Crusader Kings 2 : Müttefiklikler Sil Baştan

Bugün sizlere yeni DLC’de bulunacak önemli değişikliklerden bahsedeceğiz. Daha önceki bir geliştirici günlüğünde paylaşılan görselde farkedileceği gibi, karakter ekranında Paktlar bölmesi mevcut ve bunun neyle alakalı olduğunu size açıklayacağız.

Niye değiştirdik, çünkü Crusader Kings’te müttefiklik sistemini baştan yazmak istedik. Savaşınızda sizin yanınızda kimin olacağını, düşmanın yanında kimin bulunacağını daha net bir şekilde anlayabilmeniz için bu değişikliği yaptık. Bazılarınız artık müttefiklik kurulabilmesi için kızınızı evlendirmemeniz gerektiği konusunda tahminler yürüttü ancak bu da tam olarak doğru değil, evlilik oyunda fazlasıyla öneme sahip bir eylem olarak yerini koruyor. Artık ülkeler arası 2 ilişki çeşidi bulunabiliyor, bunlar Saldırmazlık Paktına sahip ülkeler ve Müttefikler.Kızınızı veya oğlunuzu başka bir diyardan bir asille evlendirdiğinizde bu şu anlama geliyor, iki ülke birbirine saldırmayı planlamıyor ve dolayısıyla otomatik Saldırmazlık Paktına sahip oluyorlar. İstemeniz halinde bu saldırmazlık paktı müttefiklik seviyesine yükseltilebiliyor. Bu evlilik işlemi karara bağlandıktan, ayrı bir şekilde yapılıyor. Ancak karakterlerin yaşlarını beklemenize gerek yok, eğer 2 karakter nişanlıysa da bu işlem gerçekleştirilebiliyor.

Yakın akrabalarınızla saldırmazlık paktınız bulunmuyor, ancak istediğiniz zaman müttefik olabiliyorsunuz. Aynı zamanda eğer yakın akrabanıza saldırırsanız eskisi gibi negatif ilişkiye sebep olmuyor.

Bu değişikliklerle birlikte yapayzekanın politik becerisi bir hayli yükseldi. Yapayzeka artık kendisine karşı olan tehditleri daha iyi analiz edip, bu tehditlere karşı saldırmazlık paktı imzalama yoluna gidiyor. Eğer saldırmazlık paktı teklifi reddedilirse bu sefer bunu daha büyük bir tehdit olarak algılayıp, aynı ülke tarafından tehdit edilen ülkelerle bu sefer müttefik olmaya çalışıyor. Aynı zamanda saldırmazlık imzaladığı, tehditi altında olduğu ülkelerle kesinlikle müttefiklik imzalamıyor, çünkü müttefik olmasının o ülkenin daha da güçlenmesi anlamına geleceğinin bilincinde oluyor.

Müttefiklik sistemi değiştiğinden artık bir müttefiğinizi savaşa çağırdığında vereceği tepkiyi ve savaşa girip girmeme olasılığını da buna göre ayarladık.

Savaş açma ekranında 2 tarafın da müttefikleri gözükecek ve kimin katılıp katılmayacağı belirtilecek. Müttefikler savaşa katılmak zorunda olacaklar dolayısıyla savaş ilanı aldığınızda size yardım etmeyi reddetme gibi bir seçenekleri yok. Ancak müttefiğiniz saldırmazlık antlaşmanız olan birine savaş açarsa bu savaşta müttefiğinize yardım edemeyeceksiniz.

Tüm bunlar bir sonraki DLC ile birlikte gelecek olan bedava yamayla oyuncuların hizmetine sunulacak.

Yazar: Strategyturk

Sadece #strateji

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Imperator: Rome'da Askeri Birlik Türleri #imperator #rome https://t.co/GxINjVU7rM https://t.co/lHJCjEtdha
Anno 1800'de Ada Oluşturma #anno1800 https://t.co/7DHtiPXcU3 https://t.co/IQcC0vsBgb

Strategyturk Flickr