Civilization VI: Rise and Fall’da Mapuche ve Lautaro

2KGMKT_CivilizationVI-RF_Game-Art_Mapuch...Bkgrnd.jpg

Genç yaşta istilacı bir güce karşı isyan başlattığınızı ve yüzyıllar sonrasında bile halkınız tarafından birleştirici bir figür haline geldiğinizi hayal edin. Şili halkınca Toqui (şef) olarak anılan Lautaro İspanyol fatihlere karşı koydu, kölelikten kurtuldu ve her şeye rağmen tarihte kendine yer edindi.

İspanyollarla karşılaşmadan önce Lautaro Mapuche dilinde “Hızlı Şahin” anlamına gelen Leftraru ismiyle biliniyordu. İspanyol kolonicilerin Mapuche topraklarını tehdit etmeye başladığı ana kadar oldukça sakin bir hayat süren Lautaro bir süre sonra İspanyollarca rehin alındı.

3 yıl sonra kaçmayı başarabilen Lautaro Mapuche’ye geri döndüğünde savaş konseyi Caupolican isimli güçlü bir savaşçıyla ortak bir şekilde kabileyi yönetmesine ve İspanyollara karşı yapılan taarruza liderlik yapmasına karar verdi.

Günümüzde Lautaro Şili tarihinin önde gelen askeri liderlerinden birisi olmakla birlikte halk tarafından Şili halkının ilk generali olarak kabul edilir. İspanya’nın hem sayıca hem de teknoloji olarak üstün güçleri Lautaro’yu yıldırmaya yetmemiş, Lautaro’nun sergilediği duruş 300 yıl boyunca Şili halkının direnişinin sembolü olmuştur.

Görsel

Özel Birim: Malon Raider

16. yüzyılda İspanyollar günümüzde Şili’nin güney kısmında kalan bölgeye istila düzenledi. Bu istilayla birlikte bu bölge ilk defa atlarla tanışmış oldu. Savaş alanlarında bu atların etkinliği Mapuche’yi farklı stratejiler benimsemeye zorladı. Bir nebze Lautaro’nun İspanya’daki esareti esnasında gördükleri sayesinde Mapuche kabilesi hızlı bir şekilde at kullanımını kavradı ve İspanyolların savaş alanındaki en büyük avantajlarından birisi onların aleyhine çevirmeyi başardı. Bu atlı malon birlikleri istilacılara karşı koydular. Bu özel Rönesans çağı birimi dost bölgelerin yanında savaşırken savaş bonusu alıyor ve daha az hamle hakkına yağmalama yapabiliyor.

Görsel

Özel Bina: Chemamull

Mapuche kabilesi ölülerini anmak için büyük tahtadan mezartaşları dikmiştir. Chemamull adı verilen bu mezartaşları tek bir ağaç parçasından oluşuyordu. Bu mezar taşları bir insan boyunda olup üzerinde erkek veya kadın olmak üzere çeşitli figürler barındırabiliyordu.

Mapuche bu mezartaşlarını sevdiklerinin ruhlarını korumak için dikti. Bu şekilde yapılmış her mezartaşının mezarı korumanın yanı sıra ölen kişinin atalarına ulaşmasını kolaylaştırdığını düşünüyorlardı. Oyun içerisinde bu binalar tile’ın çekiciliğinin %75’i kadar ekstra kültür vermekle kalmıyor, aynı zamanda ileriki çağlarda turizm bonusu sağlıyor.

Özel Lider Yeteneği: Swift Hawk

Hızlı Şahin olarak da bilinen Lautaro İspanyol fatihlerin zayıflıklarını tespit edip bunlardan yararlanmasını bildi. Bu sebeple oyun içerisinde Mapuche’yle düşman topraklarında öldürdüğünüz her düşman birimi o şehrin sadakat seviyesini azaltacak.

Özel Uygarlık Yeteneği: Toqui

Mapuche’nin özel uygarlık yeteneği olan Toqui altın çağ yaşayan uygarlıklara karşı muharebe bonusu almanızı sağlıyor. Aynı zamanda valiye sahip şehirlerde üretilen birimler muharebelerden daha fazla tecrübe kazanıyorlar.

Lautaro Civilization VI: Rise and Fall ile birlikte oyuna eklenecek 9 yeni liderden birisi, Rise and Fall’a dair daha fazla bilgi için eklenti konusunu inceleyin.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Savaş Mekanikleri #imperator #rome https://t.co/aQ5a9sgK23
Stratejist #3: Strateji Dünyasında Geçtiğimiz Hafta #stratejist https://t.co/imd23QIRd8

Strategyturk Flickr