Anno 1800’de Yeni Dünya

Anno 1800 geliştirici günlüklerinde bu hafta oyundaki ikinci haritadan bahsedilmekte.

Oyunun dünyasını occident ve orient olarak ayırmak Anno 1404’te en çok beğenilen içerik haline geldi. Anno 2205’de bu fikri kolonileştirebileceğiniz farklı ve geniş habitatlar ile Anno dünyasının büyüklüğünü artırmamızı sağlayan çoklu oturum sistemiyle genişlettik. Anno 1800’de iki oyunun en iyi özelliklerini birleştiriyoruz: Rakiplerinizle yeni adalar ve kaynaklar için mücadele edeceğiniz, detaylarla kaplı yeni bir biyom ile kültür ana haritadan ayrı ve büyük bir haritada sizi bekliyor.

Yeni Dünya’ya Hoş Geldiniz

Bu büyüleyici adalar şehir planlayıcısı olarak yeteneklerinizi sınayacak ve sizi yeni karakterlerle tanıştıracak. Kim bilir, belki onlara Anno 1800 hikayesinin bir parçası olarak özgürlüklerini kazanmalarında onlara yardım edebilirsiniz. Ama unutmayın, eski dünyadaki karakterler de yeni ticaret yollarınızı takip ederek düşmanlıklarınız ve dostluklarınızı bu bereketli yeni dünyaya getiriyor.

Ormana Gir – Gönye ve Pusula ile Silahlanmış Olarak

Modern, küresel dünyayı oluşturacak olan yeni sanayi çağının şafağında insanlar sadece gazetelerinde gördükleri kıtalardaki yeni ve nadir her şeye sahip olmaya can atıyor. İşçi sınıfının yükselişi özel girişimciler sadece lüks kaynaklara olan isteği arttırmadı, ilk tohumları Aydınlanma Çağı’nda ekilen merak için de bereketli topraklar arayışı başlattı.

Adaların sık ormanlar, nehirler ve kayalık tepelerle kaplıyken ve asla uyumayan rakiplerin olduğu bu kıtada pamuk, tütün gibi ürünlere veya değerli altına madenlerine ulaşmaya çalışmak cesur bir girişim.

Yeni Dünya sizi sadece eski dünyanın Avrupai çevresinden farklı bir görüntüyle karşılamayacak, zorlu ada düzenleriyle oynanışa renk katacak. Ulaşılamaz sandığınız bir bölgeye koloninizi kurmayı başardığınızda sık ormanlarla ve renkli hayvanlarla kaplı bir yerleşim yeri manzarasıyla ödüllendirileceksiniz.

Burasının yeni bir yarım küre olduğu izlenimi vermek için yeni iki vatandaşlık seviyesi (ikisi de özel üretim şemalarına sahip), etkileşim kurabileceğiniz karakterler ve adalarınızı dolduracak bitki örtüsü ile hayvanlar ekledik.

İki vatandaşlık seviyesini oluştururken 19. yüzyıl Güney Amerika’sını ele aldık. Bu seviyeler kendilerine özel portreler, görsel geri bildirimler ve Isabella Sarmento gibi kendi adasına sahip, hikayeler ve görevler getiren karakterlere sahip. Çok fazla detaya giremiyoruz ancak Isabella’nın özgürlük için verdiği mücadele Anno 1800 kampanyasının odak noktası olacak.

Pürüzsüz Çoklu Oturum ve Dünya Haritası

Peki tam olarak nasıl çalışacak? Yukarıda belirtildiği gibi, yeni oturum iki sistemin en iyi özelliklerini içeriyor: Anno 2205’te bulunan çoklu oturum ve Anno 1404’te occident ile orient arasındaki görsel ve oynanış farkı.

Eski dünyada 3. seviyeye (Zanaatkarlar) ulaştığınız anda Yeni Dünya’ya giden rotayı bulmak için bir görev alacaksınız. Cesur mürettabatınız büyük okyanusun ötesindeki yeni ticaret rotasını açmayı başardığında ikinci oturuma istediğiniz zaman -uzun yükleme ekranı olmadan- geçme hakkına sahip oluyorsunuz.

Bu aşamadan sonra istediğiniz gibi haritayı değiştirebilir, eski dünyadaki imparatorluğunuz ile ilgilenirken göz açıp kapayana kadar Yeni Dünya’daki bir işinize dönebilirsiniz. Haritalar arasında gemi gönderirken, gemiler diğer haritaya geçerken gerçek zamanlı olarak bulundukları haritadan ayrılıyorlar. İki harita arasında ticaret yolu kurarken gemilerin okyanusu geçerken harcadıkları zamanı hesaba katmanız da oldukça önemli.

Yeni Dünya heyecan verici yeni üretim şemaları sunsa da bu macerayı ne zaman ya da ne kadar istekli takip edeceğiniz tamamen size kalmış durumda. Siz yeni dünyayı keşfetmediğiniz sürece yapay zeka rakipleriniz de keşfedemeyecek, bu yüzden yeni dünyayı kendinizi hazır hissettiğiniz bir zaman saklayabilirsiniz. Ardından isterseniz imparatorluğunuzu bu yeni topraklara yaymayı ya da ufak, romatik bir yerleşke kurup bölgedeki karakterlerle etkileşimde kalmayı seçebilirsiniz.

Yeni Dünya’daki karakterler her ne kadar sizinle ticaret yapmaya can atsa da istedikleri fiyat hiç de azımsanmayacak miktarda. Ancak söylenenlere göre eski dünyadaki Madam Kahina yeni kıtada geniş bağlantıları var ve size uygun fiyatlı bir ticaret anlaşması ayarlayabilir.

Düşük seviye vatandaşlarınız eski dünya ürünleriyle hayatlarına mutlu bir şekilde devam edebiliyorken özellikle yüksek seviye vatandaşlarınız yeni kıtadaki lüks kaynaklara sahip olmaya can atmakta. Ayrıca ikinci oturum oyundaki ana petrol ve fosil yakıt kaynağı. Ancak Yeni Dünya’daki üretim şemalarına ve ürünlerine ikinci bölümde bakacağız.

Yazar: Mertcan Elçi

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv