Civilization VI’da Hollanda ve Wilhelmina

Netherlands-firstlook.jpg

4 yaşındayken bir haber gelip Hollanda tahtının varisi ilan edildiğinizi düşünün, Kraliçe Wilhelmina’nın başına gelen tam olarak buydu. 18 yaşına geldiğinde tahta geçen Kraliçe Wilhelmina, 20. yüzyılın doğuşunu, 1930’ların ekonomik çöküşünü2 dünya savaşını birden gördü.

58 yıllık hükümdarlığı 1. Dünya Savaşı esnasında Hollandalıların tarafsız kalmasını sağlayan politikalarıyla ve 2. Dünya Savaşı’nda Hollanda’nın direnişine olan katkılarıyla tanınır. Britanya Kraliçesi Victoria Wilhelmina için “güzel, nazik ve zeki” kelimelerini kullanırken, Almanya’da Kayzer 2. Wilhelm Wilhelmina’nın kıvrak zekasından çok çekmiştir. 1. Dünya Savaşı öncesinde yapılan bir görüşmede Kayzer Wilhelm korumalarının 2 metre 10 santim olmasıyla övünür, Wilhelmina’nın korumalarının ise Alman korumaların anca omzuna gelebildiğini söylediğinde Kraliçe Wilhelmina “korumalarınız 2 metre olabilir ancak su bariylerlerini kaldırırsak suyun derinliği 3 metreyi bulur” diye cevap verir. Hollanda -belki de Kayzer’in Wilhelmina’nın bu tehditini hatırlaması sonucu- 1. Dünya Savaşı boyunca tarafsızlığını korumayı başarmıştır. Tarafsızlık politikasına rağmen Wilhelmina 1. Dünya Savaşı boyunca ülke için güçlü bir savunma politikası yanlısı olmuştur.

Bir ticaret ülkesi olarak bilinen Hollanda, 1. Dünya Savaşı’nda kendilerini tarafsız olarak ilan etmiş olmalarına rağmen Müttefik Güçler tarafından ablukaya alındı. Hem bu yaşananlara, hem de dünya gelenlindeki ekonomik çöküşe rağmen Wilhelmina’nın yatırımları – onun en azından 1940 senesinde Almanya’nın Hollanda’yı işgaline kadar – dünya genelinde en zengin kişilerden birisi olmasıyla sonuçlandı.

Kraliçe Wilhelmina topraklarına yapılan saldırıları kınayıp ailesini savaş süreliğine Kanada’ya taşıdı ve kendisi de İngiltere’ye yerleşti. Wilhelmina İngiltere’ye yerleşmeseydi halkı Almanlarla işbirliği yaptığını düşünebilirdi, bu sebeple bu hareketi korkakça olmaktansa yerinde bir hareketti. Londra’daki sürgünden Radio Oranje aracılığıyla halkına seslenen Wilhelmina, 1945’e kadar süren Hollanda direnişine ilham kaynağı oldu.

netherlands_unit.jpg

Özel Birim: De Zeven Provincien

Hollandalılar De Zeven Provincien adı verdikleri bu gemiyi sadece düşman gemilerine zaiyat vermesi için değil, aynı zamanda kıyı şehirlerini ablukaya alması için tasarladı. Bu gemilerin bazılarının uzunluğu bir futbol sahasının yarı uzunluğuna ulaşabiliyordu ve her iki tarafa hedef alabilen 80 topa sahipti. Bu gemiler İngilizlerle yapılan muharebelerde Hollanda Donanması’nın belkemiğini sağladı ve Hollandalılar birçok muharebede sürpriz zaferler aldı.

polderv2.jpg

Özel Geliştirme: Polder

Hollandalılar sadece kurdukları devasa ticaret imparatorluğuyla değil, aynı zamanda hünerlilikleriyle de bilinirler. Polder adı verilen denizden kazanılmış topraklar genellikle ekim ve üretim alanı olarak kullanılmış olsa da, askeri olarak da Hollanda için bir silah olmuş, Wilhelmina’nın Kayzer 2. Wilhelm’e söylediği gibi bu suyollarının barikatlarını açmak 2. Dünya Savaşı’nda Alman ordusunun geçemeyeceği bir bataklık oluşmasıyla sonuçlanmıştır.

Özel Uygarlık Yeteneği: Grote Rivieren

Büyük nehirler anlamına gelen bu su yolları Hollanda genelinde bölgelerin sınırlarını belirlemiştir. Gemilerle seyahat edilebilen bu suyolları ve kanallar bir zaman sonra Hollanda’nın kültürel yapısının bir parçası haline gelmiştir. Bu sebeple Hollanda nehir kenarında bulunan kampüs, tiyatro ve sanayi bölgelerinden çeşitli bonuslar kazanır.

Özel Lider Yeteneği: Radio Oranje

Wilhelmina 2. Dünya Savaşı boyunca Radio Oranje üzerinden halkına seslenmiş ve direniş güçlerine ilham kaynağı olmuştur. Hollanda ticaret rotaları ve tüccar gemileriyle bilinir, Hollanda’yla yabancı şehirlere kurduğunuz ticaret rotalarından ekstra Kültür bonusu kazanacaksınız.

Yazar: Ali Alper Duman

Yayın Direktörü @ Strategyturk

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Total War: Three Kingdoms'ta Casusluk #totalwar #threekingdoms https://t.co/RiAM1Lyp06 https://t.co/Uuqde57nfB
Hearts of Iron IV'te Teknoloji ve Araştırma Değişiklikleri #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/sgRGa82doJ

Strategyturk Flickr