Civilization VI’da Gürcistan ve Tamar

Görsel

İdeal hükümdar nasıl olur? Bilge ve diplomatik mi olmak gerekir? Yoksa yenilikçi olup sanatı destekleyip ülkenin sarsılmaz bir koruyucusu olmak mı? Bu kıstaslara uygun çok fazla kişi bulamayabilirsiniz, ancak Tamar – Altın Çağında Gürcistan’a yöneten Kraliçe – bu ideal hükümdarlardan birisi.

1160 yılı civarlarında Kral 3. George ve Kraliçe Burdukhan’ın kızı olarak dünyaya gelen Tamar’ın tahta çıkışı engebeli olmuştu, babası 17 yaşında Krallığa varis ilan edilince ülkedeki soylular Tamar’ın değil, yeğeni Prens Demna’nın varis olması gerektiğini söyleyerek isyan bayrağı açtı. Bu ufak çaptaki isyan girişimi Kral 3. George tarafından kolaylıkla bastırıldı ve isyan sonrasında Tamar resmi olarak varis ve yarı-hükümdar ilan edildi. 1184 yılında 3. George öldüğünde Tamar parçalanmış bir Gürcistan’ın başına geçmişti. Bazı tavizler verilmesi gerekiyordu ve bu tavizler doğrultusunda Tamar soyluların baskısıyla Rus prensi Yuri ile evlendi.

1185 senesinde Yuri ile evlenen Tamar’ın evliliği uzun sürmedi, Yuri Gürcü askerleri zafere taşımayı başarsa da kaba ve zevksiz birisiydi ve sarayda sürekli sorunlar çıkartıp duruyordu. Tamar “sarhoşluk ve ahlaksızlık” gibi suçlamalarla boşanmak istedi. Bu durum o dönem için oldukça devrimsel ve sıradışı bir olaydı, hristiyan bir ülkenin kraliçesinin kocasını boşayıp kiliseden tekrar evlenmek için izin alması o dönemde pek yaşanan türden bir olay değildi.

Yuri’den ayrılan Tamar’ın hükümdarlığında Gürcistan Krallığı çevresindeki Müslüman Sultanlıklarla savaşlara girişip aralarında yeni kral David Soslan’ın da bulunduğu harika generaller sayesinde bu savaşlardan zaferle ayrıldı. Komşu devletler birer birer Gürcistan’ın vassalı haline geldi. Bu başarılar sonrasında Gürcü soylular Tamar’a karşı hareket etmek yerine onu desteklemeye başladılar. Tamar’ın döneminde Gürcüler Trabzon İmparatorluğu’nu kurup ortadoğudaki devletlere dahil oldular.

Yuri sonrası Tamar evlilik tekliflerinin gözde isimlerinden birisiydi, sonuçta güçlü bir krallığın güçlü bir kraliçesiydi. Bir hikayeye göre Anadolu Selçuklu Sultanı Gürcistan’a savaş açtıktan sonra Tamar’ı “Müslüman bir gelin veya Hristiyan bir odalık” olarak alacağını söylemişti. Gürcistan’a bu haberi vermek için gelen elçi söylentiye göre Gürcü saray mensubu tarafından yumruk yemişti.

Dindarlığıyla tanınan Tamar, Vardzia’daki manastırda dua ettikten sonra ordusuna kilisenin merdivenlerinden bir konuşma yapmıştı. Bu konuşmayla cesaretlenen Gürcüler Sultan’ın ordusunu yenmeyi başardı.

Tamar aynı zamanda ülkesinde sanatın destekçilerindendi. Ticareti güçlendirdi, kendi monogramını ve ünvanlarını barındıran paralar bastı. Kanunlar çıkarttı. Kiliseler ve katedraller inşa ettirdi. Bizans Hristiyanlığıyla Pers felsefesi arasında güçlü bir Gürcü kültürü ortaya çıktı.

Tamar’ın 1213 senesinde öldüğü söylenir ancak mezarının nerede olduğu bilinmemektedir. Kimileri saldırı yapılmasını engellemek adına bir manastıra gömüldüğünü söyler, diğerleri bedeninin kutsal topraklara taşındığını iddia eder.

Tamar bölünmüş bir krallığın başına geçti, bu krallığı güçlendirmiş bir şekilde bıraktı. Kendisi Doğu Ortodoks Kilisesi tarafından Azize ilan edilmiştir ve günümüzde bile Gürcistan’ın ulusal sembollerinden birisidir.

Özel Birim: Khevsureti

Gürcistan’ın Khevsureti bölgesinden gelen savaşçılar sayısız jenerasyon boyunca kendi geleneklerini korumayı başarmışlardır, öyle ki 20. yüzyılın başlarına kadar halen ortaçağ tarzı zırha ve silaha sahiplerdi. Bu Gürcüler kılıç, balta ve üzerinde haç bulunan siyah kalkanlar kullanırlardı. Kalkanın siyah olması gece savaşlarında savaşçıların neredeyse görünmez olmasını sağlıyordu. Khevsureti askerleri combat strenght bonusuna sahip olmasının yanı sıra tepelik arazilerde hamle dezavantajına sahip olmuyor.

Özel Bina: Tsikhe

Genellikle tepelik arazilere veya taşlı uçurum kenarlarına inşa edilen Gürcü “tsikhe” kaleleri kimi zaman daire şeklinde kimi zamansa üçgen çıkıntılı duvarlara sahiptir. Bu kaleler yüksek yerde konuşlanmış olmaları sebebiyle çok zor düşerler.

Her ne kadar bu kalelerden Büyük İskender döneminde dahi varolsa da, Gürcüler gerçek anlamda 17. yüzyılda kullanmaya başlamıştır ve günümüzde bile büyük turizm kaynaklarından birisidir. Bu sebeple oyunda Conservation Civic’i araştırdıktan sonra bu binalardan turizm kazanabileceksiniz.

Özel Lider Yeteneği: Glory of the World, Kingdom and Faith

Tamar Theology Civic’ini araştırdıktan sonra Protectorate savaşı açabilir ve bu savaş sonrası bonus Faith elde eder. Buna ek olarak Gürcistan kendi dinindeki şehir devletlerine envoy gönderdiğinde bu envoylar 2 envoy sayılır.

Özel Uygarlık Yeteneği: Strenght In Unity

Genel olarak istikrarsız bir dönemde başa gelen Tamar, halkına bir amaç sunarak bu amacın arkasında halkını birleştirmeyi başarmıştır. Altın Çağ başlangıcında Dedication yaptığınızda Golden Age bonusunun yanı sıra Normal Age bonusu da sayılarak Era Score’a eklenir.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Savaş Mekanikleri #imperator #rome https://t.co/aQ5a9sgK23
Stratejist #3: Strateji Dünyasında Geçtiğimiz Hafta #stratejist https://t.co/imd23QIRd8

Strategyturk Flickr