Crusader Kings II’de Akıl Çelme ve Kışkırtma


CK2 günlüklerinde bu hafta Holy Fury ile eklenen akıl çelmek ve kışkırtmak eylemlerinden bahsediliyor.

Merhabalar. Bugün Holy Fury ile gelen 2 yeni eyleme göz atacağız, Sway (Aklını Çelmek) ve Antagonize (Kışkırtmak).

20180730083611_1.jpg

Yeni gelen bu özellik ile oyuncular diplomaside ulaşabildikleri diğer karakterler ile daha yakın bir ilişki kurup akıllarını çelmeye veya kışkırtmaya çalışabilirler.

Karakter ekranından veya karakter portresine sağ tıklayarak hedefinizi seçtikten sonra o karakter ile olan ilişkinizi düşüren veya arttıran eventler almaya başlayacaksınız.

Karakterin aklını çelmeyi başarma olasılığınız karakterinizin diplomasi yeteneğinden ve hedefinizle karakterinizin ne kadar “uyumlu” olduğundan etkileniyor. Farklı özelliklere (trait) sahip bir karakterin aklını çelmeye çalışırsanız (örneğin Dürüst vs Yalancı) normalden daha çok zorlukla karşılaşabilirsiniz. Aklını çelmek eylemi ayrıca hedef karakterin özelliklerini etkileme şansı da verebilir, böylece uyumluluğunuzu da arttırabilirsiniz.

Ek olarak farklı yöneticilerin akıl çelme konusunda farklı yöntemleri olduğunu göreceksiniz. Sonuçta “Impaler” olan kişi ile “Hedonist” olan kişinin başkasını etkileme anlayışları farklıdır…

20180730084001_1.jpg

Eğer hedef karaktere daha önce kötü davrandıysanız (mesala işkence) aklını çelmek daha zor olacak ve ilk önce sizi affetmesi için uğraşacaksınız. Bunu da sizden gerçekten nefret eden kişilerin aklını çelmeye çalışırken gelen özel eventler ile başarabilirsiniz. Başarılı olursanız bir pozitif ilişki etkisi (modifier) almazsınız, sadece eskiden negatif ilişki veren etki kaybolur.

20180730084719_1.jpg

Kışkırtma ise tam tersi. Başarma olasılığınız diplomasiniz yerine entrika yeteneğinize bağlıdır ve hedef karakter sizin rakibiniz olana kadar sizden daha da nefret etmesini sağlarsınız.

Karakteri kışkırtma eylemi ona doğrudan zarar veren bazı şeyler yapmanıza da izin verecek, krallığını veya aklını kaybetmesine yol açabilirsiniz. Ek olarak, eğer yöneticiniz Zalim (cruel), Yalancı (deceitful) veya başka kötü özelliklerden birine sahipse başka birini kışkırtmak yeteneklerinizi geliştirmenizi ve rahatlamanızı sağlayabilir.

Hem aklını çelme hem de kışkırtma eylemleri birçok eventle birlikte geliyor, bu eventler de başka karakterler ile ilişkilerinizi etkilemek için çeşitli yollar sağlıyor.

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Humankind'da Yeni Bir Serüven #humankind https://t.co/v0AyOE7s85
Hearts of Iron IV'te Tatilden Dönüş #hoi4 #heartsofiron4 https://t.co/Y42PJs53dw

Strategyturk Flickr