dönem teknolojileriyle açılmakta ve yüksek miktarda Nüfuz harcamakta.

Operasyonu başlatabilmek için oyuncunun en yüksek itibara sahip olması ve müttefikleriyle birlikte barışta oldukları toplam 3 NPC şehrini elinde tutması gerekmekte.

Pek çok oyuncuyla müttefik olmak mantıklı bir hamle ancak müttefikinizin sebebi olmayan ofansif savaşlarına katılırsanız itibarınız büyük oranda azalır.

Oyunculardan birisi operasyonu başlatıp “Deneme Periyodu” olarak adlandırılan belli bir tur sayısını bitirirse oyunu kazanmış oluyor. Operasyon başladığı zaman gezegenin CORE-AI’si tüm oyunculara event ile deneme periyodunun başladığını duyurur ve başlatan oyuncu ile müttefiklerinin ellerindeki NPC şehirlerini haritada açığa çıkartır. Eğer oyuncu ve müttefiklerinin ellerindeki NPC şehri sayısı üçün altına düşerse veya operasyonu başlatan oyuncunun itibarı negatif değerlere düşerse süreç iptal olur.

Deneme Süreci

Planetary Unification Protocol başlatıldığında CORE-AI oyuncunun gezegenin yönetici olmaya uygun olup olmadığına karar vermek için deneme süresi başlatır. Bu sürecin temel süresi 30 turdur ancak aşağıdaki şartlara göre değişebilir.

 • Oyuncunun sahip olduğu her NPC şehri -2 Tur
 • Her müttefik oyuncu -2 Tur
 • Her müttefik NPC taraf -2 Tur
 • Savaşta olunan her oyuncu +4 Tur
 • Savaşta olunan her NPC taraf +4 Tur
 • Planetary Unification Protocols operasyonunu başlatmış her oyuncu +4 Tur

Deneme süreci başladıktan sonra bitmesi için kalan süre pek çok eylemle değiştirilebilir, bu eylemlere aşağıda yer verdik.


3 NPC şehrini elde tutmak Birleştirici Zaferin temelini oluşturur.

Deneme Sürecini Değiştiren Etkenler

Oyuncu operasyonu başlatıp gezegenin yöneticisi olmaya aday olduğunda CORE-AI karar vermek için oyuncunun ve diğerlerinin oyuncuya karşı olan eylemlerini yakından izlemeye başlar ve bu eylemler süreci hızlandırabilir veya yavaşlatabilir.

 • Oyuncu veya müttefiklerinden biri NPC şehri kaybederse +2 Tur
 • Oyuncu veya müttefiklerinden biri NPC şehri kazanırsa -2 Tur
 • NPC tarafla savaş çıkarsa +4 Tur
 • NPC tarafla barış yapılırsa -4 Tur
 • Oyuncuyla savaş çıkarsa +4 Tur
 • Oyuncuyla barış yapılırsa -4 Tur
 • Oyuncuyla müttefik olunursa -2 Tur
 • Oyuncuyla müttefiklik bozulursa +2 Tur
 • Müttefik bir oyuncu Planetary Unification Protocols operasyonunu başlatırsa -4 Tur
 • Müttefik olmayan birisi Planetary Unification Protocols operasyonunu başlatırsa +4 Tur
 • Oyuncunun itibarı bir kademe düşerse +2 Tur
 • Oyuncunun itibarı bir kademe artarsa -2 Tur

Bu değişiklikler sadece operasyonu başlatan oyuncunun eylemleri veya onu hedef alan eylemler ile gerçekleşebilir. Tek istisna müttefiklerin NPC şehirlerini kazanması ve kaybetmesi ile olur. Deneme süreci son 5 tura girdiğinde CORE-AI “Karar Verme” moduna geçer.


NPC taraflarla dost ve üç defansif pakt. Huysuz Dvarlar ile de bir savaş. Komutan Clickety Clak’t Birleştirici Zafer’e yakın!

Karar Verme Modu

CORE-AI deneme sürecinin son 5 turunda girdiği karar verme modu sırasında her tur tüm oyuncuları zaferin yakın olduğunu ilgili bir eventle bilgilendirir. Karar verme modunda kalan tur sayısı hiç bir şekilde azaltılamaz ancak diğer oyuncular kalan tur süresini yükselterek CORE-AI’nin karar verme modundan çıkmasını sağlayabilir.


Tebrikler Clickety Clak’t!
(Yazının kontrastı ile hala işimiz var)

Doomsday Tech Zaferi ile birlikte Birleştirici Zafer oyuna barışçıl şekilde kazanma yolları ekliyor. Bu zafer tipleri AoW 3’te alternatif kazanma yollarının eksikliği ile ilgili eleştiriler dikkate alınarak eklendi. Sonraki geliştirici günlüğünde görüşmek üzere!

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator'da İskender'in Mirası ve Selevkos Görev Ağaçları #imperator https://t.co/IqUIbMIQEB
Crusader Kings III'te 1.2 Yamasındaki Diğer Değişiklikler #ck3 https://t.co/BnwT1ldOuR

Strategyturk Arşiv