Crusader Kings II’de Azizler ve Atalar

CK2 günlüklerinde bu hafta Hristiyanlar için azizlerden ve paganlar için atalardan bahsediliyor.

Selamlar! Başka bir CK2 günlüğüne daha hoş geldiniz.

Bugün Azizlere, paganlıktaki karşılığına ve Holy Fury’de nasıl çalışacaklarına bakacağız.

Saints__Ancestors_01.jpg

Dindar bir Hristiyan karakterin ölümünden sonra Papa’nın, Patrik’in veya yerel bir papazın onları kutsama olasılığı var. Böylece ölen karakterin gerçekten de dindar bir Hristiyan olduğu gösterilir. Bu işlemden sonra karakterin hanedan üyelerine ve ülkesinde yaşayanlara bildiri gönderilir. Kutsanmış karakterler özel bir özelliğe (trait) sahip olur ve daha sonra aziz ilan edilme şansları doğar.

Saints__Ancestors_02.jpg

Saints__Ancestors_03.jpg

Karakterler aziz ilan edildiğinde bu sefer aynı mezhepteki tüm Hristiyanlara ve hanedan üyelerine duyuru mesajı gönderilir. Karaktere özel bir takma ad verilir ve adı bir mucizeyle bağdaştırılır (oynayışa bir etkisi yok, sadece derinlik katmak için). Ayrıca aziz ilan edilen karakter özel bir soya da sahip olur. Tabii sadece Katolikler aziz olmaz, lidere sahip olan her Hristiyan mezhebini takip eden karakterler aziz olabilir.

Saints__Ancestors_04.jpg

Azizlerin gömüldüğü yer de karakterin başkentine veya buraya yakın olan başka bir şehre verilen etki ile belli edilir; azizin gömülü olduğu yeri kontrol edenler kalıcı bir bonus alır. O şehirde bulunan herhangi bir kilise de aziz için tapınak yaptırabilir. Şehre gelen yağmacılar da tapınağı fazladan altın ve prestij için yağmalayabilir.

Saints__Ancestors_05.jpg

Saints__Ancestors_06.jpg

Hristiyanların kendi inançları için ilan edilen azizleri görebileceği bir buton da eklendi.
Saints__Ancestors_07.jpg

Saints__Ancestors_08.jpg

Hacca gitmeyi ve yolculuğa çıkmayı sevenler için bir azizin gömülü olduğu yere gitme seçeneği ve buna bağlı event zinciri de ekledik. Event oyun boyunca yaratılan 4 azizin gömülü olduğu yerleri bulacak ve daha oyunda 4 aziz bulunmuyorsa kalan yerler için geçici olarak seçenekler eklenecek.

Saints__Ancestors_09.jpg

Saints__Ancestors_10.jpg

Saints__Ancestors_12.jpg

Eğer katoliklerin başında gerçekten kötü bir Papa varsa “Dinsiz Azizler” ile de karşılaşabilirsiniz. Çok ciddi durumlarda papalığın dindarlığı hakkındaki sorular oldukça büyük savaşlara yol açabilir. Dinsiz aziz için de özel bir soy yaratılır ama diğerleri kadar fazla bonus almaz.

Saints__Ancestors_13.jpg

Saints__Ancestors_14.jpg

Katolikleri veya Hristiyanları pek de umursamıyorsanız, pagan dininize de Azizleri ekleyebileceğiniz yeni bir Reformasyon doktrini ekledik. Dindarlık, alçakgönüllülük gibi pozitif yanlara bakmak yerine “Yüce Atalar” dininizin önemsediği şeylere göre seçilecek. Yani dininiz savaşçı ise Yüce Atalar da savaşçı karakterlerden seçilecek.

Saints__Ancestors_15.jpg

Dinleri kendi yönetmeyi tercih edenler için de arada sırada belli karakterleri Yüce Ata ilan etme seçeneği gelecek. Tabii bu karakteri kutsarsanız onun hanedanından olanlar oldukça mutlu olacaktır.

Saints__Ancestors_16.jpg

Bu yeni özelliği sevdiğinizi umuyoruz. Gelecek hafta görüşmek üzere!

Yazar: Cem Kaya

Yorumla

STRATEGYTURK

Strategyturk'te strateji oyunlarından haberleri, yama notlarını, geliştirici günlüklerini ve daha birçok içeriği Türk strateji oyuncularına Türkçe bir biçimde sunuyoruz. Aynı zamanda yeni çıkan strateji oyunlarının ve eklentilerinin incelemelerini yapıyor, bu oyunlara dair sürekli olarak içerik oluşturuyoruz.

Sosyal medya sayfalarımızı takip ederek strateji oyunlarındaki gelişmelerden haberdar olabilirsiniz.

STRATEGYTURK TWITTER

Stellaris'te Casus Ağı ve Casuslar #stellaris https://t.co/Q1t0mBSVfr
Knights of Honor II: Sovereign'de Görüşler #koh2 https://t.co/jcOQZpKvei

Strategyturk Arşiv